IN&OUT: Jak se neztrapnit v Karolinu

6. 10. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Čeká tě v příštích dnech imatrikulace nebo jiná, podobně formální akademická akce? Dumáš nad plesovkami z tanečních či tatínkovým smokingem? Prvorepublikové manýry se naštěstí nenosí už ani do Karolina – pokud to nemá být dokonalé retro nebo absolutní trapas.

Akademické rituály nebývají náročné na pohyb, takže podobný outfit si na imatrikulaci nebo promoci radši neber.

Foto: archiv

Pro začátek je dobré vyřadit sportovní oblečení. Akademické rituály nebývají náročné na pohyb a většina výhod outdoorového vybavení by tak zůstala pohříchu nevyužita. Na druhou stranu se ale nevyplatí experimentovat s outfitem příliš upjatým, jen taktak padnoucím, škrtícím a jinak nepříjemným. Úpěnlivá snaha narovnat si během skládání akademického slibu silonky přivádí nežádoucí pozornost, kterou si užijí snad jen extrémní extroverti.

Při výběru oblečení je také nutné mít na paměti, že se imatrikulace, promoce a další akce tohoto druhu obvykle konají ve velké aule Karolina, kde – až na pár historických výjimek – zcela vládne étos padesátých let.

Obvykle potom navíc pokračují v některé z nedalekých restaurací, leckdy i do pozdních hodin – proto je vhodné eliminovat světlé barvy a citlivý materiál. Ten by mohl dojít k újmě i při samotném obřadu. Velká aula je totiž k sezení vybavena polstrovanými „sklápěčkami“, které umí na silonkách zařídit pořádné oko.

Akademická honorace se navíc tradičně dostaví v nepříliš pohodlných, ale zato důstojných talárech. Výstřední či neformální oděv by tak mohl vypadat jako provokace. Radši tedy zapomeň na barvy typu tyrkysová nebo „pink“ a sáhni po tmavších odstínech a decentním střihu.

Ideální volbou pro slečnu jsou proto nadčasové „malé černé“ – šaty zhruba ke kolenům, s jednoduchým vzorem nebo jednobarevné. Neurazí ani slušivý kostýmek, pokud v něm obvykle nechodí maminka do kanceláře. Naprosto out jsou pro letošek jednoduché bílé halenky, hitem podzimu 2009 jsou sametové korzety, topy na ramínka a polokošile.

promoce

Akce v Karolinu se nesou ve slavnostním duchu. Výstřední oděv by tam mohl vypadat jako provokace.

Foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

Pánům pak postačí klasický oblek v černém, hnědém či tmavošedém provedení, pokud už se tedy nepyšní oblýskanými lokty. V takovém případě je vhodné nespoléhat na přítmí, ale vyrazit na nákupy. Zpátky v módě jsou stylové vesty (nejlépe o odstín světlejší než sako). Umělecky zaměření jedinci si mohou troufnout do auly bohémsky pouze v košili bez saka – ta se však toleruje výlučně v černé barvě.

Pozornost si zaslouží výběr košile i kravaty. Na neutrální akademickou půdu se totiž nejlépe hodí nekonfliktní „přírodní“ barvy jako sytá bordó, hořčicová nebo krémová, zapovězena je jasně oranžová, blankytně modrá, zelená nebo třeba třešňově červená. Jedná se přece jen o společenskou událost akademického života, ne o festival předvolební agitky.

Velmi důležitá je i vhodná obuv. Podpatky jsou u dívek žádoucí, ale lepší je vyhnout se jehlovým. Interiér místnosti je vybavený (úctyhodně) autentickými koberci a ve chvíli, kdy se zařadíš do houfu spěchajících spolužáků, se ti může taková volba krutě nevyplatit. Na druhou stranu botasky, žabky a glády je lepší protentokrát nechat doma.

Samostatnou kapitolou jsou doplňky. Beze vší pochybnosti se dá letos očekávat říjen a listopad na vlně sametových mašlí a stuh na krk. Ty lze navíc pořizovat v barvách adekvátních dosaženému diplomu. U pánů mohou tuto roli plnit kravaty, případně kapesníčky v kapse saka (jen pozor na správný odstín červené).

Ne, ani tyto boty se na imatrikulaci nebo promoci zrovna nehodí.

Foto: archiv

Poslední důležitou oblastí je parfém nebo kolínská. I zde se na UK profilují jednoznačné trendy, které v duchu genderové vyrovnanosti kopírují spíše studijní zaměření než pohlaví nositele.

Studenti přírodních věd by se proto měli držet vůní s podtónem jantaru, vetiveru či pižma. Výjimku tvoří studenti početných lékařských fakult, kde je samozřejmým základem ambra a v hlavičce jasně vyniká levandule, kosatec nebo meduňka.

Naopak jednoznačnou volbou pro studenty společenskovědních fakult jsou parfémy a toaletní vody na bázi dřeva – ať už cedrového, guajakového či exotických dřevin – s kouřovým podtónem. Vítaným zpestřením je nádech kávy.

Univerzální jistotou pro každého studenta je potom nejmenovaný modrý skvost od Bulgariho, který na podkladu hořké čokolády plní srdce nezaměnitelným aroma chladné vodky.

Tereza Kryšpínová, Heda ČepelováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.