Inventura začala debatou o rozdělení Československa

11. 11. 2008 Autor: Rubrika: Kultura 1 komentář

Už za rok nás čekají velkolepé oslavy dvacátého výročí sametové revoluce. Studentská iniciativa Inventura demokracie ale pořádá několik akcí už letos – happening Dejte nám dárek k narozeninám a sérii debat s názvem Doba Železná a Kožená. Právě v rámci ní proběhla včera již druhá projekce filmu a debata na téma rozdělení Československa.

Film z roku 2000 lineárně prochází politická jednání o vztahu Česka a Slovenska v rámci federace, rozdělení kompetencí mezi federací a jednotlivými státy a nakonec i o dělení republiky na dva samostatné státní celky a mapuje i vzestup Klause a Mečiara, politiků určujících pro další vývoj obou států v devadesátých letech. Přes nemalé technické problémy se nakonec podařilo dokument promítnout celý a přistoupit ke slibované debatě.

Té se pod vedením moderátora ČRo 2 a 3 Pavla Ryjáčka zúčastnila Vladimíra Dvořáková, politoložka a latinoamerikanistka z VŠE, ekonom Lubomír Mlčoch z Fakulty sociálních věd UK a filozof a teolog Tomáš Halík z Filozofické fakulty. Debata se nejdřív točila kolem zhlédnutého filmu, ale pak se dostala k avizovanému tématu demokracie jako dovednosti. Hosté se shodli, že „po sametové revoluci jsem se potřebovali demokracii naučit“ (Halík) a debata se vedla o tom, zda se nám to alespoň trochu podařilo. Zatímco Mlčoch tvrdil, že právě při probíraném rozdělení republiky „jsme prokázali jistou politickou vyspělost“, Dvořáková se snažila především na porovnáních s anglosaským světem ukázat, že naše demokracie ještě má co dohánět, hlavně „naučit se vnímat kompromis jako hodnotu“ a ne jako slabost a umět rozlišit dvojí odpovědnost politiků – jednak vůči státu atd. a jednak jejich povinnost skládat účty za své činy.

Drobnou nevýhodou hostů z akademického prostředí byla jejich tendence pojmout každou odpověď jako malou přednášku, čímž se debata protáhla až do pozdních nočních hodin a byl dán menší prostor dotazům z publika, přesto si však dokázala udržet pozornost přítomných až do úplného konce.

Další promítání proběhne v úterý 11. listopadu v aule IES FSV UK, tentokrát na téma „sarajevský atentát“ a kauza financování ODS, ve středu následuje v aule VŠE večer věnovaný opoziční smlouvě a cyklus zakončí ve čtvrtek debata vycházející z filmu Chaos o krizi v České televizi. Hostování přislíbili např. novinář Erik Tabery, bývalý šéf ÚOOZ Jan Kubice, bývalý ředitel ČT a rektor AMU Ivo Mathé či publicista Karel Hvížďala.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.