Hilšer z 1. LF: Developeři chtějí vyhnat nemocnici z Karláku

5. 5. 2009 Autor: Rubrika: Rozhovor 1 komentář

O vystěhování Všeobecné fakultní nemocnice z Karlova náměstí se spekuluje již dlouho. Nejnovější zvěst o zániku dvě stě let staré nemocnice přineslo Aktuálně.cz, ministerstvo zdravotnictví však informaci druhý den popřelo. „Politici tak prosazují zájmy developerských lobby,“ tvrdí šéf senátu 1. lékařské fakulty Marek Hilšer.

Informace z ministerstva si vzájemně odporují. Na jednu stranu vláda v pondělí odsouhlasila 50 mil. korun na výstavbu nové nemocnice na místo stávající VFN. V důvodové zprávě se přitom uvádí, že stávající komplex není pro nemocnici „plně efektivní“ a nebyl by ani po případné rekonstrukci. Zpráva doporučuje výstavbu nemocnice nové či rozšíření některé stávající. Rušení fakultní nemocnice však ministerstvo den poté dementovalo.

Děkan dotčené 1. lékařské fakulty Tomáš Zima a rektor Václav Hampl pak vyjádřili v tiskové zprávě „zásadní znepokojení“ a žádají ministerstvo o neprodlené jednání.

Obavy o osud nemocnice vyjádřil i předseda senátu 1. lékařské fakulty Marek Hilšer. V rozhovoru, který poskytl našemu portálu, varuje především před prodejem a komercionalizací areálu.

Marek Hilšer

Univerzita a běžní občané nemají takové páky jako developeři, říká akademický senátor Hilšer.

Foto: archiv Marka Hilšera

Jak si vysvětluješ údajný stop stav investic do nemocnice na Karláku? Kdo tím co sleduje?

Stop investicím do nemocnice na Karlově náměstí je politika, která jasně říká, že určití politici prosazují zájmy úzkých developerských lobby. Ty usilují o získání lukrativních pozemků ve středu města. Jak si jinak vysvětlit, že vláda v demisi, činí takto závažná rozhodnutí. Navíc bez toho, aby mohla jasně a odpovědně deklarovat, co se z pozemky na Karlově náměstí stane v budoucnosti?

Nebylo by skutečně vhodné v Praze vybudovat jen několik málo velkých a kvalitních nemocnic?

V Praze již jsou velké a kvalitní nemocnice. Není třeba budovat další. Zrušením VFN by se naopak stav poskytování zdravotní péče pro občany ČR zhoršil. Nezapomínejme, že v té nemocnici jsou pacienti s komplikovanými onemocněními z celé republiky.

Díky lékařské fakultě je VFN špičkovou zdravotnickou a vědeckou institucí, která je schopna poskytovat péči na vysoké úrovni. Zrušení této nemocnice a výstavba hotelů, obchodních center, luxusních bytů na jejím místě rozhodně zdraví občanům nepřispěje.

Nemocnice na periferii a hotely v centru jsou řešením, které prospívá podnikatelským skupinám, které na celé transakci chtějí vydělat.

Ve Vídni byla podobná nemocnice přesunuta a v původním komplexu je od roku 1998 hlavní kampus tamější univerzity. Nebyla by to nakonec nejlepší možnost?

Byla by to ta lepší možnost. Rakouští a vídeňští politici jsou zřejmě narozdíl od našich osvícení nebo si nedovolí to, co ti naši. Žádný z českých politiků s touto myšlenkou nikdy nepřišel a jsem přesvědčen, že ani nepříjde. Toto není v jejich plánu.

Univerzita, vzdělanost a běžní občané totiž nemají v této zemi takové páky jako developeři, kteří si mohou politiky koupit. Bohužel to je naše realita. Silně pochybuji, že ti politici, kteří celou záležitost inciovali, sledují zachování Karlova a Albertova jich původním obyvatelům tj. studentům, pacientům a lékařům.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.