Jak si užít Londýn

1. 11. 2008 Autor: Rubrika: Cestování žádné komentáře

Londýn – největší západoevropské město vás nadchne, ať už přijedete na víkend nebo na půl roku. A zpátky domů se vám zatraceně nebude chtít… Nutností je koupit si (půjčit, ukrást, vyhrát…) průvodce. Ovšem ne všechno v něm najdete. A pár rad od těch, kteří v Londýně nějaký pátek pobyli, se hodí…

Jak tam?

Westminster Abbey – zajímavá podívaná, notoricky známá katedrála, kam se vyplatí zavítat. Už jen proto, že audioprůvodce namluvil Jeremy Irons.

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Nejlépe letadlem, přirozeně. Na ostrov létají denně letadla několika společností. Kdo nechce za cestu moc utrácet, za letenku například od SkyEurope zaplatí jen 650 Kč, ale pozor – tahle cena se nevztahuje na zavazadlo. Poměrně slušnou cenu lístků nabízí i easyJet nebo Click4Sky.

Kdo nemá naspěch, může se vydat do Spojeného království autem nebo autobusem – zpáteční jízdenky lze sehnat už za 1700 Kč (Student Agency, Eurolines). Lahůdkou pro milovníky železnic je cesta rychlovlakem Eurostar z Paříže – cesta tam i zpět při včasném nákupu vyjde na 60 eur.


Kde složit hlavu?

City Hall od slavného Normana Fostera, který je autorem také známé londýnské budovy Gherkin neboli Okurka

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Úplně nejlepší je vlastnit příbuzné nebo kamarády, se kterými udržujete dobré vztahy, tudíž vám nabídnou střechu nad hlavou. Máte jen pratetu ve východním Slovensku? Pak je nutné pídit se po ubytování. Najdete tu samozřejmě spoustu pěkných hotelů i hotýlků, ale jak známo, Londýn není nejlevnější město na světě.

A bohužel, i za noc v hostelech, studenty jinak tak oblíbených, zaplatíte nekřesťanské peníze. Pokud je ale pokoj zamluvený dostatečně dopředu, cena je nakonec celkem sympatická. Za zmínku stojí www.hostelworld.com. Pokud pojedete do Londýna v létě, můžete zkusit i ubytování na univerzitních kolejích, která přes prázdniny pokoje uvolní.

Bříško jako v pokojíčku

Jeden z nejkrásnějších parků v Londýně – Regent´s Park

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Jídlo bohužel vycucne vaši peněženku dřív, než řeknete anglická slanina. Ale jíst se musí, to je jasné. Asi ani není třeba říkat, že levné nákupy se dají pořídit v nám známém Tesku.

Dobrým tipem je supermarket Sainsbury´s. Po osmé večer tu zlevní část potravin s blízkým datem doporučené spotřeby (slevy mohou být 50 a více procent). Pro něco na zub si skočte do Pret A Manger, kde prodávají skvělé čerstvé tousty nebo japonskou miso polévku, která unavené hned postaví na nohy.

A co by to byl Londýn bez fish´n´chips? Na ulici ve stánku nevypadá moc vábně, ale například v restauraci Garfunkel´s, kterých je město plné, chutná výborně a je za dobrou cenu. Skvěle a levně se dá uspokojit kručící žaludek v Chinatown. Několik restaurací funguje na principu „zaplať čtyři libry a sněz, kolik chceš“. Někde také poskytují na jídlo studentům slevy – například 10 %.

Vidět Big Ben a nezemřít

Jak poznat Londýn? Nejlépe se ztratit. Dřív nebo později narazíte na nějakou pamětihodnost, muzeum, náměstí nebo park. Ale kdo nemá času nazbyt, měl by asi postupovat podle nějakého plánu. Jak každý ví, největšími klišé je čtveřice Big Ben – London Bridge – Westminster Abbey – Tower of London. Ale když už tu jednou jste, není možné tahle místa vynechat. Navíc – metrem je doprava tak rychlá a jednoduchá, že hlavní památky „sfouknete“ i za pár hodin.

Skvělé je taky nastoupit do červeného doubledeckeru, ukořistit místa nahoře v první řadě a jen koukat a koukat a koukat. Rozhodně nejpohodlnější způsob, jak Londýn poznat.

