Informační systém na právech znovu selhal, část zápisu se bude opakovat

25. 9. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty 3 komentáře/ů

V pondělí 24. září proběhl plánovaný zápis předmětů na Právnické fakultě UK. Jeho doslova katastrofální průběh vedl vedení fakulty původně k rozhodnutí celý zápis zrušit. To bylo později korigováno, opakovat se bude jen zápis povinně volitelných a volitelných kurzů.

Nad zápisem předmětů do Studijního informačního systému (SIS) se každý semestr stresují snad všichni studenti Univerzity Karlovy.

Dlouhodobě nejhorší je však zřejmě situace na Právnické fakultě, která se vyznačuje tisíci studentů, jediným oborem a širokou ročníkovou prostupností volitelných předmětů.

Déjá vu

Dosud nejkritičtější situace nastala před dvěma lety, kdy se k tradičním problémům s padajícím systémem přidalo i předčasné spuštění zápisu, což vyvolalo hlasité reakce studentů (o situaci UKáčko.cz informovalo v tomto článku). Daná zkušenost vedla vedení Právnické fakulty k posílení kapacity serverů a následující zápisy provázelo již méně problémů.

Nepříjemné déjá vu však zažili studenti práv letos, když SIS umožnil oproti stanovenému harmonogramu zápis předmětů všem studentům již ve 20:00. Následoval dvouhodinový chaos, který v pozdních hodinách vyvrcholil oficiálním zrušením celého zápisu proděkanem Jiřím Hřebejkem.

Studenti, kteří nebyli již s předstihem k zápisu připraveni nebo kteří neodhalili proceduru, jak se před oficiálním spuštěním zapsat (možné to totiž bylo jen jedním specificikým způsobem), se totiž cítili být situací poškozeni.

Stejný dojem však nyní mají ti, jimž se z nastálé situace podařilo vytěžit maximum a zapsat si všechny žádané předměty. Argumentují klasickou římskoprávní poučkou vigilantibus iura, neboli právo přeje bdělým. Na odpor proti opakování zápisu dokonce vznikla elektronická petice.

Úterní kompromis

V úterý v poledne se konala zvláštní schůzka vedení fakulty, na níž bylo rozhodnuto o novém postupu. O výsledku jednání informoval UKáčko.cz místopředseda Akademického senátu Adam Felix: „Předměty povinného základu včetně jazyků zůstanou studentům zapsány, zatímco zápis povinně volitelných a volitelných předmětů proběhne znovu v pondělí 1.10. od 20:00. Podrobné informace budou poslány e-mailem všem studentům, včetně vysvětlení příčin situace.“

Ze získaných informací vyplývá, že důvodem selhání systému byla chyba v aktualizované verzi, která byla v září dodána všem univerzitním fakultám. Problém nebyl odhalen ani během dvou zátěžových testů.

„Testování modulu probíhalo na fakultách, RUK, i u dodavatele systému (Erudio), ale při nasimulování modulu se jeho chyba neprojevila. A to ani po spuštění testovacího prostředí pro studenty. Naše fakulta byla první, která uvedený modul použila při ostrém zápise,“ informovala fakulta.

„Dnešního dne jsem byl různou formou kontaktován řadou studentů. Část požadovala „celoplošné“ zrušení zápisu, část naopak požadovala provedené zápisy ponechat. Obě skupiny měly racionální argumenty pro jejich návrh řešení (nespravedlivá výhoda na straně jedné proti jistotě již zapsaných na straně druhé),“ potvrdil proděkan Jiří Hřebejk.

Fakulta se nakonec rozhodla ponechat v platnosti zápis povinných předmětů včetně cizích jazyků jako předmětů obecného základu ve všech ročnících. Ruší se naopak zápisy povinně volitelných a volitelných předmětů, jejich opravný zápis bude znovu spuštěn 1. října ve 20 hodin za původně stanovených podmínek (více zde).

Reakce studentů na zmatky kolem zápisu

Tomáš: No… tak jako semináře mám zapsané… Zase se to co? Pos*alo. Gratuluji IT oddělení UK/PF UK.

Pavol: PVP normálně dle kateder od devíti večer ne? Někdo už tu má PVP či co zapsané, wtf? #TotalChaos

Iris: is je

Barbora: jediný, co mě na dnešním nepřekvapivém selhání našich IT expertů těší je to, že je to NAPOSLED, co se mě to týká.

Honza: Zkusím si zapsat for fun rozvrh odsud z Dánska o půlhoďky dřív a světe div se – ono to funguje…

Vladimír: Ty jo, tohle je už fakt komedie. Měl jsem jít do Brna

Filip: Ať vezmou deset miliónů, co šlo na po**aný vymalování Bazénu, pošlou je Brňákům a koupěj pořádnej sis, ku**a p**a. Pak ať vezmou prachy na platy, vyházej ty naše kokoty a najmou lidi z Brna a Olomouce. Pak ať vezmou sekretářky, vykopou je z baráku a najmou lidi, který chtěj pracovat pro lidi a ne proti lidem. A nebo ať se jdou vys**tNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.