Honza Kuliš: Komu leží v žaludku student Igor Ševcov?

10. 5. 2016 Autor: Rubrika: Názory žádné komentáře

Ruský student etnologie na Univerzitě Karlově Igor Ševcov je v kauze útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického podle soudu nevinný. Přesto mu hrozí vyhoštění. Co za případem vězí?

Foto: Václav Drozd

Foto: Václav Drozd

Při soudním jednání nepadl žádný hodnověrný důkaz, že by Ševcov měl cokoli společného s útokem na rodinu ministra obrany. Podle vlastních slov se Ševcov v té době nacházel na své koleji, což by měly dokazovat kamerové záznamy. Ty však policie stále neprošetřila. I po zproštění viny v případu Stropnických hrozí Ševcovovi, který se hlásí k anarchismu, vyhoštění do Ruska za to, že natáčel sprejování hesel na ruzyňskou věznici.

Celý proces tak působí jako politicky motivovaný – když spojení s útokem nevyšlo, v záloze zůstala jeho účast na sprejování. Za tu by však měla následovat sankce o poznání menší, například v podobě pokuty či veřejně prospěšných prací, pokud by v případě natáčení měla hrozit vůbec nějaká.

Ač se českému soudu možná nelíbí politické přesvědčení ruského studenta, měl by dbát demokratických zásad na spravedlivý proces. „Zákaz porušování základních lidských práv a ponižujícího zacházení je základní hodnotou v demokratické společnosti,“ prohlásil v minulých dnech norský soud, jak píší Novinky.cz. Tuto základní hodnotu přiznal člověku v mnohem silnějším procesu, a to masovému vrahu Andersi Breivikovi. Stanovisko tak může být zdviženým ukazováčkem českým soudům, že základní lidská práva náleží opravdu každému, ať už je pro společnost nepřijatelný jakkoli.

V souvislosti se snahou obžaloby a policie najít na ruském studentovi jakékoliv provinění, které by mohl řešit soud, se nabízí otázka: Jak to vlastně bylo se žhářským útokem na dům Martina Stropnického? Zatím to vypadá, že celá kauza stojí a padá na postavě Igora Ševcova. Soud rozhodl o jeho nevinně, není však na místě se ptát, kdo tedy stál za útokem na rodinu ministra obrany? Zájem o tento případ opadl, přestože se jedná o takto vysoce postaveného českého státníka, a jak píše Aktuálně.cz, podle soudkyně Pavly Augustinové naplňuje skutky teroristického činu.

Celý případ vypadá, jako by policie a státní zastupitelství nehledaly viníka žhářského útoku, ale spíše vinu Igora Ševcova. Soudní tahanice je zajímavou spirálou, kdy stát bojuje s anarchistou a anarchista zase se státem. Oba subjekty ale vážou zákony, a to především ty české, podle nichž by se měl český stát chovat, a to zejména pokud je chce obhájit. Neubráním se pocitu, že celý proces působí jak z pera Franze Kafky. Ten Ševcovův se však musí řídit právními normami a není tu žádný prostor k tomu, aby skončil přiznáním viny nevinnému člověku jako v případě Josefa K. v románu Proces. Tím by se víra ve stát značně narušila a sama Česká republika by si koledovala o zástup nových anarchistů. A to, soudě podle jejího jednání, rozhodně nechce.

Honza Kuliš
student FSV UK. Psáno pro The Student Times (Student.E15.cz).
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.