Hostivař zamořili štěnicemi sami studenti, tvrdí správci kolejí

2. 7. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Bezdomovci, štěnice a personál, který neumí ani základy angličtiny. Tak popisují někteří zahraniční studenti bydlení na koleji Hostivař. Vedení Kolejí a menz (KaM) ale nařčení z nelidských podmínek odmítá. Podle vedoucího provozního útvaru KaM jsou dokonce sami zahraniční studenti příčinou výskytu bodavého hmyzu.

Štěnice na kolej zavlékají sami studenti, tvrdí vedoucí provozního útvaru Kolejí a menz

Ilustrační foto: Piotr Naskrecki / public domain

„Štěnice zpravidla zavlékají sami zahraniční studenti pocházející většinou ze zemí bývalého SSSR,“ vysvětlil na únorovém grémiu předsedů kolejních rad Martin Prajer, vedoucí provozního útvaru Kolejí a menz Univerzity Karlovy.

Tehdejšího grémia se účastnil i dnes už bývalý ředitel Kolejí a menz Mojmír Bém. Podle něj je problém se štěnicemi třeba řešit systémově. Studenti z některých zemí jsou prý na štěnice z domova zvyklí. Sestěhovat je k sobě by ale mohlo být ostatními považováno za segregaci, uvedl Bém.

„KaM proto volí kompromis a většinu studentů programu Erasmus stěhují do Hostivaře, aby byla zamořena pouze jediná kolej,“ vysvětlil bývalý ředitel, proč jsou zahraniční studenti záměrně sestěhováváni na hostivařskou kolej, kde se štěnice dlouhodobě vyskytují.

Dezinsekce za milion nepomohla

Ačkoliv KaM argumentují milionovými výdaji na boj s nežádoucím bodavým hmyzem v loňském roce, letos jsou koleje opět zamořené.

„Výskyt takovéhoto hmyzu je vždy lokalizován pouze na určité koleje, kde jsou ubytováváni zahraniční studenti,“ uvedl v nedávném vyjádření na našem portálu Jaromír Fix, který je současně pověřen řízením Kolejí a menz.

Dalším problémem na Hostivaři jsou krádeže jídla ze společných lednic. Ty údajně způsobují bezdomovci, kteří se v budovách kolejí neoprávněně pohybují. Tomu by měl zabránit loni nainstalovaný elektronický systém. Projít přes něj mohou pouze studenti s čipovou kartou, kteří jsou zde ubytovaní.

„Přes den jsou dveře otevřené, přes noc stejně přichází i odchází dost lidí. Stačí se přitočit a předstírat, že člověk patří k nim,“ popisuje své zkušenosti Pavel Bederka, buddy IC CUNI, tedy člověk, který pomáhá zahraničním studentům po příjezdu do Čech, jak jednoduše se dá do budovy dostat.

Problémy způsobuje i chování studentů

I když nejsou opatření úspěšná, snahu o nápravu koleje Hostivař mají. To potvrzuje i prezident Charles University International Clubu (IC CUNI) Lukáš Kindl, který s vedením o problémech zahraničních studentů osobně jednal.

Upozornil také, že ačkoliv jsou mnohé stížnosti zahraničních studentů oprávněné, kolej Hostivař má se studenty také své problémy. „Jedná se například o vandalismus, nepovolené chodbové party, padělání klíčů či nedostatek hygieny,“ uvedl pro UKáčko.cz Kindl.

Situaci má zlepšit kampaň

„Přes pozitivní přístup vedení koleje, je zde však problém s individuálními pochybeními jejich zaměstnanců,“ tvrdí Kindl. Právě ze špatné komunikace mezi zaměstnanci Hostivaře a zahraničními studenty prý pramení většina stížností.

Předejít by tomu měla i připravovaná informační kampaň. „Informační kampaň IC CUNI má za cíl také eliminovat nežádoucí chování zahraničních studentů – ve víře, že i přístup recepčních by se následně mohl zlepšit,“ říká Lukáš Kindl. Konkrétní informace, jak řešit jednotlivé problémy, se zahraniční studenti od příštího semestru budou dozvídat na letácích a internetové adrese IC CUNI.

Čtěte také:1 komentář »

  • Eda :

    Pokud vás trápí štěnice zkuste se podívat na ….. najdete tam odpověd na všechny své otázky.

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.