IC CUNI vstoupil do celoevropské organizace Erasmus Student Network
Studentský spolek International Club (IC CUNI) pomáhající v počátcích pobytu zahraničním studentům na Univerzitě Karlově se stal členem podobně zaměřené celoevropské organizaci Erasmus Student Network (ESN). Podmínkou pro vstup bylo sjednodení všech obdobných spolků na UK.
Erasmus Student Network se zaměřuje především na mezinárodní výměny a podporu mobility studentů. V současné době působí na více než 270 univerzitách po celé Evropě. Každý rok její služby využívá 150 000 studentů.
„Před pár lety bylo ESN jinde než je dnes a tehdy nám nepřišlo, že by nás členství v této organizaci výrazným způsobem obohatilo,“ vysvětluje viceprezidentka International Clubu Lenka Vašíčková, proč pro ně zpočátku členství nebylo tak důležité.
Pro vstup do organizace však bylo důležité spojení international clubů, které vznikaly nezávisle na sobě na některých fakultách UK.
„V momentě, kdy jsme se na UK sjednotili a založili občanské sdružení, otevřela se nám možnost stát se členy ESN, neboť dle pravidel je možný jen jeden zástupce za každou univerzitu,“ vysvětluje Vašíčková. V rámci České republiky v současné době působí čtrnáct sekcí, z toho čtyři v hlavním městě.
ČTĚTE TAKÉ:
IC CUNI sice vznikl teprve nedávno, navazuje však na studentské kluby, které vznikaly na různých fakultách UK. První byl v roce 2001 na Fakultě sociálních věd, o dva roky později se klub ustavil i na Filozofické fakultě. V roce 2006 se některé spolky začaly sdružovat a organizovat společné akce, což byl zárodek jejich konečného spojení.
Společná internetová stránka je v provozu od roku 2010. V listopadu 2011 byla definitivně ustanovena organizace pod názvem Charles University International Club. Původní kluby čtyř fakult – sociálních věd, filozofické, přírodovědecké a pedagogické – se staly jeho dílčími sekcemi. V květnu 2012 se pak připojila Fakulta tělesné výchovy a sportu.
Spolek pomáhá cizincům i Čechům
A co budoucnost? „Rádi bychom zvýšili povědomí o ESN v rámci IC CUNI. Chceme také více spolupracovat s pražskými sekcemi, což jsme si poprvé vyzkoušeli na podzimní 4 Universities Mega Party, která se velmi povedla a byla impulsem pro spoustu dalších myšlenek na spolupráci, které na základě této společné akce vznikly,“ říká Lenka Vašíčková.
IC CUNI se zaměřuje hlavně na pořádání společenských, kulturních a sportovních činností. Pomáhá rozvíjet spolupráci a přátelské vztahy mezi domácími a zahraničními studenty, kteří působí na UK. Jeho členové jsou dobrovolníci, kteří obvykle sami mají zkušenosti s tímto druhem stáže.
Klub pomáhá fakultám se zahraničními studenty při jejich začleňování nejenom v akademickém prostředí. Za tímto účelem slouží Buddy Programme. „Hlavní projekt“, jak program nazývá Lenka Vašíčková, spočívá v maximálním usnadnění prvních dnů pobytu nových zahraničních studentů.
„Radíme jim s ubytováním na kolejích, provázíme je po jednotlivých fakultách, pomáháme zařídit ISIC kartu, a samozřejmě je seznamujeme s Prahou,“ popisuje.
Pořádání výletů a exkurzí nebo český filmový klub patří mezi tradiční činnosti spolku. Užitečnou věcí je také Tandem Teaching Programme, který pomáhá při zdokonalování v cizích jazycích.
„Nedávno jsme na našich internetových stránkách spustili databázi, která hledání potenciálních partnerů pro výuku nových jazyků usnadňuje,“ upřesnila viceprezidentka. IC CUNI pořádá také večírky a party, kde se mohou studenti z různých koutů Evropy lépe poznat.
Klíčová slova
IC CUNIHodnocení
Související články
- Na UK vznikl jednotný International Club, fakultní kluby se po letech sporů shodly na integraci
- Koordinace nestačí, UK potřebuje sjednocený International club
- Heavenly Welcome Party not only for international students
- International cluby na UK: spolupráce, ale i rivalita
- Hostivař zamořili štěnicemi sami studenti, tvrdí správci kolejí
Napište komentář