Inventura demokracie uvede debaty o (ne)veřejných zakázkách a (ne)závislých institucích

26. 4. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Znovuobnovená iniciativa Inventura demokracie uspořádá tento týden na UK hned dvě debaty na závažná společenská témata. V úterý se zaměří na veřejné zakázky, ve středu na vliv politiků na nezávislost kontrolních institucí.

Mezi nejkritizovanější veřejné zakázky v Česku patří ty které se týkají dopravy či staveb.

Ilustrační foto: archiv UKáčko.cz

Tématem první debaty s názvem (Ne)veřejné zakázky je netransparentnost v přidělování veřejných zakázek. „V současné době je jedním z nejpalčivějších problémů korupce. Praxe zadávání veřejných zakázek a výběru jejich vítězů tvoří v naší demokracii neúnosně živelné korupční prostředí,“ tvrdí zástupci ID.

Debata se uskuteční v úterý 27. dubna v Aule Maximě (místnost číslo 100) Právnické fakulty UK na náměstí Curieových 7. Diskutovat přijdou předseda sdružení Oživení Tomáš Kramár, majitel Student Agency Radim Jančura, Jan Pavel z katedry veřejných financí VŠE a senátor Jan Horník.

Ve středu 28. dubna navazuje na debatu o veřejných zakázkách další pod názvem (Ne)závislé instituce, která se bude zabývat politickými vlivy v kontrolních institucích. „Vidíme problém v postupné politizaci kontrolních institucí, jako je například Nejvyšší kontrolní úřad. Pokud má naše demokracie zdravě fungovat bez zákulisních praktik, musí být v těchto institucích odborníci nezávislí na politických stranách,“ uvedli členové Inventury.

Nejvyšší kontrolní úřad by měl být zcela nezávislou institucí. Podle názoru Inventury demokracie je pod vlivem politických stran.

Ilustrační foto: archiv UKáčko.cz

Debata se koná od 17 hodin v Modré posluchárně budovy Karolina v Celetné 20. Diskutovat budou zástupce šéfredaktora časopisu Respekt Jaroslav Spurný, senátorka Soňa Paukrtová, viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala a šéfredaktor časopisu Listy Václav Žák.

Inventura demokracie vznikla na podzim 2008 jako iniciativa studentů převážně z Filozofické fakulty pod hlavičkou Studentské unie UK. Svou hlavní činnost ukončila k 20. výročí sametové revoluce. Na jaře 2010 převzala Inventuru nová skupina studentů, která se rozhodla iniciativu oživit a navázat na její odkaz.

Více článků o iniciativě najdete v sekci Inventura demokracie.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.