Londýn z jiného úhlu. Bytový komplex od architektky Neave Brown

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Londýn je ohledně památek trochu zvláštní. Někde neplatíte nic a jinde se vám při vytahování liber z peněženky nestačí protáčet panenky. V některých místech ale stojí za to zaplatit, jedním z takových je třeba St. Paul´s Cathedral. Studentské vstupné je sice 8,5 libry, ale nádherný interiér Wrenovy katedrály okouzlí i ty, kterým architektura nic moc neříká. Milovníci umění budou v Londýně ve svém živlu.

Do většiny „zásadních“ muzeí jako British Museum, National Gallery, Tate Modern, Science Museum, Natural History Museum nebo Victoria and Albert Museum je vstup zdarma, pouze na přechodné a unikátní výstavy si obvykle musíte koupit vstupenku.

Někam jinam

Všichni tu sice nadávají na počasí, ale klidně tu můžete chytnout i krásné a slunečné dny. V takovém případě je sázka na jistotu zajít si do nějakého londýnského parku, plácnout se na zem a uspořádat si malý (nebo velký) piknik. Největší je Hyde Park, ale nejkrásnější je Regent´s Park, a to hlavně část Queen Mary´s Garden – zahrada s několika stovkami druhy růží.

Po zhlédnutí všech známých památek je na řadě prozkoumat i něco navíc. Dost zajímavý je betonový komplex bytů Alexandra Road Housing od architektky Neave Brown, který se nachází blízko zastávky metra Swiss Cottage. Kdo chce zůstat v Londýně déle, měl by si zajít na kriketový zápas na Lord´s Cricket Ground, už jenom kvůli obrovské „kukani“ pro novináře, kterou navrhl Jan Kaplický.

Zábava, kultura…

Výhled na galerii Tate Modern a Millenium Bridge

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

V Londýně se zabaví člověk jakéhokoliv ražení. Chcete do kina? Lístky jsou obvykle předražené, ale v Prince Charles Cinema na Leicester Square je vstup doslova za hubičku. Divadelních představení je v Londýně bezpočet, vyplatí se vystát si frontu v prodejnách Half Price Ticket Booth, které nabízí lístky na poslední chvíli za polovinu ceny.

A co noční život a kluby? Hlavní tepna je opět na Leicester Square, kde se to podobnými podniky jen hemží. Ovšem nejznámější a nejnavštěvovanější jsou Fabric a Ministry of Sound. Nečekejte ale obligátní pražskou cenu „holky zdarma, kluci platí stovku“. Ceny lístků se pohybují kolem 17 liber. V některých klubech ale (například Walkabout) stojí vstup 5 liber a při speciální akci pivo jen 1,5 libry. A to je opravdu nejmíň, kolik za chmelový mok v Londýně můžete dát.

„Mind the gap“

Tak tohle upozornění uslyšíte v metru ve větším než malém množství. Pokud si tedy londýnskou „tube“ zvolíte jako způsob dopravy. S jízdným je to jednoduché. Pro krátké pobyty použijte jedno- až třídenní lístek. Pokud zůstanete v Londýně déle než tři dny, vyplatí se nedumat nad neskutečnými cenami a koupit si týdenní Oyster Card za dvacet liber, která platí jak na metro, tak do autobusu. A jezdit na černo? To je v londýnském metru kvůli turniketům a všudypřítomným pracovníkům obsluhy dost složité. Pozor, do autobusů se vstupuje výhradně předními dveřmi.

Nákupy

Veverky v St. James´s Park jsou po London Eye největší atrakce

Foto: Marianna Zapotilová (UKáčko.cz)

Vzhledem ke koloběhu prodeje spotřebního zboží v Evropě se vám v Londýně s velmi pravděpodobně podaří koupit ve výprodeji za pakatel to, co v Česku obchody budou vydávat za novou kolekci.

Nejlépe se nakupuje na Regent Street a Oxford Street, kde sídlí i nám známé obchody jako Zara, H&M nebo Topshop. Hlavně tu ale všichni šílí z Primarku – obchodního domu, kde kvalitní a na první pohled i celkem luxusně vypadající oblečení pořídíte za neskutečně nízké ceny. Ne nadarmo si tento obchod vysloužil přízvisko „dirt-cheap“.

Kdo má raději alternativní módu a trhy se vším možným, měl by zamířit do Camden Town, v sobotu pak na „blešák“ na Brick Lane, Portobello v Notting Hillu nebo na Liverpool Street. A do dokonalé adventní nálady (třeba i v srpnu) vás dostane obrovské vánoční oddělení v obchodním domě Harrod´s.Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.