FSV spustí po šesti letech nový web. Slibuje větší přehlednost i svěží vzhled

11. 2. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty 2 komentáře/ů

Fakulta sociálních věd (FSV) bude mít od pondělí nový web. Má nahradit současné, pět a půl roku staré stránky, které už delší dobu nevyhovovaly kvůli své nepřehlednosti i zastaralému designu.

Jeden z prvních grafických návrhů nového webu FSV.

Repro: UKáčko.cz

Web měl být původně spuštěn už na začátku akademického roku v souvislosti s 20. výročím vzniku fakulty, ale doba jeho přípravy se protáhla. Nová podoba stránek by měla podle zadání vystihovat charakter fakulty jako „moderní a dynamické vzdělávací instituce, která je atraktivní pro mladé uchazeče a studenty a zároveň důvěryhodná pro širokou veřejnost.“

Jestli se tento záměr podařil, budou moci všichni posoudit v pondělí 14. února od 8 hodin, na kdy je spuštění naplánováno.

Jeden web pro veřejnost, další pro studenty

Novinkou bude rozdělení webu na tzv. extranet (fsv.cuni.cz) a intranet (intranet.fsv.cuni.cz). „Extranet je část primárně určená pro uživatele „zvenčí“ fakulty, pro kohokoliv, kdo má zájem získat základní informace o fakultě, jejích součástech, fungování. Předpokládanými uživateli této části webu budou především zájemci o studium, absolventi, zástupci médií a částečně také studenti a zaměstnanci fakulty,“ vysvětlil Filip Láb, proděkan pro PR, který vznik nového webu koordinuje spolu s proděkany pro rozvoj Tomášem Nigrinem a pro studijní záležitosti Petrem Soukupem.

Intranet, část webu určená studentům a zaměstnancům.

Repro: UKáčko.cz

Druhá část webu – intranet – bude určena stávajícím studentům a zaměstnancům. Bude obsahovat velké množství informací a dokumentů potřebných a užitečných pro fungování na fakultě. Obě části nového webu budou mít podobné ovládání – dvě horizontální navigační lišty, na horní a spodní části stránky, s přímými odkazy na vybrané stránky. Nalezení požadované stránky by mělo urychlit i dynamické menu, které se zobrazí po najetí myší na příslušnou položku menu. Mezi oběma částmi bude možné snadno přepínat pomocí výrazného červeného tlačítka.

„Při koncepci a tvorbě nové fakultní webové prezentace byl kladen důraz především na přehlednost, uživatelsky přátelské prostředí, funkčnost a v neposlední řadě také na svěží vzhled,“ říká proděkan pro PR Filip Láb. Fakulta také požádala studenty, aby své připomínky k novému webu zasílali na e-mail podnety@fsv.cuni.cz. Slibuje si od toho doladění detailů k co největší spokojenosti uživatelů.

Za grafickou podobou stojí společnost Motion Media, která uspěla v konkurenci dalších 21 návrhů. „Vítězný návrh byl snad jediný, který byl svébytný, originální a časem se neomrzí,“ uvedl bývalý proděkan pro rozvoj Petr Jüptner. Firma Motion Media je už na fakultě známá – v minulosti vytvořila například stránky institutu Institutu ekonomických studií, jejíž starší verzi využívají i mezinárodní studia, či časopisu Finance a úvěr. Cena za grafický návrh byla 40 000 korun, další použití grafiky už měli na starosti pracovníci rektorátu.

Předchozí weby studenti kritizovali, uspěje ten nový?

Současná podoba webu FSV pochází z roku 2005. Fakulta tehdy po sílící kritice studentů i fakultního časopisu Sociál své stránky přepracovala a výrazně rozšířila. Využila „jednotného“ designu, který dosud používá univerzita i některé její fakulty. Ani modernizovaný web ale studenty příliš neuspokojil, nejčastější výtky směřovaly především k jeho nepřehlednosti.



Vlevo web používaný do roku 2005, vpravo současné stránky, které budou za tři dny minulostí. Repro: archiv autora / UKáčko.cz


Čtěte také

Tunel na FSV? Asi ne – Jak se vybíral nový web (2011)
Web IMS: brána k informacím, nebo Kniha džunglí? (2007)
Hlavní zpráva na webu FSV? Školení řidičů (2006)
Podobu fakultních webů nikdo nekoordinuje (2005)



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.