Jak se školí budoucí vůdci světa

12. 6. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život 8 komentáře/ů

Každý rok nadace Goldman Sachs hledá nejaktivnější studenty, kteří mají zájem o společenské dění, a jsou ochotni angažovaně přispět k jeho zlepšení. Sto padesát vybraných studentů z celého světa má tak možnost prožít nezapomenutelný víkend. A dalších sedmdesát pět ještě nezapomenutelnější týden.

Goldman Sachs Global Leaders ProgramGlobal Leaders mají chvilku volného času – zprava doleva: David Antoš, ČR; Milica, Bulharsko; Lucka Rubenová, ČR; Aleksandra, Polsko; Kristina, Bulharsko; Hristo, Bulharsko
foto: archiv autorky

S programem Global Leaders pod záštitou nadace Goldman Sachs spolupracuje i Karlova univerzita. Každý rok může nominovat až deset studentů druhých ročníků bakalářského studia. Musejí vedle dobré znalosti angličtiny prokázat i vynikající studijní výsledky a různé mimoškolní aktivity – zvláště dobrovolnického charakteru. Důležitou charakteristikou uchazeče jsou i prokázané organizační schopnosti. Institut mezinárodního vzdělávání pak z nominovaných studentů ze sedmdesáti nejlepších univerzit světa vybere sto padesát studentů, kteří získají titul Global Leader a grant ve výši tří tisíc dolarů. Všichni jsou hlavně pozváni na regionální výběrové kolo, kde mají možnost setkat se s nejlepšími studenty z celého světa, absolventy programu a dalšími významnými osobnostmi.

Vášnivé diskuse u Hyde Parku

Big Ben odbíjí dvě odpoledne a já právě přiběhla z pikniku v Hyde Parku. Ve svém pokoji pětihvězdičkového hotelu si rychle oblékám kostýmek a nazouvám lodičky. Má maďarská spolubydlící mě popohání, abychom nepřišly pozdě. V konferenční místnosti už nás čekají ostatní, abychom zahájili debatu o vztahu globálního oteplování a možného snížení emisí USA a Číny.

Tento rok jsme byli z České republiky vybráni hned tři. Z Karlovy univerzity David Antoš, který studuje Právnickou fakultu a Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd. Z Masarykovy univerzity byl vybrán Martin Dubéci, studující politologii na Fakultě sociálních studií. V polovině května jsme letěli do Londýna, kde nás čekal prodloužený víkend společně s dalšími dvaceti devíti studenty z celé Evropy.

Taxík nás vyložil v luxusním hotelu poblíž Hyde Parku, z jehož oken jsme mohli dohlédnout k Buckinghamskému paláci. U recepce jsme již potkali další studenty: usměvavé slečny v kostýmcích a lodičkách a slušně vystupující mladíky v obleku. Setkání bylo velmi multikulturníMP. Nejvíce zastoupenými obory se ukázaly ekonomie a politologie. Nechyběl však ani maďarský chemik, britský medik či vždy usměvavá nevidomá dívka z Makedonie věnující se žurnalistice. Po uvítání nás čekalo odpoledne plné seminářů na téma komunikace a organizování skupin vedené zážitkovou pedagogikou. Měli jsme možnost se blíže poznat pomocí her i diskusí. Zastřešujícím tématem byly globální společenské problémy, a tak se diskutovalo například o letní olympiádě v Pekingu či vlivu globalizace na ekonomiku rozvojových zemí. Většina tamějších lidí měla za sebou již nesčetně úspěchů a byla činná v pomoci svému okolí. Všechny tak spojoval zájem zlepšení životních podmínek a pomoci potřebným, a mnozí mají i obrovský potenciál k vytvoření vlastních projektů. Právě tento víkend byl možností, jak podobné osoby potkat, získat více informací o možnostech realizace pomoci a nabýt znalosti z oblasti organizace projektů.

Z Londýna až do Barmy

Evropu přijeli do Londýna reprezentovat studenti z univerzit v České republice, ale dále z Maďarska, Polska, Řecka, Bulharska, Itálie, Německa, Francie, Španělska, Švédska a Velké Británie. Zkusili jsme si pocit, jaký je opravdový „business trip“ plný luxusu, ale také etikety ve vybrané společnosti a konverzací nad politickými a ekonomickými problémy při večeři. Představili se nám i účastníci předchozích ročníků, kteří své nově nabité znalosti a získané kontakty zúročili, a tak pro ně tato zkušenost rozhodně nepřišla nazmar.

Goldman Sachs Global Leaders ProgramGlobal Leaders pří multikulturní večeři
foto: archiv autorky

Svůj projekt nám představil například Anurag Gupta z Cambridgské univerzity, který se programu zúčastnil v roce 2004. Právě tam se seznámil s japonskou studentkou, se kterou o dva roky později rozjeli program na podporu vzdělávání v Barmě, díky kterému má nyní možnost efektivně studovat stále více barmských dětí. Vzhledem k nadšení letošních účastníků, byl víkend v Londýně možná odrazovým můstkem pro další skvělé projekty, které pomohou mnohým lidem.

Žádný cíl není příliš velký

Výjimeční lidé to někdy nemají v životě lehké. Pokud se však takoví lidé spojí, mohou vznikat velké věci. „Každý velký nápad se zdá nejdříve nemožný. Pokud ale uděláte první krok, zdá se jeho realizace už pouze nepravděpodobná. Ale když se do toho pustíte pořádně, začne být váš cíl nevyhnutelný,“ podpořil nás svými slovy Stephan, student mezinárodního obchodu z Německa.

