Jak se sen Fakulty sociálních věd stal skutečností

25. 5. 2017 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Projekt Přísahejme na vlastní!, který se crowdfundingem prostřednictvím portálu HitHit.cz snažil vybrat 600 tisíc na nové žezlo Fakulty sociálních věd, skončil 19. května. A úspěšně. Potřebné prostředky se sehnat podařilo.

Už 10. května, tedy devět dní před koncem sbírky se v pomyslné pokladničce nashromáždilo dostatek prostředků. Nakonec se podařilo vybrat ještě o 92 tisíc korun více. Studenti FSV tak budou moci přísahat na žezlo své vlastní fakulty. Doposud se během imatrikulací a promocí používalo žezlo zapůjčené od Filozofické fakulty.

Žezlo Filozofické fakulty UK
Zdroj: Anna Krýslová

Sbírka nabízela mnoho odměn pro případné přispěvatele, od hrnečku či trička z fakultní kolekce. Kromě toho tu pak byly i hodnotnější odměny, jako například vyryté jméno dárce na tabuli cti na Smetanově nábřeží v paláci Hollar (hlavní sídlo FSV), večeře s autorem návrhu žezla, akademickým sochařem Otmarem Olivou či jeho náčrtky.

Největší částkou, kterou mohli zájemci přispět, bylo 50 tisíc, za něž je čekalo jedno překvapení, o němž se na stránkách sbírky pouze pravilo, že to bude zážitek na celý život pod heslem genius loci. Zmíněnými padesáti tisíci přispěli dva uživatelé.

Sbírka samotná byla pouze na materiál, práci Otmar Oliva poskytl zadarmo. Těmito materiály mají být bronz, drahé kovy zlato, stříbro a platina a též různé polodrahokamy. Na samém vrcholu žezla pak má být zpodobněna zeměkoule, a to drahým kamenem lapis lazuli.

Celkem projekt podpořilo 580 přispěvatelů, a to také včetně rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy. Jako autor projektu je na stránkách HitHit.cz uveden Václav Moravec. Ten do sbírky také přispěl, a to odměnou v rámci ocenění Zlatý kurz zimního semestru 2016/2017, kde byly oceněné dva jeho předměty na FSV.

Lidé, kteří projekt podpořili, se budou moci zúčastnit slavnostního aktu odhalení žezla do prostor Karolina. V rámci této události také proběhne specializovaná komentovaná prohlídka běžně nepřístupných prostor.

O žezle vedení FSV sní už téměř dvacet let, kdy tehdejší děkan Miloslav Petrusek ohlásil záměr vytvořit žezlo pro fakultu právě Otmarem Olivou. Ohlášení toho, že se potřebná částka vybrala, tedy nesla příhodné zvolání: „Sen se stává skutečností!“

Štěpán ŠandaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.