FTVS získá na prestiži. Bude mít nový sportovní areál

20. 2. 2015 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy se i nyní těší nemalé popularitě čerstvých maturantů, cosi jí však stále schází. Za konkurenčními vzdělávacími zařízeními zaostává ve stavu svého vybavení.

„S trochou nadsázky řeknu, že každá střední škola orientovaná na sport je na tom se zázemím sportovišť lépe než my,“ popisuje současnou situaci na FTVS proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj Miroslav Petr. Snahu o modernizaci univerzita vyvíjela už v minulosti. První projekty vznikaly začátkem devadesátých let. „Od té doby byly vyhotoveny asi čtyři komplexní studie výstavby sportovního kampusu,“ říká Petr. Žádná se však nakonec neuskutečnila.

Plán areálu

Poslední alespoň částečná rekonstrukce fakultního vybavení proběhla v roce 1997, kdy bylo vybudováno fotbalové a atletické hřiště a kurty s umělým povrchem.

Do vznikající výstavby sportovního areálu na Veleslavíně se zapojilo několik institucí. Pod memorandem z listopadu jsou podepsáni zástupci Univerzity Karlovy, Fakulty tělesné výchovy a sportu, České unie sportu, městské části Praha 6 a v neposlední řadě též Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Zástupkyně poslední ze zmíněných institucí Klára Bíla nám vyvrátila původní informaci hovořící o tom, že by celá výstavba měla být hrazena z peněz MŠMT. Upozornila, že součástí memoranda je i věta, ve které stojí: „smluvní strany budou aktivně postupovat při získávání všech dostupných forem vícezdrojového financování a budou hledat i další možnosti financování tohoto sportovního projektu.“

Nutno podotknout, že všechny strany se budou muset snažit získávat finanční prostředky vskutku vehementně. Cena vybudování nového sportoviště byla odhadnuta na 1 mld Kč.

Obdobnému finančnímu ohodnocení ale samozřejmě odpovídá také výčet prvků, které by na nově vzniklém sportovišti neměly chybět. Jedním z nejzákladnějších je nový bruslařský stadion. Výsledky UK z Hokejových bitev posledních let ukazují, že její tým si stabilně drží vysokou úroveň, není se tedy co divit, že se jej univerzita snaží podporovat.

Další důležitou součástí areálu bude plavecký bazén. „Na fakultě chybějící bazén je dlouhodobým deficitem, vždyť plavání se promítá do celého studia programu Tělesná výchova a sport,“ tvrdí Petr. Součástí výuky v budoucnu bude i záchranné plavání a zdravotní cvičební programy.

Chybět nebude ani klasická univerzální tělocvična. „V nově vzniklých tělocvičnách a hale se budou hrát především míčové hry – basketbal, volejbal, florbal, házená, sálová kopaná, tenis a další,“ vysvětluje Petr.

V neposlední řadě bychom měli objasnit také přítomnost městské části Prahy 6 mezi participanty na memorandu. Univerzita Karlova se totiž neplánuje starat pouze o sportovní život svých studentů, ale všech občanů města. Areál tak bude přístupný širší veřejnosti, pravděpodobně ale jen v době mimo výuku.

Výstavba nového sportovního areálu je podle Petra pro FTVS naprosto zásadní. „Je to nutný předpoklad k tomu, abychom oblast výuky, vědy a servisních či doplňkových aktivit udrželi na odpovídající úrovni a abychom se stali fakultou, která v budoucnu bude pomáhat posunovat UK výše v rámci mezinárodního hodnocení univerzit,“ říká. Výstavba areálu by měla podle oficiálních odhadů skončit v roce 2018.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.