V tu chvíli se začali účastníci překřikovat se svými nápady. Obyčejně by zněly směšně, jak by mohl obyčejný mladý student dokázat něco obrovského. Ale právě členové nadace Goldman Sachs jsou živoucím důkazem, že nic není nemožné. Italský student Jacopo komentuje situaci: „Tady mi jsou ostatní vrstevníci blízcí. Když si chci se spolužáky popovídat o politice, tak na mě koukají jak na blázna, a hned stočí řeč k fotbalu.“

Z konference do hospody

Tito studenti ale nejsou nijak divní. Můžete si klást otázky: mají vůbec čas na osobní život? Jsou pro „normální“ život vůbec použitelní? Ale samozřejmě, vždyť jsou jedni z nás. Večer již skončil program, a tak můžeme společně navštívit londýnskou hospodu. Na baru se čepuje pivo a hraje hudba.

Zejména jížanští studenti jsou na parketu ve svém živlu. Občas se ještě řeší politika nebo ekonomie. Mnozí si ale povídají o fotbalu, vyprávějí o dovolené se svými partnery a podobně. Tedy party jako každá jiná.

Z Brna do New Yorku: budoucí Kofi Annan?

Polovina studentů byla během regionálních víkendů vybrána na týdenní semináře v New Yorku, které se uskuteční v polovině července. Účastníci se už nesetkají jen se studenty ze svého regionu, ale navážou kontakty s ambiciózními vrstevníky z celého světa. Během týdne poznají New York, ale hlavně se zúčastní seminářů na téma globálních společenských problémů a získají cenná školení, jak se stát dobrým vůdcem fungující organizace. Osobně se setkají s důležitými osobnostmi světového businessu. Ti nejaktivnější tak budou moci předložit i návrhy vlastních projektů, na které možná získají granty. Mezi účastníky projektu byl během svých studentských let například tehdy ještě neznámý Kofi Annan.

Goldman Sachs Global Leaders ProgramI Global Leaders se umějí bavit…
foto: archiv autorky

Z České republiky byl do New Yorku tento rok v Londýně vybrán Martin Dubéci z Masarykovy univerzity. Martin studuje politologii na Masarykově univerzitě v Brně a patří mezi 3 % nejlepších studentů oboru. Loňský rok stážoval v Útvaru pro rozbor Slovenského národního shromáždění, kde připravoval podklady pro členy slovenského parlamentu (tj. Národní rady SR) během legislativního procesu. Je také velmi aktivní ve Slovenské debatní asociaci – nevládní organizaci, která podporuje debatní programy na Slovensku. Martin je členem vedení asociačního výboru, studijní rady a účastní se jako rozhodčí a odborný asistent různých debatních událostí. Sám je aktivním diskutérem v Debatní unii Masarykovy Univerzity. Účastnil se také mnohých národních a mezinárodních akcí pro Model United Nation Conferences.

David Antoš: Bylo inspirující vidět pohromadě tolik chytrých lidí

David Antoš z druhého ročníku na Právnické fakultě a Institutu ekonomických studii Fakulty sociálních věd UK odpovídal na otázky redaktorky UKáčka.cz.

David AntošJak jsi se dozvěděl o programu Goldman Sachs Global Leaders?
Řekl nám o tom před jednou přednáškou loňský účastník Petr Jánský, který nyní na institutu ekonomických studií chodí do třeťáku. Detaily byly také na studentském webu našeho institutu.

Jaký je tvůj nejsilnější zážitek z prodlouženého víkendu v Londýně?
Zážitek bylo to celé! Že se takovéhle podivné akce na světě dějí. Bylo rozhodně inspirující vidět takhle pohromadě tolik chytrých lidí se zjevně opravdovým zaujetím pro rozvojovou pomoc a vůbec pro zlepšování světa. Takový globální pohled je něco, s čím se člověk v Česku příliš často nesetkává. Což podle mě není špatně, nebo dobře, je to prostě jiné.

Co ti účast v programu dala?
Asi ze všeho nejvíce zkušenost, o čem přemýšlejí a čím žijí podobní lidé, tedy stejně staří studenti, vesměs příbuzných oborů, v Evropě.

Navázal jsi během prodlouženého víkendu v Londýně nějaké cenné kontakty?
Člověk nikdy neví, s kým se kdy a proč zase potká.

Zaujaly tě někteří vrstevníci, které jsi v Londýně potkal?
(s úsměvem) Vlastně všichni.

Budeš nějak pokračovat v činnosti nadace Goldman Sachs?
Přemýšlím, že bych zkusil využít Goldman Sachs Global Leaders Program Social Entrepreneurship Fund (poznámka redakce: absolventi Goldman Sachs Global Leaders Programu, kteří ještě stále studují, mohou požádat o grant na sebou navržený neziskový projekt, který by pomohl řešit konkrétní sociální problém v jejich zemi). Musím si ale zjistit přesné podmínky, protože účel fondu je pravděpodobně směřován na trochu jiný druh projektů než mám na mysli.

Napadl tě již konkrétní projekt?
Napadla mě spíš oblast. Měl jsem na mysli oslavy ke dvacátému výročí 17. listopadu, které již teď organizují někteří studenti Filozofické fakulty.



Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.