Jak si najít privát a nenaletět pronajímateli

28. 11. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život 3 komentáře/ů

Shánět byt to není žádný med, hlavně v tak drsném kraji jako Praha. Obzvlášť pokud už za sebou máte hořkou zkušenost se špatným výběrem nového domova. Přečtěte si, jak na to pro příště.

Nastěhovali jste se na kolej a zjistili, že takhle to nepůjde. Nenávidíte spolubydlící, nebo jste se rozešli se svojí láskou, která teď ve vaší společné domácnosti bude bydlet se svojí nejlepší kámoškou, zatímco vy míříte živořit pod most? Zimní semestr ještě není u konce a vy už spřádáte plány, jak co nejrychleji najít nové bydlení. To vás čekají mnohá úskalí. I když máte pocit, že myslíte na všechno, projděte si náš přehled rad, abyste neopakovali zbytečné chyby.

Na co myslet předem?

Vyberte si vhodnou lokalitu

Vlakové nádraží (pixabay)I když prcháte z domu hrůzy, případně pořád ještě nebydlíte v Praze a dojíždění máte dost, nevybírejte stylem „beru cokoliv“.

Nemusí se to vyplatit. Když vyměníte bydlení v jiném městě za bydlení na kraji Prahy, odkud musíte denně dojíždět hodinu do školy, moc si nepomůžete, přestože nájem bude nižší než v centru a ušetříte za meziměstskou dopravu. Akorát si místo ve vlaku budete číst v tramvaji.

Lokalita není důležitá jen v rámci města, ale i v rámci domu. Pokud bydlíte v prvním patře a máte přímo před domem zastávku třech autobusů a šesti tramvají nebo nádraží či letiště, bude tam sice super spojení, ale s ním se bude pojit i hluk. Nic pro lidi s lehkým spaním.

Kolik za nájem?

Když už víme kde, je dobré také přemýšlet za kolik. Ujasněte si svůj rozpočet a podle toho se rozhodněte, jestli chcete bydlet sami, tudíž všechny výdaje budete hradit vy, nebo s přáteli, kde se náklady rozloží mezi vícero lidí. Také si můžete za pevnou cenu pronajmout jen svůj pokojík v bytě s cizími lidmi a zbytek neřešit.

Berte v potaz i to, zda preferujete vybavený či nevybavený byt. Byt s nábytkem bude dražší a možná se to odrazí i na výši kauce. V pronajatém bytě je také trochu problém s přestavováním a cokoli poničíte, musíte zaplatit. Na druhou stranu pokud sháníte ubytování při letní brigádě, asi se vám nevyplatí převážet skříně a postele kvůli pár týdnům.

Luxus interiér (pixabay)Při prvním kontaktu s pronajímatelem byste také měli hned sondovat, co je v ceně nájmu započteno a co ne. Nejde jen o vodu a energie, dům může mít společný fond oprav, může se platit uklízení chodeb a podobně. Nezapomínejte ani na internet!

Stav a vybavení
Hurá, jsme na prohlídce. Na co dávat pozor? Na všechno. A hlavně: nemějte strach se ptát. Všímejte si, v jakém stavu byt je. Má před rekonstrukcí, nebo je nový? Okna jsou stará nebo nová? Jak je to s vytápěním? Nepadnou tisíce na přímotop?

Má nové podlahy, nebo pamatují ještě první krůčky pronajímatelových prarodičů? Z jakého jsou podlahy materiálu? Co zateplení? Nejsou na zdech mokré mapy? Má byt použivatelnou vanu nebo sprchu? Jak vypadá kuchyně? Nebudete se štítit čehokoli dotknout?

Je pravděpodobné, že všude najdete alespoň jednu vadu na kráse. Je na vašem zvážení, zda se s ní dokážete vyrovnat, případně zaplatíte opravu, anebo pro vás takový byt ztrácí cenu. Také se zeptejte, co smíte a nesmíte v bytě měnit. Pro některé pronajímatele bude problém i přitlučený hřebík, někdo to má úplně na háku, pokud z bytu na konci nebude kůlnička na dříví.

Horor byt interiér (pixabay)Ideálním stavem by bylo, pokud byste v bytě měli možnost přespat jednu noc ještě před závěrečným rozhodnutím. Proč byste to dělali? Abyste zmapovali sousedy. Je pravděpodobné, že vám pronajímatel nepřizná, že nad vámi bude bydlet rodina vyznavačů nočního bubnování, případně je tam feťácké doupě, či jiná vytříbená společnost. Zkuste se na to ale aspoň zeptat.

