Hampl skončil, novým rektorem UK bude exšéf komunistů Grebeníček!

1. 4. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita 5 komentáře/ů

Překvapivá zpráva se dnes ráno začala šířit chodbami Karolina. Jen hodinu poté, co současný rektor UK Václav Hampl na svou funkci rezignoval, se narychlo sešel akademický senát a novým rektorem zvolil bývalého předsedu KSČM Miroslava Grebeníčka.

Nově zvolený rektor UK Miroslav Grebeníček pronáší svůj první projev před Karolinem. Za ním jeho tým akčních prorektorů.

„Ano, potvrzuji, že mě dnes dopoledne soudruh Klaus jmenoval rektorem UK,“ řekl Grebeníček exkluzivně pro portál UKáčko.cz. Za svého zástupce a zároveň nového prorektora pro studium jmenoval Vojtěcha Filipa, donedávna taktéž předsedu Komunistické strany Čech a Moravy.

Studenti prý změny k lepšímu pocítí prakticky okamžitě. Při imatrikulacích a promocích už například nebude znít známé Gaudeamus igitur, nahradí ji Internacionála. „Studenti beztak většinou neznali text té latinské vykopávky a slova komolili. Internacionála má českou verzi, je srozumitelná a vyjadřuje nadšení studentů budovat lepší zítřky,“ uvedl nový prorektor pro studium Vojtěch Filip. „Navíc se ke zpěvu na promoci mohou přidat i rodiče studentů, kteří si ji ještě dobře pamatují z prvomájových průvodů,“ vypočítává výhody změny Filip.

Prodlouží se také doba studia – u bakalářského i magisterského studia o dva roky. „Výchova nových kádrů je dlouhodobá záležitost, nelze to uspěchat. Studium, které lze zvládnout v Plzni za víkend, to byl znak prohnilosti kapitalismu,“ myslí si Filip. Ceny udělované studentům jako je Cena rektora, cena Bolzanova či Karla Engliše nahradí Ceny Lenina, Říjnové revoluce a Rudé hvězdy.

Podle nového rektora Grebeníčka dojde i k významným organizačním změnám na celé univerzitě. Například některé neškodné obory ze znovuzrušené Fakulty sociálních věd budou začleněny pod Filozofickou fakultu. Fakulta humanitních studií (FHS) bude přejmenována na Fakultu humoristických studií (FHS). „Domníváme se, že nový název lépe vystihuje podstatu fakulty i obsah studia,“ uvedl Grebeníček.

Obavy, že nové komunistické vedení zruší teologické fakulty jako v 50. letech, jsou prý zbytečné. „Naopak budou doplněny o fakultu Jehovistickou, Baptistickou, Paranormálních jevů, Vesmírných lidí, Adventistickou a Fakultu pro neřešení restitucí církevního majetku,“ slibuje nový rektor Grebeníček.

S Erasmem nově třeba i na Sibiř

Rozšíří se i program Erasmus pro studium v zahraničí. Neoblíbené a studenty málo využívané destinace západní Evropy nahradí pobyty v nejkrásnějších částech Ruské federace a spřátelených zemí. V nabídce fakult se tak objeví například historií prodchnutý Petropavlovsk-Kamčatskij, romantický Komsomolsk na Amuru, ale i luxusní letovisko Astrachaň u Kaspického moře. Stipendium bude vypláceno výhradně v ruských rublech, na které budou současné příspěvky převedeny v poměru k euru 1:1.

Vojtěch Filip jako prorektor pro studium už stihl navštívit několik fakult. V Jinonicích studentům popsal plánované změny, například prodloužení doby studia o dva roky.

„Speciální nabídka bude platit pro zvláště aktivní jedince, kteří by i přes náš nesouhlas pokračovali v podvratné činnosti jakou je například vydávání štvavých studentských časopisů. Ti si z nabídky zahraničních pobytů mohou vybrat pouze severosibiřský Irkutsk, na druhou stranu ale nejsou vázáni půlročním omezením, jejich pobyt bude rozhodně dlouhodobý,“ láká nový rektor.

Naopak žádný problém nebude s úpravou univerzitních webových stránek cuni.cz, které minulé časy svou podobou připomínají už dnes. Pouze u letopočtu 1348 coby roku založení univerzity se jednoduše trojka přepíše na devítku, čímž vznikne 1948, tedy rok, kdy komunisté poprvé převzali moc v českých zemích. Nečekají se ani velké personální změny na fakultách. Velká část současných pedagogů tam totiž působila již před rokem 1989 a novým podmínkám se tak snadno přizpůsobí.

Také volby do akademických senátů prý budou naprosto svobodné a demokratické. Podle Grebeníčka budou jejich výsledky zveřejněny už v den voleb, možná i dřív. „Není důvod to zdržovat, ono nakonec ani moc nezáleží, jak se hlasy odevzdají – hlavně se ale musí správně spočítat a na to osobně dohlédnu,“ uvedl rektor Grebeníček exkluzivně pro aprílové vydání portálu UKáčko.cz s tím, že volební účast bude přesně 98,9 %.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.