Jak na nejžádanější obory Filozofické fakulty

26. 2. 2016 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Dva nej obory Filozofické fakulty, co se počtů uchazečů týče, jsou psychologie a anglistika-amerikanistika. Hustým sítem přijímacích zkoušek projde ročně jen pár desítek zájemců. Jak se na tyto obory dostat negativním číslům navzdory? Ptali jsme se samotných studentů.

Filozofická fakulta - hlavní budovaBakalářský obor psychologie je nejžádanějším oborem na Filozofické fakultě. Loni se na něj hlásilo přes tisíc uchazečů, což je skoro dvakrát více než na druhý nejžádanější obor fakulty, anglistiku-amerikanistiku. Kromě toho, že se na obor hlásí nejvíc lidí, má také jedno z nejhustších přijímacích sít. Například minulý rok se na psychologii dostalo pouhých šest procent zájemců. A není to výjimečné číslo. Procento přijatých se dlouhodobě pohybuje okolo pěti procent a v některých letech bylo dokonce ještě menší.

Dvoukolová přijímací zkouška v písemné části otestuje studentovi studijní předpoklady a znalosti ze základů společenských věd, případně biologie – můžete si vybrat – a samozřejmě psychologie. Ta tvoří téměř polovinu výsledného bodového zisku. Dá se tedy říct, že je nutné začít studovat psychologii dříve než začnete se studiem psychologie na FF. Potvrzuje to i studentka Adéla Boubelová, která s přípravou začala už celé dva roky před maturitou.

„Absolvovala jsem přípravný kurz a kurz Psychologie pro každý den, obojí vypisuje katedra psychologie. K písemné části je dobré si projít nějaké scio testy a zaškrtávací testy z psychologie, které si můžete vypůjčit v knihovně v Celetné,“ vypočítává Boubelová. Mimo knihovnu najdete ukázky testů na stránkách katedry psychologie. Najdete tam i seznam doporučených knih pro přípravu k přijímačkám.

Boubelová v rámci přípravy také zhruba rok docházela do domova seniorů. Získat nějakou praxi před přijímačkami je totiž nutné. Jednak můžete znalosti využít při písemném testu, v ústní části pak za praxi získáváte body. „Ve druhém kole bylo potřeba opravdu ukázat zájem o obor – uplatnit všechny aktivity spojené s psychologií. Rozhodně je potřeba mít alespoň nějakou praxi v práci s lidmi a mít opravdu dobře připravené materiály,“ upozorňuje Boubelová.

Kromě odborných aktivit se u ústních zkoušek zkoumá uchazečův seznam četby, který by měl čítat třicet titulů. „Dobré knížky o psychologii jsou dostupné v knihovně v Celetné. Také je dobré jít přípravu předem konzultovat k někomu přímo z katedry. Rozhodně to bude výhoda a není vůbec ostuda, že se jdeš poradit, jak se nejlépe připravit,“ doporučuje Boubelová.

Pokud jste se rozhodli přihlásit na psychologii, začněte s přípravou co nejdřív. Využijte všechny možnosti přípravy nabízené samotnou katedrou, zařiďte si praxi a nebojte se zajít podívat přímo na vyučování. „Přijímačky byly dva dny, bylo toho hodně, přípravu to rozhodně potřebuje. Je to hodně rychlé, zvlášť písemná část. Vhodné je také zkusit si jít předem poslechnout některou z přednášek, jsou volně přístupné,“ dodává Boubelová.

Na anglistiku-amerikanistiku je větší šance na přijetí. Anglicky vás tam nenaučí.

S více než pěti sty uchazeči byla minulý rok anglistika-amerikanistika druhým nejžádanějším oborem na FF. Ke studiu bylo přijato něco málo přes patnáct procent přihlášených. Čísla jsou sice příznivější než u psychologie, na druhou stranu v roce 2014 vyprodukovala psychologie dvakrát více absolventů než anglistika. Tím nejhustším sítem u tohoto oboru je tedy samotné studium.

Základním požadavkem u přijímacích zkoušek je perfektní znalost angličtiny. Písemná i ústní část přijímací zkoušky je totiž celá v angličtině. „Pokud angličtinu ovládáte na velmi vysoké úrovni, máte z jedné třetiny vyhráno,“ myslí si studentka bakalářského studia.

Písemná část je podle studenta magisterského studia tou náročnější. Test prověří slovní zásobu, znalosti gramatiky, literatury, kultury a dějin anglicky mluvících zemí. Nejvíc bodů lze však získat za esej.

Centrální knihovna FF UK | Foto: Mirek Kašpar

Centrální knihovna FF UK | Foto: Mirek Kašpar

„Esej je to nejtěžší z písemné části. Příliš času na to nemáte. Musíte přímo na místě vymyslet téma eseje a sepsat ji tak, aby měla nějakou úroveň. Samozřejmě v angličtině,“ říká studentka a její kolega dodává „U eseje jsem moc nevěděl, co se po mně chce. Na Odrazovém můstku (přípravný kurz pozn. red.) jsme ji sice psali a dostali i zpětnou vazbu, ale jednou to rozhodně nestačí. Přesto mi přípravný kurz pomohl při přípravě nejvíc.“

Kromě absolvování přípravného kurzu doporučuje student magisterského studia také přípravné kurzy od SFF Servisu+, což je jazyková škola při FF UK. „Rozhodně mi také pomohlo projít si historii britské a americké literatury, která tvoří velkou část testu. Půjčil jsem si i knížky, které se věnují obecné přípravě na přijímačky z angličtiny, a snažil jsem se číst v originále,“ doplňuje.

Druhé kolo přijímacích zkoušek bylo shodně podle obou studentů jednodušší. „Popovídat si s lidmi, které zajímají stejné věci jako vás, bylo vlastně docela příjemné,“ vzpomíná student.

Při ústní části musí uchazeč předložit seznam titulů, kde by měl mít přibližně dvacet knih od anglicky mluvících autorů. Konkrétní podoba seznamu je pak zcela v režii uchazeče. „Určitě by vám tam neměly chybět klasiky anglické literatury, například se Shakespearem nemůžete šlápnout vedle. Nezapomínejte ale na to, že budete o vybraných knihách delší dobu mluvit, takže si určitě vyberte hlavně ty knihy, které vás bavily,“ doporučuje studentka. Další tipy, jak sestavit seznam četby najdete na stránkách oboru.

Ve druhém kole se mimo jiné hodně přihlíží k motivaci ke studiu. „S učením jako takovým jsem začala asi půl roku před přijímačkami. O anglickou a americkou literaturu i kulturu se ale zajímám už od základní školy, což mi u ústního pomohlo asi nejvíc,“ vysvětluje studentka.

Kromě toho byste také měli mít nějakou představu o tom, co chcete po studiu anglistiky dělat. „Možná ještě dřív než podáte přihlášku si ujasněte, co vám anglistika může dát, při zkoušce na to určitě přijde řeč. Jinak hodně čtěte v originále a co nejvíc pilujte angličtinu,“ radí studentka.

Simona SchröderováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.