GLOSA: O infosemináře nemají studenti zájem. Ale je to škoda

6. 10. 2010 Autor: Rubrika: Redakční zápisník 5 komentáře/ů

Jste v prváku? Pak brzy zjistíte, že jste se dostali do světa různých administrativních povinností, pravidel, ale i večírků a dalších stránek studentského života. Do některých jeho zákoutí se vám přitom nemusí podařit proniknout za celou dobu studia.

Informační semináře UK jsou celkem přínosné nejen pro prváky. Téměř nikdo na ně však nechodí.

Ilustrační foto: UKáčko.cz

Univerzita proto pro začínající studenty připravila přednášky, které by jim měly pomoci se v tomto chaosu zorientovat. Jenže na ně nikdo nechodí.

V úterý se vystřídalo na obou přednáškách Orientačního týdne s bídou deset studentů. Na pondělním semináři o službách pro studenty se „speciálními potřebami“ zase byli jen dva studenti. Navíc jen proto, že nestihli předchozí přednášku. Prezentaci tak nahradila osobní konzultace a zodpovídání nejrůznějších dotazů nesouvisejících s tématem kurzu.

Kurzy přitom probíhají v Informačně-poradenském centru v Celetné, kam se většina studentů musí dříve či později vypravit – zařídit si studentský průkaz. Bez něj se neobejdou v knihovně, menze a v některých případech se bez něj nedostanou ani do školní budovy. Se začátkem školního roku se proto v IPC tvoří dlouhé fronty.

Tento týden se tak nabízí unikátní možnost zpříjemnit si čekání jednou z přednášek. Probíhají vždy od desíti a od jedenácti hodin a pokrývají celou škálu témat, která jsou pro studenty (nejen) prvních ročníků aktuální. Přednášky jsou poutavé a interaktivní – v případě knihovnických a informačních zdrojů přednášející předvádí uvedené postupy přímo v praxi, při výkladu o zájmových činnostech je zase patrné, že má přednášející s řadou nabízených aktivit vlastní zkušenost – zmíní se i o studentských médiích, Studentské unii UK či klubu K4.

Většinu těchto informací lze samozřejmě najít i na internetu, ale většinou jen po malých dávkách na webech univerzity, fakult, knihoven či studentských spolků. Orientační týden naopak nabízí možnost je získat přehledně a na jednom místě. V průběhu přednášek vás navíc zaměstnanci IPC ochotně upozorní, že na vás přišla řada ve frontě na ISIC, takže splníte i druhý účel výpravy.

Přestože Orientační týden již probíhá, ještě je možné stihnout kteroukoliv z přednášek – většina z nich se totiž koná dvakrát.

Vše o cyklu informačních seminářů čtěte zde: Orientační týden poradí prvákům jak na Erasmus, kde hledat informace i co s volným časemNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.