FSV ruší nový poplatek 2 Kč za potvrzení o studiu. Podle UK je nelegální

13. 12. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Fakulta sociálních věd dnes zrušila poplatek za formulář pro potvrzení o studiu, který zavedla teprve před dvěma týdny. I když šlo o pouhé dvě koruny za stránku, byl takový poplatek v rozporu se Statutem UK i opatřením rektora.

FSV peníze

„Cílem poplatku za papírové potvrzení o studiu byla snaha motivovat studenty k přechodu na elektronickou verzi,“ říká děkan FSV.

Koláž: UKáčko.cz

2. prosince dostali studenti FSV upozornění, že byl od prosince zaveden poplatek za formulář potvrzení o studiu. „Zavedení poplatků souvisí s úspornými opatřeními na FSV a také se zbytečným plýtváním s oběma zpoplatněnými dokumenty,“ napsal studentům Petr Soukup, proděkan pro studijní záležitosti.

Už po několika dnech se však ukázalo, že zavedení poplatku za papírová potvrzení není v souladu se Statutem UK a s opatřením rektora. Děkan FSV Jakub Končelík proto dnes původní opatření zrušil. Dál se bude platit pouze za vydání cizojazyčného dokladu o studiu (transcriptu) vydaného na žádost studenta, a to 5 korun.

„Cílem zavedení symbolického poplatku nemělo být v žádném případě jakkoliv omezovat studenty v počtu požadovaných a vydaných potvrzení, ale pouze jejich motivace  k přechodu na elektronickou, rychlejší variantu, která ve výsledku povede ke zlepšení servisu pro samotné studenty,“ vysvětlil záměr děkan FSV Jakub Končelík. Podle něj by tak práci studijního oddělení neměli zdržovat studenti, kteří si například ručně vypisují potvrzení přímo na místě.

Poplatky studentům vrátíme, slibuje fakulta

Podle proděkana pro public relations Filipa Lába vybrala fakulta za papírové formuláře dohromady 126 Kč od 33 studentů. „Smyslem symbolického poplatku bylo motivovat studenty k přechodu na bezplatnou elektronickou formu potvrzení o studiu, kterou fakulta nabízela souběžně s placeným „papírovým“ potvrzením,“ uvedl Láb ve zprávě zveřejněné na fakultním webu.

Poplatky, které studenti dosud zaplatili, fakulta vrátí – studenti si je mohou vyzvednout v pokladně až do konce ledna. Vzhledem k výši poplatku se však návaly studentů žádajících zpět své dvě koruny neočekávají a fakulta počítá s tím, že zbytek vybraných peněz vloží do stipendijního fondu.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.