Jak na nejžádanější obory UK – 2. lékařská fakulta

8. 1. 2016 Autor: Rubrika: Fakulty 2 komentáře/ů

2. lékařská fakulta je sice nejmenší, ale za to nejžádanější lékařskou fakultou UK. Přijímacím sítem minulý rok prošlo pouze 15% uchazečů. Jak probíhají přijímačky na nejžádanější obor všeobecné lékařství? Ptali jsme se té nejpovolanější – studentky druhého ročníku.

Jana Slesarenko

Jana Slesarenko studuje již druhým rokem na 2. LF.

Foto: archiv JS

Proč sis vybrala právě 2. lékařskou fakultu?

Zaprvé proto, že je v Motole, očekávala jsem tam větší možnost praxe, což se potvrdilo. Také jsme už od prváku měli přístup k pacientům, měli jsme i ošetřovatelství jako předmět. To, že jsme v Motole nám podle mě oproti ostatním fakultám hodně přidává, je to nemocnice známá svým dětským lékařstvím, na což se já chci v budoucnu zaměřit. Navíc jsem se doslechla, že absolventi 2. lékařské fakulty značně vynikají nad studenty ostatních fakult.

Za druhé proto, že je to nejmenší fakulta, je to takové komornější a člověk zná své spolužáky. V prváku se ani tolik nevyhazuje (zvlášť oproti 1.LF, tam je to mnohem větší stres), studenti odcházejí spíše sami, z vlastního rozhodnutí.

Jak probíhají přijímací zkoušky?

Na 1. a 3. fakultu se dá dostat i na průměr. To u 2. LF nejde, tam si přijímačkami musí projít všichni. Konkrétně mají dvě kola (do našeho ročníku se do prvního hlásilo asi 1800 uchazečů). První kolo se skládá z testu z biologie, chemie a fyziky, přičemž otázky byly podobné, jako v modelovkách, které se dají koupit na fakultě, takže se na to dá připravit. Ale mnohdy stačí spoléhat se na znalosti ze školy, s těmi se to dá také zvládnout.

Pak je tam druhá část, o které jsem ani nevěděla, což je IQ test. V něm jsou například otázky na prostorovou představivost, doplňovaní číselných řad, čtení z grafu, apod. Nejtěžší je ale zvládnout časový limit, na test je totiž jen 45 minut, takže není moc času nad otázkami přemýšlet.

Hned ten večer se uchazeči dozví výsledky z prvního kola a ten, kdo postoupí, jde hned druhý den k pohovoru. Body se v obou kolech sčítají, nezačíná se od nuly, což může přijít vhod. Mně to třeba hodně pomohlo, jelikož ve znalostním testu jsem nedopadla tak dobře, jak bych chtěla.

  2. lékařská fakulta ve zkratce

 • V roce 2014 se přihlásilo celkem 2 745 zájemců o studium. Přijato bylo 410 uchazečů.

 • Fakulta nabízí uchazečům možnost absolvovat přípravné kurzy, na které je nutné se předem přihlásit. Startují 22. 2. 2016. Cena kurzů je 6000 Kč.

 • Uchazeči mají k dispozici také skripta s modelovými otázkami, které jsou k zakoupení na fakultě.

 • 80 % studentů dokončí studium.

 • Standardní doba studia oboru všeobecné lékařství je šest let.

 • Web 2. lékařské fakulty: https://www.lf2.cuni.cz/

Pohovor byl úplně v pohodě. Potkala jsem tam lidi, kteří drželi v rukou štosy papírů a horlivě se připravovali. Já jsem tam šla s pocitem, že si to prostě zkusím a ono to nějak dopadne, což je myslím dobře, protože jsem byla uvolněnější. Hlavně to nehrotit. Porota se skládá vždy ze tří pedagogů, všichni jsou ale hrozně milí, budou se vás snažit uklidnit. Nejdříve se ptají na předchozí studium a pak si vylosujete dvě témata, o kterých budete následně mluvit a dokonce máte i čas na přípravu.

U pohovoru nejde ani tak o znalosti, ale hlavně o to, abyste ukázali, že vás to zajímá. Určitě se nebojte přiznat, že něco nevíte, já jsem se třeba na spoustu věcí i zeptala, takže jsem vlastně odcházela i se spoustou nových informací. Probíhá to spíš jako živá diskuze, zkoušející se rádi zapojí. Člověk při tom skoro zapomene, že je u pohovoru. Porota chce hlavně vidět zájem a komunikativnost, ta je pro ně důležitější, než znalosti (ale samozřejmě ani ty nejsou na škodu).

Injekční stříkačka (ilustrační foto: Pixabay)A jak probíhá samotné studium?

První ročník je velmi náročný, takzvaně vám to „roztáhne mozek“. Ale díky těm přijímačkám jsou tu jen lidé, kteří jsou chytří a baví je to a to pro mě bylo hodně motivující.

Takové hlavní předměty jsou anatomie a histologie a pak jsou tam různé doplňující předměty, jako třeba první pomoc. Zajímavý je taky předmět Humanitní základy lékařství (zkráceně Humáč), kde se kromě jiného diskutuje o různých morálních problémech spojených s medicínou. Ale to mě trochu zklamalo, čekala jsem, že dostaneme na debaty mnohem více prostoru.

Jinak je všechno propojeno s praxí, studenti se naučí EKG, sonografii, apod. Navíc už v letním semestru je každý přidělen na praxi na nějaké oddělení, aby si vyzkoušel třeba odběry krve, infuze… Tam je důležité se hodně ptát a zajímat se, tak se člověk dostane téměř ke všemu a naučí se spoustu věcí.

Je něco, s čím nejsi spokojená?

Hodně závidím 3. LF, že jsou více napojeni na zahraničí, mají širší nabídku výjezdů a pobytů. U nás je to dost omezené. A v některých posluchárnách je poměrně staré vybavení, ale jsou v plánu rekonstrukce.

A nějaké doporučení na závěr?

Pokud máte kontakty a možnosti, sežeňte si nějakou stáž ještě před přijímačkami, abyste zjistili, jestli vás to opravdu baví. A když ano, tak se nebojte to ukázat, protože ta motivace je při studiu to nejdůležitější.

Aneta Šeráková2 komentářů »

 • Jaro :

  Ja osobne nedoporucujem hlasit sa na 2. LF. Mame velmi zle skusenosti s prijimackami, to 2. kolo je neobjektivne, az 60 bodov si partia 3 ludi dava podla vlastneho uvazenia. Je tam obrovsky priestor na manipulaciu. Poznam viacero ludi, ktori sa citili vyslovene poskodeni 2. kolom. Prvy rocnik je absolutny stres, dievcata zvycajne placu a maju pocit, ze na to studium nemaju. Ked to porovnam s Martinom, tak na 2. LF zaspali dobu aj co sa tyka pristupu k studentom. Dolezity je prvy rocnik, mnohi maju s prechodom na VS problem, potrebuju posilnit sebadoveru a nie zrazit ju na minimum arogantnymi ucitelmi.

 • jana :

  Ahoj,
  taky jsem prošla přijímačkami,první kolo celkem v pohodě,druhé kolo…přesně,jak je uvedeno výše.Neobjektivní hodnocení komise,dá se hodně manipulovat koho prosadit….a koho vyšoupnout.pedagogové nebyli moc příjemní,ba naopak.Takže,volte jinou medinu.