Jak úspěšně zvládnout zkouškové a při tom se nezhroutit?

9. 1. 2018 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Už je to tu zas. Období plné stresu, nervozity a probdělých nocí. Řeč je o zkouškovém období na vysoké škole.

Pro některé to letos může být první setkání s tímto poměrně vypjatým obdobím, další možná stále ještě nepřišli na to, jak zkouškové zvládnout levou zadní a nezhroutit se při tom. V následujících odstavcích tedy najdete pár tipů a rad, které pomáhají zvládnout zkouškové s klidnou hlavou mně a lidem v mém okolí.

Plánování
Plánování je bezesporu klíčovou částí při přípravě na zkoušky. Spousta vysokoškoláků má totiž během studia i jiné závazky, a tak je opravdu nezbytné promyslet si, kolik času reálně na přípravu máte. Věnujte tomu několik desítek minut a pořádně si rozepište, které dny máte na učení čas, kolik toho času máte a jak obsáhlé jsou materiály, které musíte prostudovat. Předejdete tak večer před zkouškou zjištění, že svoje podklady nestihnete projít celé ani jednou.

Dobré je si také zjistit nejen termín zkoušky, ale i další náhradní termíny. Tyto data si pak napište někam na viditelné místo (ne jen do diáře), abyste na ten důležitý den ve stresu nezapomněli. Není totiž nic horšího než zjistit den před zkouškou, že se koná.

Motivace

Skvělým pomocníkem při učení může být i stanovení si odměny nebo jiné formy motivace. Může jím být nějaký hmotný předmět, který si po úspěšném absolvování zkoušky pořídíte anebo jen zhlédnutí jednoho dílu oblíbeného seriálu po přelouskání pěti otázek z podkladů.

V rámci plánování se můžete také zamyslet nad tím, k čemu Vás právě tato zkouška přiblíží. Připomeňte si, co je Váš cíl a zkuste na té dané zkoušce najít něco, čím Vám k vytyčenému cíli přispěje. Samozřejmě tento způsob nelze aplikovat pokaždé, protože občas prostě člověk musí absolvovat test, který úplně tak nesouvisí s tím, čím jednou chcete být nebo se zabývat. Věřím ale, že na každé zkoušce se dá najít špetka přínosu i pro život.

Prostředí

Přijít na to, kde se dokážu dobře soustředit na učení, je další velice podstatnou částí procesu. Jednou z variant je učení se doma. V tomto případě doporučuju zvolit dobře osvětlené a uklizené (ano, nejdřív si budete muset uklidit) místo.

Například si skliďte vše ze stolu a nechte si tam třeba jen lampičku a psací potřeby. Poté Vás na stole nebude nic rozptylovat a budete se moc naprosto soustředit na studijní materiály.

Jiní mohou upřednostňovat jako studijní místo svou oblíbenou kavárnu, školní knihovnu či studovnu. V těchto případech si však dávejte pozor, abyste nezvolili místo, na kterém se koncentrují Vaši přátelé a známí. Ti totiž dokáží také velmi obstojně odvádět pozornost od studia.

Konzultace s profesorem

Pokud Vám v látce stále není něco jasné, je nejlepším řešením jít přímo ke zdroji. Zapomeňte na ostych a domluvte si konzultaci s profesorem. Většinou profesoři uvítají studentův zájem a dost možná ho ocení i při samotné zkoušce.

Mobilní aplikace

Další rada se týká takzvaných vychytávek moderní doby. A to mobilních aplikací, které mohou přípravu na zkoušky ulehčit. Jednou z aplikací, kterou mohu doporučit, je Forest. Ta Vám pomůže s produktivitou a soustředěním při studiu a navíc tam během učení rostou stromečky.

Jestli už jste během učení ve fázi, kdy máte pocit, že se Vám vše hroutí, nevíte, kde začít a hledáte řešení, jak z toho ven, můžete zkusit aplikace jako Headspace, Calm nebo 1 Giant Mind. Tyto aplikace obsahují různá dýchací a meditační cvičení, které pomůžou vyčistit hlavu, utřídit myšlenky a celkově Vám pomůžou se zklidněním.

Další zdroje

Pokud máte pocit, že jste své zápisky četli už při nejmenším stokrát a pořád Vám látka není úplně jasná, zkuste dané téma vyhledat třeba na Youtube. Třeba budete překvapeni, kolik zajímavých videí o dané látce najdete.

Možná budou ta videa tak dobře zpracovaná, že díky nim látku snáz pochopíte a dokážete si ji lépe vybavit i při zkoušce.

Spánek, strava a pohyb

Vůbec nedokážu zdůraznit, jak jsou při zkouškovém období tyto položky důležité. Vaše tělo musí být na ten nápor nových informací a stresu odpočaté a připravené. Spousta studentů má během zkouškového tendenci téměř nespat, přejít na energetické nápoje a přežívat na nezdravém jídle. Prosím, zkuste se tomu tentokrát vyhnout a dopřát si alespoň šestihodinový spánek, pravidelně kvalitně jíst a neprosedět celý den u stolu. Během učení si dělejte pauzy a běžte na krátkou procházku kolem bloku nebo si jednou vyběhněte schody v domě. Uvidíte, že se Vám pak bude daleko lépe učit.

Odborná pomoc při selhání

Pokud třeba i během zkouškového období dospějete do bodu, kdy už opravdu nebudete vědět, jak dál nebo dojde až k tomu, že se psychicky zhroutíte (což je během studia na vysoké škole častější, než se zdá, jen se o tom tolik nemluví), nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Nemáte se za co stydět a je lepší říct si o pomoc dříve, než se Váš stav ještě zhorší. Pro tyto případy je i na naší univerzitě poradna. (https://www.ipsc.cuni.cz/IPSC-24.html) Na jejich webových stránkách najdete několik odborníků, kteří se Vám určitě vynasnaží pomoci.

Doufám, že některé z rad pro Vás byly přínosné a zkouškové období zvládnete bez větších problémů. Pokud u některé zkoušky neuspějete, tak nezapomeňte, že svět se nezboří a naopak neúspěchy jsou to, co nás dělá silnější.

Bára Nejedlá



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.