Jak si užít Vídeň

28. 11. 2008 Autor: Rubrika: Cestování 5 komentáře/ů

Jestli jste zatím Vídní jen projížděli nebo sem zavítali v rámci školního výletu ve čtvrté třídě do zábavního parku Prater, je na čase podívat se „rakouské Praze“ trochu na zoubek.

Budete možná překvapeni, jak krátká cesta do rakouské metropole je a kolik toho stihnete, i když máte na město jen jeden den.

Jak do Vídně?

MuseumQuartier – kulturní „district“ aneb komplex plný muzeí, kavárniček a barů

Nejlepší na výletu do Vídně je, že cesta tam je z Česka dost krátká (záleží samozřejmě, odkud vyrážíte). Klidně můžete jet autem, ale nejpohodlněji a asi nejlevněji se do rakouské metropole dostanete autobusem Student Agency z Prahy za 310 Kč, s ISICem ještě o 15 % levněji. Další možností je cestovat vlakem.

Do Vídně se dostanete třeba Pendolinem, jízdenka Wien SCspezial stojí 520 Kč (plus doplatek 200 Kč za rezervaci), eTicket na „pomalejší“ ale přesto luxusní rychlík Eurocity vyjde na 475 Kč.

Z výletu do Vídně se dá udělat i dobrodružná a zajímavá výprava na kole.

Ubytování

Pěkný hostel se dá najít na www.hostelbookers.com nebo na www.hostelvienna.com. Ceny se pohybují už od 9,50 EUR, pokud vám nevadí pokoj sdílený s dalšími cestovateli. Nabídku je třeba si ale pozorně pročíst – v některých hostelech se musíte ubytovat aspoň na dvě noci. Oblíbený je stylový a nápaditý Hostel Ruthensteiner blízko Schönbrunnu nebo Wombat´s City Hostel Vienna na známé Mariahilfer Strasse.

Po městě sem a tam

Pro odvážlivce: Staňte se černým pasažérem a riskujte pokutu 500 EUR. Pro ostatní: jednotlivé jízdné je celkem drahé, a tak se vyplatí koupit si studentské „turistické“ jízdné – sedmdesát dvě hodiny za 13,60 EUR…

Kde zahnat hlad?

Hundertwasserhaus – jedna z největších atrakcí v rakouské metropoli

Povinnost č. 1 – obří pravý vídeňský Schnitzel. Trochu klišé, pravda, ale pokud nejste vegetariáni, není mnoho těch, které by rakouská lahůdka s lehce kyselým bramborovým salátem neuspokojila. Na rychlý oběd se hodí Döner Kebab, který seženete všude možně po městě za 2,50 eur.

Nebo si zalezte do jakékoliv kavárničky, kterých je ve Vídni bezpočet, a dejte si třeba Sacher dortík. V malých zastrčených cukrárnách chutná mnohdy daleko lépe (a stojí míň) než ten opravdový…

Návštěva supermarketu příliš nepřekvapí, například ceny v Zielpunktu (u nás starý dobrý Plus) jsou srovnatelné s českými a potraviny jsou poměrně kvalitní.

Vídeň nerovná se (jenom) Schönbrunn

Pokud tedy nejedete na jednodenní výlet s cestovkou, specializující se pouze na populární zámek.

Ačkoliv i ten stojí za to – výšlap na Gloriettu nebo návštěva zámecké ZOO za pěkného počasí tady patří k nejpříjemnějším zážitkům. Architekturu a jedinečnou vídeňskou atmosféru poznáte, když se projdete po Ring, kde se nacházejí hlavní památky jako Rathaus, Parlament, Burgtheater, Kunsthistorisches a Naturhistorisches Museum. A v paláci Hofburg (z jehož balkónu vyhlásil roku 1938 Adolf Hitler anšlus Rakouska) si nenechte ujít hezkou expozici v Sissi Museum…

Spalovna Spittelau, pod níž je podepsaný Friedensreich Hundertwasser

Hundertwasserhaus – objekt, kde se sice denně vystřídají stovky turistů, ale který si pozornost jistě zaslouží. Byla by ale škoda znát umělce Friedensreicha Hundertwassera jen kvůli jeho nejslavnějšímu architektonickému počinu. Úžasný je KunstHausWien, který mapuje jeho život a především dílo – pouhý pobyt v téhle budově je pohlazením po duši…A fanouškům netradičně řešených staveb se bude zamlouvat i spalovna odpadů Spittelau, která také prošla architektovýma rukama.

