Pražský Fringe Festival: Umělci vystupují z lásky k řemeslu a všude vládne angličtina

15. 6. 2013 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Už několik let patří konec května na Malé Straně festivalu Fringe. Umělci všemožných talentů se sjíždějí z celého světa, aby zde vystupovali nebo pracovali jako dobrovolníci. Nemainstreamoví účinkující a vystoupení v angličtině dělají z Fringe tak trochu zahraniční festival, který se ovšem koná v srdci Prahy.

Fringe Festival Praha 2013

Festival odstartoval 24. května vystoupením Jak utéct z Disneylandu. Ředitel pražského Fringe festivalu Steve Gove popisuje zahajovací show jako jeho nejoblíbenější část festivalu.

„Těch pár minut před začátkem prvního vystoupení je nabitých očekáváním: Kdo se přijde podívat? Budou se vystoupení líbit? Jaká bude reakce médií? Festival se plánuje celý rok, a tak se vždy na začátku cítím podobně jako před štědrým večerem, je to krásný pocit,“ svěřuje se Gove.

Fringe neděle

Na Fringe vystupují divadelní nemainstreamové spolky, samotný název festivalu totiž znamená „na okraji“. Jak si tedy vybrat z množství představení, o kterých jsme možná do té doby neslyšeli? Od toho je tu Fringe neděle, která je jako anglický pick and mix – dostanete kousek od každého bonbonu.

Všichni účinkující Fringe mají dvouminutové okénko, v němž mají za úkol ukázat to nejlepší a zároveň moc neprozradit, aby tak nalákali diváky na svá vystoupení a navíc – je to zadarmo. Návštěvníci tak mají možnost vybrat si, do čeho pak investovat.

Umělci, co milují Prahu

Na to, jak se žije umělcům na Fringe, se UKáčko.cz ptalo divadelního spolku Windermere productions, který na Fringe vystupuje v představení Obyčejný den Johnyho Moona. Stan Hodgson, Matthew David Lewis, Meghan Doyle, Faye Hall a Katie Peel jsou skupina začínajících herců/studentů ze severovýchodu Anglie.

„Naše show je každý večer jiná, protože je úplně celá založena na improvizaci. Jeden večer jsem například měli show o mravenčí farmě v Azerbajdžánu,“‘ říká autor představení Stan. Herci spolupracují s diváky, kteří jim říkají, co mají dělat nebo kým mají být. „Nikdy nevíte do jaké role vás diváci dostanou, včera jsem třeba musela dělat King Konga,“ směje se Faye Hall.

Koncept vystoupení, které je zcela improvizované není zatím příliš rozšířený. „Když jsem poprvé slyšel o tom nápadu od Stana, říkal jsem si ‚Jsi blázen!‘ ale o čtyři zkoušky později jsem byl nucen změnit názor a říct: Je to skvělé!“ dodává Matthew Thomson.

Fringe Festival Praha 2013

Zní to jako klišé, ale účinkující, kteří přijíždí na Fringe razí heslo, že tu nevystupují pro peníze, ale z lásky k řemeslu. „Dostáváme sice podíl z prodeje lístku, ale výdaje za ubytování a cestu si platíme sami. Snažíme se získávat zdroje jinde, letos jsme například dělali sbírku a různé workshopy,“ říká Stan Hodgson.

Dalším lákadlem, kvůli kterému se na Fringe někteří umělci opakovaně vrací jsou krásy Prahy. „Určitě nelitujeme investovaných peněz, protože je to jeden z nejlepších Fringů na světě, právě kvůli tomu, že se koná v překrásné Praze,“ dodává Stan.

Možná z toho důvodu panuje na Fringe, takový pocit soudržnosti na rozdíl od Fringů jinde ve světě. „Je tu mnohem přátelštější atmosféra, všichni jsou tu víc semknutí. Umělci chodí navzájem na svá vystoupení a podporují ostatní. Mezi divadelními spolky není žádná rivalita.“

O tom se může, každý přesvědčit na vlastní kůži na Fringe after party, která se koná každý večer festivalu v Malostranské besedě. Tam se můžete osobně setkat s účinkujícími a pozvat je na skleničku, nebo jim naopak říct, že se vám jejich show nelíbila.

Jedno takové setkání s diváky popisuje Meghan: „Jednou za mnou po vystoupení někdo přišel a řekl: ‚Hej ty jsi divná!‘ A já na to: ‚Děkuji‘“. Neformálnost je jednou z velkých předností Fringe a to nejen co konverzace týče. Je to sice divadelní festival, ale nedodržuje se žádný dress code. Lidé se sem chodí bavit a navzájem poznávat.

V hlavní roli angličtina

V obecenstvu i mezi účinkujícími najdeme mnoho národností. „Je tady mozaika lidí z různých koutů světa. Přirozeně je tu hodně expatů, ale sem tam se stane, že se ve frontě na jednu pintu piva zeptáte ‚Hej, odkuď si?‘ a dostanete odpověď ‚Jsem z Česka!‘“ říká Matthew.

Jazykové bariéra je jedním z problémů Fringe festivalu, i když jsou oficiální webové stránky v češtině, většina vystoupení není.To ovšem neznamená, že pokud angličtinu neovládáte na Fringe si nemůžete užít zábavu.

„Na Fringe je vždy mnoho neverbálních nebo tanečních vystoupení. V brožurách vždy uvádíme výšku úrovně angličtiny a zdali show je, či není neverbální. Tento rok bylo dokonce jedno z vystoupení napůl v češtině a napůl s anglickými titulky,“ říká Steve Gove.

Kvůli neznalosti angličtiny se navíc odehrávají často komické situace mimo pódium. „Při jednom z našich komediálních vystoupení, kterému se do té doby vedlo velice dobře, se publikum vůbec nesmálo a my si říkali, že jsme to museli pěkně pokazit. Po vystoupení se na baru sešla většina publika, a my jsme zjistili, že skoro nikdo z nich neumí anglicky. Ti co uměli jim pak vtipy vysvětlily a nakonec se všichni smáli,“ říká Stan.

Češi, kteří se nějakým způsobem podílejí na Fringe, jsou v menšině, přesto se mezi dobrovolníky pohybovalo několik studentů českých vysokých škol. „Je to skvělá příležitost, jak se seznámit s novými lidmi, kteří se zajímají o kulturu, a kde můžu využít aktivně angličtinu, která je samozřejmě podmínkou. Je to sice neplacená práce, ale na všechny vystoupení máme vstup zdarma,“ říká Alena Kopečná, studentka Filozofické fakulty a jedna z asistentek na Fringe.

2× foto: Fringe Festival

UKáčko.cz - mediální partner akceKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.