Inventura demokracie vystavila politikům vysvědčení, nejlépe dopadli zelení

24. 5. 2010 Autor: Rubrika: Univerzita 2 komentáře/ů

Inventura demokracie zhodnotila, jak politické strany přistupují k vyřešení čtyř problémů, na které iniciativa dlouhodobě upozorňuje. Pouze Strana zelených získala samé jedničky. ODS, ČSSD i KDU-ČSL si odnesly podobné známky, v průměru horší trojku.

Inventura demokracie rozdala politickým stranám vysvědčení v klubu K4. Strana zelených získala samé jedničky, ODS, ČSSD i KDU-ČSL si celkově odnesly horší trojku.

Další dvě strany zastoupené ve sněmovně, KSČM a TOP 09, nebyly do hodnocení zahrnuty. TOP 09 vznikla až v loňském roce, komunisté se zase podle zástupců Inventury demokracie dostatečně neodstřihli od své totalitní minulosti – tento postoj iniciativa uplatňuje dlouhodobě, zástupce KSČM nezve ani na debaty a podobné akce.

Vysvědčení vystavila Inventura demokracie politikům celkem ve čtyřech „předmětech“ – postoj k omezování poslanecké imunity, regulaci lobbingu, problematice přílepků k zákonům a volbě mediálních rad. Poslední, pátá známka, hodnotila chování politiků k zástupcům iniciativy.

Členové Inventury demokracie, většinou studenti pražských vysokých škol, přes rok a půl sledovali postoje stran k uvedeným tématům. Samotnému průzkumu předcházely schůzky s lídry stran, s nimiž studenti natočili rozhovory, které zveřejnili loni k 20. výročí 17. listopadu. Hodnotili například aktivitu při podávání návrhů i to, jak poté poslanci a senátoři o návrhu hlasovali. Započítali i případné sliby, které šéfové stran dali studentům při rozhovoru.

Vysvědčení pro politikyFoto: 4× Inventura demokracie

Strana zelených získala v konečném hodnocení samé jedničky, další tři hodnocené strany na tom byly výrazně hůře. V průměru se jejich hodnocení pohybovalo mezi trojkou a čtyřkou – ČSSD získala výslednou známku 3,2, KDU-ČSL 3,4 a nejhůře dopadla ODS s průměrem 3,6.

Dvěma největším stranám uškodil především jejich nezájem o řešení problematiky „legislativních přílepků“, stejně jako negativní postoj k možnému omezení poslanecké imunity. Špatně si strany vedly i v případě snah prosadit větší nezávislost mediálních rad na politicích. Jedinou jedničku (kromě zelených) udělili studenti pouze sociálním demokratům, a to za snahu regulovat lobbing. (Podrobné zdůvodnění hodnocení včetně metodiky je zveřejněno na webu Inventury demokracie)

VIDEO: Jděte volit, vyzývá Inventura

Inventura demokracie také čtyřmi videoklipy vyzvala studenty k účasti v nadcházejících volbách do sněmovny. Hrají v nich známé osobnosti, mezi jinými ekonom Tomáš Sedláček, herec Tomáš Hanák nebo kreslíř Štěpán Mareš. Poselství klipů je jediné – „přijďte 28., nebo 29. května k volbám“.

Video: 4× Inventura demokracie


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.