Jak si užít Berlín

25. 1. 2009 Autor: Rubrika: Cestování 6 komentáře/ů

Německé hlavní město není pro ty, kteří hledají klid a odpočinek. Tohle místo pulzuje dnem i nocí a není lehké mu porozumět. Jeho tvář budete muset hledat dlouho, ale až ji najdete, Berlín vás chytne a nepustí.

Jak se tam dostat nejrychleji a nejlevněji?

berlin_5

Pomalovaný zbytek berlínské zdi – miliony autorů, miliony vzkazů

Foto: Marianna Zapotilová (UK media)

Opět není překvapením, že do Berlína se dostanete třeba autobusem Student Agency. Z pražské Florence jezdí kolem půlnoci a za pouhé čtyři a půl hodinky jste na místě.

Pokud se vám ale nechce čekat na první ranní metro, naskočte na vlak, který jezdí do Berlína denně z Hlavního nádraží nebo z Holešovic za 29 eur, přičemž cesta trvá zhruba stejně jako autobusem.

Další možností je spolujízda, mrkněte na www.spolujizda.cz nebo jeduzakorunu.org. Ta vás vyjde asi na 10 eur.

Kde vám nabídnou teplou postel?

Nejlevnější hostely se nacházejí ve východní části města, ty s pravou „NDR berlinner atmosférou“ konkrétně ve čtvrti Fridrichshain. Stylový, čistý, hodně nápaditý a přitom levný je taky třeba Mittes Backpacker Hostel, odkud je coby kamenem dohodil k Braniborské bráně.

Ještě levněji můžete bydlet na kolejích, taktéž na východě, které nejsou nikdy úplně obsazené studenty. Do pokoje pro šest lidí se vejde i dvakrát tolik a za jednu noc všichni zaplatí maximálně 25 EUR.

Protože se to v Berlíně jen hemží mladými lidmi, spousta cestovatelů využívá služby Hospitality Club. U vás doma nabídnete určitý počet míst na přespání pro Berlíňany, kteří si zatouží prohlédnout naši zemi, vy na oplátku máte zajištěné ubytování u nich.

Em Há Dé po berlínsku

Jízda na černo? Snad jenom v tramvaji a raději vůbec. Revizoři (a revizorky) číhají všude. Pro skupinku tří a víc lidí je výhodné koupit si denní jízdenku pro skupinu. Ta každého vyjde na 3 eur. Dobré je si koupit i lístek na 72 hodin – cenově se vyplatí asi nejvíc. Systém metra je tu promyšlený, a proto je – pokud jedete autem – vhodné zaparkovat na předměstí a po Berlíně se pohybovat právě pomocí „U-Bahn“. Nebo S-Bahn, což jsou vlaky větší a rychlejší a jezdí obvykle nad zemí.

Proč je Berlín placka? Aby se tam mohlo jezdit na kole! Tenhle prostředek tu využívají snad všichni, takže by byla škoda si kolo v Berlíně nepůjčit, případně si zabalit do kufru brusle.

Guten Appetit!

Samozřejmě se můžete hned po příjezdu vrhnout na nejbližší Bratwurst, ale Berlín skýtá víc možností, jak potěšit zmlsaný jazyk i žaludek. I tady se často studenti zakousnou do kebabu.
Ovšem největší ráj zažijí sushi-maniaci. Japonskou dobrotu si tu můžete dát za směšně nízké peníze a uspořádat třeba asijské hody. Na národnostní všehochuť si totiž Berlíňani potrpí. Afghánská, etiopská nebo mongolská restaurace – žádný problém. Například na Oranienburgerstrasse ve čtvrti Mitte existuje spousta mezinárodních podniků fungujících na principu „all you can eat for (více méně) 5 eur“.

Nezkusit německé pivo, pokud aspoň trochu holdujete tomuto nápoji, by byl hřích. Berlíňani dávají přednost pivu Beck, dobré je prý také Bitburger nebo Krombacher. Ale každý si asi musí najít to svoje.

Honba za klenotem Berlína

Pokud máte čas, za jedno odpoledne se dá stihnout „základní procházka centrem“ – tedy okouknout všechny parlamentní a kancléřské budovy a zhodnotit zdejší moderní architekturu.

