International cluby na UK: spolupráce, ale i rivalita

1. 8. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Na nedávné farewell party „erasmáků“ v Občanské plovárně se bavili zahraniční i čeští studenti z celé UK. Vztahy mezi jednotlivými fakultními international cluby jsou však stále napjaté. Druhý největší z nich, Erasmus club Filozofické fakulty, navíc nechce vstoupit do celouniverzitní organizace.

Květnová farewell party v Občanské plovárně, zatím poslední velká akce International clubu

Foto: Matěj Vaněček (UK media)

I když se o vytvoření jednotného univerzitního spolku hovoří už několik let, vedení jednotlivých fakultních klubů se zatím neshodlo na jeho podobě. Někteří dokonce namítají, že takový klub nemá vůbec smysl.

Dva největší international kluby v současnosti fungují na Filozofické fakultě a Fakultě sociálních věd. A právě na FSV vznikla před dvěma lety iniciativa na sloučení nebo aspoň užší spolupráci klubů. Postupně tak vzniká International CUNI club, který zastřešuje kromě FSV další menší kluby ostatních fakult. Lidé z Fildy se však nepřidali a ani to neplánují. „Studenti to vnímali jako že si kluby konkurují, tak to ale rozhodně nebylo,“ vysvětluje Petra Chaloupková.

Chyba však nebyla jen na straně studentů z FF. „Až do minulého semestru jsme s nimi prakticky nekomunikovali,“ přiznává otevřeně Ondřej Lemel, prezident International Clubu FSV. Dodává však, že nyní se věci konečně pohnuly kupředu. V tomto semestru spolky nejen navázaly kontakty, ale uspořádaly i několik společných akcí – výlety, party a semináře.

ČTĚTE TAKÉ:

„V uplynulém semestru jsme se hodně pohnuli kupředu, začali jsme pořádat party, které si erasmáci i naši studenti velmi pochvalují,“ hodnotí poslední měsíce viceprezidentka International clubu Petra Chaloupková, která se na organizaci večírků sama podílí.

Nejnovějším společným počinem je spuštění internetových stránek www.ic-cuni.cz, které jsou určeny všem bez ohledu na fakultu. Zatím jsou sice v provizorním stavu, doplnit by se ale měly už během léta.

Celouniverzitní klub? Zbytečnost, říká zakladatel Int’l clubu FSV

Podle zakladatele klubu na FSV Michala Maršálka dosud jednotný klub nevznikl proto, že spolky byly vždy budovány na fakultním základě a s žádnou další nadřazenou organizací se nikdy nepočítalo. „Všechny existující a fungující kluby vznikly s cílem poskytnout možnost orientace, integrace nebo volnočasové náplně studentům jednotlivých fakult, nikoliv celé univerzity,“ říká Maršálek.

A přiklání se na stranu filozofů – jeden velký klub podle něj není potřeba. „Dobrá spolupráce nevyžaduje žádnou formální centralizaci, ale vůli dělat smysluplnou a prospěšnou činnost,“ myslí si Maršálek.

party-international-clubu

Na party International clubu se dobře baví cizinci i Češi

Foto: Tomáš Reichmann

Příznivci společného univerzitního klubu naopak vidí výhodu spojení i v tom, že by takový spolek mohl vstoupit do mezinárodní organizace ESN (Erasmus student network). Ani to však některé nepřesvědčilo. „Většina konstruktivních argumentů pro vytvoření celouniverzitního sdružení se zpravidla vždy zúží jen na možnost členství v ESN,“ míní Michal Maršálek. „Jeho celkový přínos je však pro naše i zahraniční studenty diskutabilní,“ dodává.

A není jediný, kdo se členství v ESN brání. Podobný názor mají také filozofové. „Pokud vím, kluby na univerzitě se shodly, že vstup do ESN pro nás není moc výhodný,“ říká Ivana Herglová, šéfka Erasmus clubu na Fildě. „Zástupce ESN nás navíc informoval, že je v odůvodněných případech možné přijmout za jednu univerzitu i více zahraničních klubů. Integrace klubů tedy není nutná,“ doplňuje Herglová.

Na čem se však jednoznačně shodují všichni zúčastnění je, že osobní tutoring (tj. starání se o přijíždějící studenty) by měl nadále zůstat na fakultní úrovni. Každá fakulta se podle nich o své studenty postará nejlépe sama. Zájemci z řad českých studentů se mohou stát tutory na své fakultě, kde jim přiřadí zahraničního studenta, tzv. buddyho. Jemu pak tutor pomáhá, hlavně v prvních dnech pobytu v Praze.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.