Kdo se rád na celý den zavrtá do galerie a obdivuje umělce všeho druhu, musí navštívit MuseumQuartier – uzavřený komplex plný muzeí, kaváren i barů…prostě ráj. „Industriálním“ duším by neměl ujít Die Wiener Gasometer, obchodní centrum, byty a kanceláře vytvořené z původních vodojemů. A důležité upozornění: aktuálním „trhákem“ je rozsáhlá výstava slavného holandského malíře Vincenta van Gogha v galerii Albertina, která trvá do 8. prosince.

Trocha sportu a odpočinku

Honba za památkami občas udolá, a tak je třeba trochu si v klídku provětrat hlavu. Ze stanice metra Heiligenstadt si udělejte túru na Kahlenberg a Leopoldsberg – 2 kopce nad Vídní, odkud se můžete rozhlédnout po celém městě. Nebo si jděte odpočinout jako pravý Vídeňan na Donauinsel, šestnáctikilometrový ostrov oblíbený sportovními maniaky i milovníky pikniků.

Nákupy a zase nákupy

V centru narazíte na zajímavé butiky s urban, skate a alternativní módou, jinak se obchody s oblečením od těch v Praze moc neliší. Hlavní rozdíl tkví v tom, že většina z nich je „Hundefreundlich“ – takže pokud váš voříšek ucítí náhlou potřebu mrknout se do „háemka“ na nové trendy, směle ho vezměte dovnitř.

Pro vášnivé hrabivce lze jen doporučit sobotní blešák v ulici Naschmarkt, kde se dají při troše štěstí najít opravdové poklady. Ve všední den se tu vyřádí gurmáni – nakoupíte tu dobroty z celého světa.

Paříméééé…!

Vídeňský Parlament

Vstupenky na disko a do klubů se pohybují většinou od 10 EUR výš, za koktejl zaplatíte okolo 8 EUR a za pivo 5 – 6 EUR. Oblíbený je třeba alternativní klub Flex u Donau Kanal nebo LeopoldsCafé v MuseumQuartier. A fajn zážitek je zajít si do hospůdky s vlastním pivovarem Fischerbräu ve čtvrti Döbling. V létě mají velikou venkovní zahrádku, pivo tu točí skvělé a za dobré ceny.

Kdo radši víno, ve vídeňských „městečkách ve městě“ Neustift, Salmannsdorf, Sievering, Grinzing a Nussdorf se bude ve svém živlu.

Jinak pozor – většina „lepších“ klubů ve Vídni je dost „posh“ – holky do nich můžou pouze v botách na podpatku, kluci musí mít sako a košili. Česká klasika „džíny & tenisky“ nepřichází v úvahu.

Vážnější kulturní podívaná

Do opery za 1,50 EUR? Klidně, pokud vám nevadí zhlédnout představení „na stojáka“. Často ale narazíte na volná místa na galerii, a když nebudete nikomu vadit, budete moci pohodlně sedět až do konce. Lístky do Volksoper lze koupit na místě nebo na www.volksoper.at.

4× foto: Kateřina Mikšovská5 komentářů »

 • Ulrika :

  Pěkné tipy, sami jsme některé z nich použili, ještě doporučuji zapůjčení kola na hodinu zdarma. Stačí vyzvednout ve stojanech na ulicích a následně do hodiny kdekoliv vrátit. Víden má jednu z nej cyklostezek.. tak proč toho nevyužít:)

 • Mirek Dušín :

  Víden je moc pěkné město, docela kompaktní centrum. Na Vánoční nákupy v Maria Hilfen strasse. Tam se fak dobře nakupuje. Pojedeme z přáteli tento roka opět do Vídně.

 • Mirek Dušín :

  Víden je plná bytových domů, kde najdete ještě záchody na pavlačích. Sláva socializmu, že tady ja záchodům na pavlačích už konec. Lidi tam někdy mají menší konfort než my ve starých domech.

 • Patrik :

  Ahoj, nenapíšeš mi prosím, jak se dostanu MHD na ty nejhlavnjší atrakce, které si napsala do článku? To by mi moc pomohlo. Klidně by i stačily stanice metra popřípadě tramvaje. Díky moc.

 • DonLabuznik :

  Ahoj, letos s přítelkyní také plánujeme výlet do Vídně a už se na to moc těšíme. Zrovna řešíme co vidět ve Vídni za historické památky a musím říct, že nám tvůj report z výletu opravdu moc pomohl.