Někomu může připadat osvěžující, jinému ničím nezajímavá. Zkrátka otázka osobního vkusu.
Rozhodně se vyplatí natáhnout si ráno budík a vyrazit k Říšskému sněmu, jehož obří skleněnou kupoli navrhl známý Norman Foster. Právě do ní má veřejnost přístup a každý den se od sněmu táhne dlouhá a unavující fronta. Kdo ale dorazí brzo, bude mít za chvilku Berlín jako na dlani – spoustu zeleně a výhled na všechna známá místa.

berlin_3

Památník holocaustu je hodně diskutovaná památka, atmosféru má dokonalou

Foto: Marianna Zapotilová (UK media)

Zvláštní atmosféra vás čeká v Památníku holocaustu. A předložka „v“ je opravdu na místě. Jedná se totiž o ohromné seskupení šedých kvádrů, mezi nimiž se můžete ztrácet, schovávat a hledat třeba donekonečna. Památník je sice hlídán, ale není nic neobvyklého vidět občas návštěvníky, jak si na jednom z nižších bloků pořádají menší piknik. K monumentu patří i podzemní muzeum, v jehož útrobách se můžete seznámit s osudem několika židovských rodin za války, přečíst na podlaze nasvícené úryvky z dopisů z koncentračních táborů nebo prozkoumat spousty dobových fotografií. Prohlídka je to smutná, ale rozhodně poučná.

Pro milovníky designu lze jedině doporučit museum Bauhaus-Archiv, jehož obsah napovídá název. Samotná budova má úžasný tvar a kolekce obrazů, užitého designu, modelů staveb a fotografií nadchne.

Na břehu řeky Sprévy blízko Alexanderplatz narazíte na zajímavou čtvrť Nikolaiviertel. Většina domů tu byla zničena za 2. světové války, ale v 80. letech byly postaveny zdařilé repliky – a dokonce obytné. Takže „paneláky“ s gotickými štíty uvidíte opravdu jen tady.
No a nakonec – není možné odsud odjet bez fotek Berlínské zdi. Na Bernauer Straße je její menší „zbytek“, spolu s muzeem a dokumentačním střediskem, větší úsek představuje tzv. East Side Gallery.

Ke mně nebo k tobě?

Klubů, barů a různých jiných „tančíren“ stejně jako všeho jiného, jsou v Berlíně tisíce. A hlavně, nedá se doporučit je jeden, každý je originál. Místní „omladina“ si docela oblíbila styl ruské disco a jeho propagátora, spisovatele Wladimira Kaminera, který ve zdejším klubu Kaffe Burger funguje jako DJ.

Kdo má rád electro, může prošmejdit Ostbahnhof, kde je klubů, zaměřených na tuhle muziku, hned několik, vstupné kolem 4 eur.

Zu mir oder zu dir? Kdo ví, třeba tahle otázka na sklonku noci padne v podniku stejného jména. Tohle místo, vymalované z jedné části narůžovo a z druhé namodro, patří hlavně těm, kdo se chtějí seznámit nebo zkrátka potkat nové lidi.

D´n´b fandům se bude líbit v klubu Fire. Vypadá sice hodně otrhaně, ale takovým tím „cool“ způsobem. A je to ten pravý a „neturistický“ Berlín. Ovšem není vyloučeno, že tu potkáte hned u vchodu několik berlínských Pražáků, kteří tu prodávají lístky a něco k snědku.

Hezky česky s Němci

Weinerei je ráj…a to hlavně pro ty, co si rádi dají sklenku (dvě, tři, čtyři…) dobrého vína.
Specialitou tohohle podniku je, že pijete a pijete a konečná částka, kterou zaplatíte je jen na vašem uvážení. Bohužel prý ale Východoevropani svou spotřebu finančně dost podceňují…

Hospoda Entweder – Oder je oázou pro ty, kteří už budou mít germánského jazyka plné zuby. Každý čtvrtek od osmi večer se tu totiž koná „Tschechischer Stammtisch“, tedy posezení Čechů spolu s Němci, kteří náš pěkný jazyk taky ovládají.

A na závěr – kdo se odmění za úspěšně absolvované zkouškové cestou právě sem, zastihne ho slavný filmový festival Berlinale, který začíná pátého února.Klíčová slova

,

Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.