Hampl: Znovu musíme bojovat o nezávislost a svobodu

8. 4. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 4 komentáře/ů

Letošní oslava narozenin UK se nesla v mimořádně politickém duchu. Rektor Hampl kritizoval jak stav české demokracie, tak i reformu vysokých škol.

Rektor Hampl v Karolínu

Kritika politiků a pochvala studentů zazněly při výročním projevu rektora UK.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

„Není možné bezstarostně slavit narozeniny v době, kdy akademická půda znovu musí bojovat o svoji svobodu a nezávislost a o právo studentu podílet se na její samosprávě,“ řekl Václav Hampl ve svém projevu během zasedání k 661. výročí založení UK.

Rektorovi se nelíbí ani skutečnost, že UK „musí hájit důstojnou existenci společensko-vědních oboru, bojovat o udržení klinického výzkumu a opakovaně žádat o elementární financovaní svých nejzákladnějších potřeb.“

Ve svém projevu také Václav Hampl opakovaně pochválil studenty za jejich aktivní podíl na akademické samosprávě i bohatém spolkovém životě. Podpořil například vznikající Studentskou unii. Poděkoval také iniciátorům tzv. Hradecké výzvy, v níž zástupci humanitních fakult radikálně odmítli reformu vysokých škol.

Oceněno připomenutí Jana Palacha i výzkum zubů

Tým autorů výstavy a knihy o Janu Palachovi

Hlavní organizátoři oslav výročí úmrtí Jana Palacha si odnesli cenu za prezentaci UK.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

Vedení univerzity také tradičně udělilo několik ocenění. Cenu za prezentaci UK si letos odnesli historici Petr Blažek, Jakub Jareš a Patrik Eichler z Filozofické fakulty za přípravu výstavy a knihy k výročí upálení Jana Palacha.

„České dějiny ve 20. století, jakoby se točily v kruhu,“ poznamenal v děkovném projevu Jakub Jareš.

„Po roce 1989 jsme měli nakročeno správným směrem. V poslední době to ale vypadá, že normalizace stále ještě neskončila,“ dodal s odkazem na současnou politickou krizi.

Trojice zoologů obdržela cenu za tvůrčí počin UK.

Trojice zoologů obdržela cenu za tvůrčí počin UK.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

Cena za tvůrčí počin pak připadla badatelskému týmu z Přírodovědecké fakulty ve složení Robert Černý, Vladimír Soukup a Ivan Horáček.

Objev trojice zoologů podstatně mění dosavadní poznatky o vývojových mechanismech vzniku zubů. Autoři svou studii publikovali v nejprestižnějším přírodovědeckém časopise Nature.

Zvláštní medaile in memoriam pak rektor udělil UK Karlu Bacílkovi, Borisi Kovařickému a Veleslavu Wahlovi. Bývalí studenti UK byli po únoru 1948 za údajnou protistátní činnost odsouzeni k trestu smrti a popraveni.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.