Jak na nejžádanější obory UK: Zubní lékařství na LF v Plzni

16. 2. 2016 Autor: Rubrika: Fakulty 2 komentáře/ů

Stoprocentní zaměstnanost absolventů dělá ze zubního lékařství žádaný obor, na který se ročně hlásí stovky uchazečů, přijato jich však bývá jen pár desítek. Stávající studenti plzeňské fakulty se s námi proto podělili o tipy, jak se na tento obor dostat.

Ilustrační foto: Pixabay

Ilustrační foto: Pixabay

Na zubařinu v Plzni může být uchazeč přijat i na základě studijního průměru. Hranice pro přijetí bez přijímacích zkoušek je 1,20 včetně. Je ale třeba mít na paměti, že lidí s tímto a lepším průměrem bude mnoho, takže ani tento průměr není zárukou toho, že budete přijati.

Například v roce 2014 se na obor hlásilo 722 uchazečů, přijato jich bylo 63 z toho jen 30% bez přijímací zkoušky. Že přípravu nelze podcenit ani s dobrým průměrem, potvrzuje i studentka prvního ročníku, která se začala učit na přijímačky už s několika měsíčním předstihem „Jelikož jsem měla šanci, že mě vezmou na průměr, začala jsem se intenzivně učit až v únoru. Modelové otázky jsem si však procházela už od listopadu,“ říká.

Druhou možností jak se na obor zubní lékařství dostat je jednokolová přijímací zkouška. Skládá se ze tří písemných testů – z fyziky, chemie a biologie. Z každé části je možné získat nejvíce 50 bodů, celkem tedy 150 bodů. V předminulém roce bylo pro přijetí třeba testy splnit na 88%. Je tedy nutné, se na ně opravdu důkladně připravit.

Šimon Rada, student prvního ročníku, se na přijímačky připravoval téměř rok. V tandemu s přáteli chodili na studijní seance do kaváren. Týden před přijímačkami pak odjeli společně na chatu, kde absolvovali „tvrdý učící týden“.

„Skoro jsme nechodili spát. Když už chtěli třeba dva z nás jít spát (bavíme se tak o sedmé hodině ranní) a jeden byl ještě učeníchtivý, tak se prostě spát nešlo, aby ostatní nebyli pozadu za tím jedním. Probíhalo to formou hecování. Chodili jsme spát tak okolo desáté hodiny ranní a vstávali jsme zhruba ve tři,“ vzpomíná.

  LF v Plzni ve zkratce

 • Otázky u přijímaček dle informací na stránkách fakulty „pokrývají středoškolské (gymnaziální) učivo“, proto je dobré vybrat si biologii, fyziku nebo chemii jako maturitní předmět.

 • Lékařská fakulta každoročně vypisuje přípravné kurzy. Můžete si vybrat prezenční, kombinovanou, nebo online formu kurzu. Ceny se pohybují od čtyř do pěti tisíc korun.

 • Vhodným studijním materiálem jsou modelové zkoušky, které můžete zakoupit na studijním oddělení LF v Plzni nebo přes eshop.

 • Web Lékařské fakulty v Plzni: www.lfp.cuni.cz

Ačkoliv Rada přípravu nepodcenil, přiznává, že mu k přijetí pomohlo i štěstí. „Když si na to vzpomenu, tak jsem v těch testech nastřílel správně pět otázek, které jsem nevěděl. A právě i tyto otázky pomohly k tomu, že jsem byl poslední přijatý,“ uzavírá.

Štěpán Šanda, redakce2 komentářů »

 • Adam Š :

  To pan kolega Rada zřejmě teď ani nespí…

  reagovat

 • Jan D :

  Jako ty přijímací zkoušky byly fakt peklo. Ale studium je pak na pohodičku

  reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.