Už před prohlídkou mějte povědomí o občanské vybavenosti. Obvykle bývají nejbližší obchody, parky, nebo zastávky uvedeny již v inzerátech, ale dejte na své osobní potřeby. Pokud trávíte život na farmě u koní, bude váš byt umístěný trochu jinde než hnízdečko hipstera, který celý týden nevystrčí nos z kavárny na Žižkově.

Bez smlouvy ani korunu

Než někomu budete cokoli platit, podepište s ním smlouvu, ať fyzicky nebo online, kdy svůj podpis potvrdíte SMS autorizací jako v internetovém bankovnictví. Nezapomeňte na smlouvě zkontrolovat, zda obsahuje veškeré kontakty a identifikační údaje druhé strany. Nepodepisujte nic, co jste nečetli. Pokud jednáte s podvodníkem, bude spoléhat na vaši důvěřivost.

Kánoe lodní společnost (pixabay)V případě, že na vás protistrana vyvíjí extrémní tlak, že pokud nedostane platbu, byt dá jinému vážnějšímu zájemci, zbystřete. Takhle by to probíhat nemělo. Nenechte se utáhnout na argumenty typu „jsem nyní v zahraničí, ale počítám s vámi” a už vůbec žádné „žiju v Řecku a byt v Praze jsem pronajal synovi, klíče vám pošlu lodní společností, až dostanu zálohu“.

Přestože by se tenhle lodní trik mohl zdát už profláklý podle toho, kolikrát obletěl internet, očividně stále funguje.Pořád se objevují další lidé, co někomu s touhle historkou vážně zaplatili.

A co když řešíte pronájem přes realitku?

Realitka vám může v mnoha ohledech ulehčit hledání, navíc dává pocit, že je vaše jednání zaštítěno nějakou společností. Některé realitky se dokonce zaměřují přímo na studenty. Daní je ovšem provize, kterou za to zaplatíte. Pokud nemáte do kapsy hluboko, směle do toho! Ovšem pozor, ani komunikace s kanceláří vám nezaručuje, že na druhé straně emailové schránky nesedí někdo, kdo se vás chystá okrást.

Dohledatelné údaje

Realitní makléř podvodník (pixabay) Zkontrolujte si pečlivě, jestli o sobě vaše vyvolená realitka zveřejňuje všechny údaje jako IČO, sídlo, anebo zákaznickou linku. Běžnou praxí u pochybných firem je hrát na tajemné a nezveřejňovat dohledatelné sídlo ani ostatní zmíněné. Je proto vždy dobé se informovat.

Klidně na infolinku zavolejte, abyste se přesvědčili, že na druhé straně je opravdu existující kancelář. I kdybyste se jen měli zeptat, kdy je můžete osobně navštívit. Pokud se dočkáte vyhýbavé odpovědi, ruce pryč, s imaginárními firmami nechcete nic mít.

Kdo nemá reference, jako by nebyl

Nemusíte úplně holdovat sociálním sítím, stačí, že jim holdují realitky. Dnes už se najde jen málo těch, které nevyužívají potenciál marketingu na Facebooku. A nejen tam.

I Twitter, Instagram a cokoliv dalšího zvyšuje pravděpodobnost, že na druhé straně máte poctivou firmu. Projeďte všechny možnosti, které vás napadnou. Nenechte se ale ukolébat existencí účtů – koupit fanoušky není až takový problém. Zaměřte se na komunikaci s nimi.

Sociální sítě (pixabay)Mají reakce pod příspěvky, nebo jsou fanoušci abstraktní masa dvaceti tisíc lidí odkudsi z Asie? Reaguje sama realitka na komentáře? Jak často a na jaké úrovni? To vše je při rozhodování zásadní.

A kde hledat dál? Na webovkách. Trendem dnešní doby je u všech služeb dávat zákazníkům prostor zpětně hodnotit spokojenost. Moderní realitní kanceláře již dnes zobrazují u nabídek bytů spokojenost dřívějších nájemníků s prostorem i samotným majitelem. Stačí hledat.

Googlete!

