Gayové a lesby by na Karlovce měli vystoupit z pasivity

14. 2. 2010 Autor: Rubrika: Názory 70 komentáře/ů

„Proč nemá Karlova univerzita žádný spolek pro gaye, lesby, bisexuály ani transgender? Proč jedna z nejstarších univerzit nepodporuje studenty ani personál s minoritní sexuální orientací?“ ptá se student Přírodovědecké fakulty Zdeněk Robin Scholze.

Gayové z UK

„Zřiďme na UK spolek pro gaye a lesby,“ vyzývá studenty Zdeněk Robin Scholze.

Foto: Pavel Dvořák pro UKáčko.cz

Studuji na největší univerzitě v republice s téměř padesáti tisíci studenty a několika tisíci zaměstnanci. Jsem součástí největší instituce v zemi, a přesto nemám možnost jako student plně uspokojit své zájmy. Proč? Oxford, Harvard, Columbia University, Humboldt Universität, dokonce i univerzita v Uppsale a desítky dalších po celém světě umožňují rozvoj takovým, jako jsem já. Proč ne Karlovka?

Mohlo by se zdát, že česká společnost je natolik tolerantní, že podobných spolků není třeba. Se smutkem musím tvrdit pravý opak. Již samotné nadužívání slova „tolerance“ nás donutilo zapomenout na jeho vlastní význam. Sami se zeptejte, co lze tolerovat. Tolerovali byste třeba leváka? Pochybuji, leváka netolerujete, ale respektujete. Tolerovat můžete kouření nebo vyjícího psa, ale ne přirozený biologický aspekt lidského druhu. Homosexualita si zaslouží respekt, uznání a ne mlčící přijímání a trpění společností.

Dokud se bude čerstvý zaměstnanec bát prozradit cokoliv ze svého homo-života, aby druhý den nebyl bez udání důvodu vyhozen ve zkušební době, a dokud budou studenti zapírat svou orientaci, aby se jim spolužáci nevyhýbali ve sprchách po tělocviku a neútočili na ně primitivními urážkami, bude stále takového spolku potřeba.

Anketa

Potřebují gayové a lesby na UK svůj spolek?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...


Probudí lídr spící queer komunitu?

Česká queer komunita by měla na naší univerzitě vystoupit z pasivity a aktivně se zapojit do dění školy, pomáhat jí být lepší, kosmopolitnější a hlavně otevřenou a vyspělejší. Vím, že podobné spolky stojí v Česku většinou jen na angažovanosti pár lídrů, snad se tedy už konečně najde někdo, kdo probudí naši spící cílovou skupinu a nabídne jí plnohodnotnou možnost seberealizace. Budiž nám Galibi na ČVUT a Gales příkladem. Bez konfrontace většinové společnosti nebude náš život nikdy rovnocenný. A já chci být hrdý student Karlovy univerzity a chci být i hrdý Čech.

Galibi ČVUT

Gayové na ČVUT si v rámci Studentské unie zřídili spolek Galibi. Díky němu si třeba společně vyjedou na kole.

Foto: Galibi

Volám po spolku, který nabídne studentům a zaměstnancům neodsuzující podporu, důvěru a bezpečné místo k popovídání si o jakýchkoliv problémech, otázkách a pocitech, kterým se okolí často za mými zády vysmívá.

Volám po spolku, který pomůže novým i stávajícím studentům i zaměstnancům v boji proti homofobii, nováčkům v začlenění se do velkoměsta, být jim oporou.

Volám po spolku, který nabídne přátelské, sportovní i kulturní akce, diskuze, veřejné rozpravy, besedy, výstavy, hudební představení, promítání filmů, outdoorové aktivity, pikniky, výlety, party, otevřená fóra, podpoří nadšené a talentované homosexuály v jejich literární a umělecké tvorbě, nebude se bránit ani osvětě společnosti. Volám po spolku, který je standardem západních škol.

Chci spolek, jenž bude představovat honosné ztělesnění ducha Karlovy univerzity, jakožto místa otevřeného opravdu všem, a to bez rozdílu genové výbavy.Zdeněk Robin ScholzeZDENĚK ROBIN SCHOLZE

Autor (24) studuje demografii a sociální geografii na Přírodovědecké fakultě UK

zrsch3[zavináč]gmail.com


(článek vyjadřuje názor autora)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.