Jaké je to býti buddym

13. 4. 2017 Autor: Rubrika: Cestování žádné komentáře

V zápalu zkouškového období nám přišla nabídka účastnit se tzv. Buddy programu. Co to obnáší býti buddym, o tom jsem měl zpočátku pouze povrchní představu. Už teď ale vím, že zhostit se takové role bylo skvělé rozhodnutí.

Jedná se o příležitost stát se českým parťákem (buddym) amerických studentů, kteří přijíždí studovat do Prahy. Pobyt, studium a veškeré aktivity s tím spojené zařizuje program UPCES (Undergraduate Program in Central European Studies), pod záštitou Univerzity Karlovy a také Akademie věd.

UPCES funguje úspěšně už patnáctým rokem. Jeho pracovníci poskytují nově příchozím americkým studentům asistenci, ať už se týká zařizování dopravních nebo mobilních tarifů, studentských karet či zdravotního pojištění. Ve spolupráci s Univerzitou Karlovou také pořádají přednášky a kurzy, na nichž se setkávají studenti z Ameriky, studenti z Erasmu a také Češi.

Přestože tak Američané přijdou do bližšího kontaktu s místními na přednáškách, chtěli organizátoři UPCES vytvořit pro studenty příležitost dalšího setkávání, při kterém by mohli studenti poznávat autentický studentský život v Praze a také životní styl svých českých vrstevníků. V roce 2008 proto vznikl česko-americký partnerský program, neboli Buddy program.

Princip je jednoduchý. Poté, co na sebe oba buddies dostanou kontakt, mohou se samovolně domlouvat na setkávání. UPCES je navíc podporuje pořádáním kulturních akcí, exkurzí do českých historických měst (Český Krumlov, Litoměřice), společných „welcome and farewell receptions“ či prohlídku po Praze. Největší událostí je bezpochyby víkendový zájezd do polského Krakova. Čeští partneři jsou zváni zdarma, někdy s menším příspěvkem.

„Američtí studenti obvykle přijíždí s upřímným zájmem poznat Českou republiku a vítají možnost mít českého partnera, proto si ho přeje přibližně polovina studentů, kteří k nám přijedou,“ popisuje manažerka programu Adéla Piatková. „Ze strany českých studentů je zájem proměnlivý, často se nám ale stává, že když se student do programu zapojí, účastní se ho několik semestrů v řadě.“ .

Ohlasy ze strany Američanů jsou pozitivní. „UPCES je pro mě velkou zkušeností, která mi dává možnost pochopit a ocenit českou kulturu prostřednictvím skvělých akcí a výletů,“ líčí své dojmy buddy Isaac.

Buddy program ale skýtá spoustu výhod i pro české studenty. Můžete aktivně využívat a zdokonalovat svoji angličtinu, poznávat odlišnou kulturu a tím rozhodně nejcennějším benefitem je získávání nových přátelství, jež mnohdy vydrží na dlouhá léta.

Jaký byl zájezd do Krakova, kam Honza se svými buddies vyjel? Čtěte Krakov dvou tváří!

Krásným dokladem je zkušenost studentky žurnalistiky Kačky, která se letos účastní programu podruhé. „Se svým spolužákem a spolužačkou jsme vloni poznali dva Američany, se kterými jsme se párkrát sešli. Dokonce jsme je pozvali na návštěvu k nám domů a na oplátku pak pozvali domů oni nás. V hlavě se nám zrodil geniální nápad o prázdninovém roadtripu po Americe. Přiletěli jsme do New Yorku a autobusem jsme cestovali až do Kalifornie do San Diega. V životě jsem zažila spoustu skvělých věcí, ale tohle dobrodružství patří jednoznačně k těm nejlepším. Viděli jsme kus světa, občas jsme si sáhli na hranici svých možností, ale hlavně jsme poznali spoustu skvělých lidí. Buddy program proto všem vřele doporučuji.“

I já jsem už stihl s Buddy programem zažít jedno velké dobrodružství, když jsem neváhal zúčastnit se zájezdu do Krakova. Zde jsem poprvé pořádně pocítil, jak těžké a zároveň krásné je to býti Buddym.

Jan KubelkaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.