Najděte si, zda se o firmě někdy něco psalo. Není to stoprocentní záruka kvality, ale přeci jenom můžou články posloužit jako vodítko. Pokud najdete deset let starou kauzu podvodu, který je spojený se jménem ředitele vaší vybrané realitky, aspoň víte, kudy cesta nevede.

Naopak celkem spolehlivou jistotou je, když se vám podaří dohledat, že daná firma má nějaký papír nebo osvědčení od respektovaného úřadu, například od České národní banky. Pravděpodobně to znamená, že musela projít nějakým procesem zkoumání, než se k osvědčení dostala. A do toho se podvodníci nepustí.

Sims byt (pixabay)Co dodat závěrem? Je jasné, že jako studenti si nemůžete nijak zvlášť vybírat a při škole si asi svůj vysněný dům z The Sims jen tak nepořídíte. Cena a ochota majitele vzít si na byt skupinu vysokoškoláků je v tomhle případě klíčová a nedá se ovlivnit.

Proto to nevzdávejte. Spousta lidí našla skvělé bydlení jen díky tomu, že byla trpělivá a vytrvala. Takže netřeba po dvou třech zmařených prohlídkách věšet hlavu. I na vás ten správný kamrlík někde čeká!

Redakce UKáčko.cz ve spolupráci se Studentreality.cz a Flatio3 komentářů »

 • Pavel K :

  Rozhodně souhlasím se článkem. Doporučuji při podpisu ještě zapsat všechny stavy vodoměrů a jiných měrů.. spousta lidí na to zapomíná a pak se studenti dohadují s pronajímatelem o tom, jak spravedlivě vyúčtovávat slžuby a energie.
  Co se týče provize realitních kancleáří, je to holt nutná daň a úlitek, který je nutno strpět. Důvody proč si RK provize berou je jasná, makléř s tím stráví mnohdy spoustu času (i při prohlídkách), za utracenou inzerci na realitních serverech a samozřejmě mu s tím vznikají dalšíi povinnosti. Při pronájmu je to mnohdy o dost jednodušší, ale i sposuta pronajímatelů neví, jak podnájemní smlouvu legálně a správně sepsat, take pomoc RK je na místě.
  Třeba portál Bezrealitky.cz je pro studenty téměř nepoužitelný, zkoušeli jsme kontaktovat x zájemců a většinou jak se dozvěděli že se jedná o byt pro studenta, tak rovnou vycouvali, ztracený čas na obou stranách a víceméně i nervy s tím pr oobě strany.

  reagovat

 • Leszi :

  Přespání v bytě před podpisem smlouvy na zkoušku se skutečně někde dělá? O tom jsem vážně neslyšel… Ale proč ne. 😉

  Myslím, že to ještě chtělo nakousnout téma spolubydlení, protože málokdo má na to, aby si pronajal byt sám. (Ve většině případů vyjde levněji pronajmout si ve třech lidech třípokojový byt, než když by si ti tři sehnali tři garsonky, byť sebemenší.) Nejlepší je, když je pronajímatel ochotný sepsat smlouvu s každým zvlášť nebo jednu se všemi najednou – ale to se stane jen málokdy. Málokomu se chce dohadovat s více lidmi, a tak se tlačívá na to, aby smlouvu podepsal jeden a ten to s ostatními řešil. A v tom se dá ošklivě spálit.
  Nechcete na sebe mít napsanou smlouvu, která vás zavazuje k placení nájmu, záloh i vyúčtování bytu, ve kterém bydlí pět lidí, i když jsou fajn a slíbili jste si, že to zaplatí. 😉 A pokud už na vás ten černý Petr padne, aspoň si to mezi sebou všechno sepište… Taková dohoda vám sice při jednání s pronajímatelem nepomůže (máte vůči němu závazek a vaše druhotná platební neschopnost se ho netýká), ale je aspoň nějakou pákou na kolegu, který se vytratil bez placení. Vůbec není trapné si i mezi kolegy a kamarády podepisovat potvrzení o předání peněz! Dobré účty dělají dobré přátele a co je na papíře, to se nezapomene…

  reagovat

 • Jan Vencl :

  Jak si najít privát a nenaletět pronajímateli? Oslovte realitku! Použijte selský rozum. Udělejte to jako já a máte klid a pokoj. Oslovil jsem největší realitku v česku a vše zařídili oni. Jo a NIC NENí ZADARMO!

  reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.