Jarmark: koncerty, divadlo i badminton na dvoře Karolina

17. 10. 2009 Autor: Rubrika: Kultura 1 komentář

Hudební vystoupení kapel hrajících různé žánry od indie-folk až po rock-and-roll, představení studentských spolků UK i turnaj v badmintonu přímo na dvoře Karolina. Jarmark studentů UK, akce zaměřená především na prváky, přilákal k sídlu univerzity stovky lidí.

Jarmark

V mrazivém odpoledni se návštěvníky snažila rozehřát i skupina Sundays on Clarendon road

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Smyslem akce bylo poskytnout studentům prvních ročníků orientaci na půdě univerzity, seznámit je se studentskými spolky a také posílit univerzitní identitu. „Fakulty univerzity jsou rozptýlené po celé Praze a běžný student se do Karolina prakticky nedostane. Také proto jsme uspořádali tuto celouniverzitní akci,“ vysvětlila organizátorka Jarmarku Olga Georgievová.

První ročník studentského jarmarku se mohl chlubit bohatým kulturním programem. Hudební část programu zahájila na venkovním podiu skupina Sundays on Clarendon road, po nich následovali například Holden!, Masolet nebo vystoupení žongléřů. Program byl zpestřen soutěžemi VŠ ligy, při kterých mohli zájemci vyhrát propagační materiály UK, například trička nebo propisky. Vrcholem venkovní části Jarmarku bylo podvečerní vystoupení hudební formace Caktus.

A zájem příchozích studentů o stánky spolků byl opravdu velký. Jediné, co nevyšlo, bylo počasí. Tím se však návštěvníci akce nenechali odradit a se svařákem v ruce odolávali chladu. Mezi návštěvníky odpoledne zavítal i rektor Václav Hampl. „Jarmark podporujeme jako neformální způsob seznámení posluchačů prvních ročníků se studentským životem,“ řekl Hampl. Zároveň také popřál nováčkům „příjemné začlenění do univerzitního prostředí“.

Zábava i informační servis

Soutěž

Součástí Jarmarku byly i soutěže o univerzitní trička

Foto: Václav Hájek (UK)

Mimo hudební scénu se na Jarmarku představily i studentské spolky z celé univerzity. Kromě UK media (provozovatele portálu UKáčko.cz a vydavatele časopisů FFakt a Sociál), se prezentovaly například právnické spolky Juristi a Elsa, International Club, humanitní měsíčník Humr, Filmový klub FHS, Matfyzák, Spolek mediků českých, Inventura demokracie nebo politologické sdružení Polis.

Program jarmarku probíhal od pozdního odpoledne i v podzemním studentském klubu K4. Na divadelní scéně tam byla k vidění představení studentských divadelních spolků Parník v krabičce nebo Arte della Tlampač. Filmoví fanoušci si mohli vychutnat snímek Barmský VJ, jeden z vítězných filmů festivalu Jeden svět 2009. Celý večer završili improvizátoři z Improligy a komorní FN DUO.

Z Jarmarku se možná stane tradice

Divadlo na Jarmarku

V klubu K4 se hrálo i divadelní představení

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Pořadatelé uvažují, že by podobnou akci pořádali i příští rok. „Zatím nevíme, zda zůstaneme u akce pořádané pouze pro prváky nebo se posuneme dál,“ uvedla Olga Georgievová. Posunovat se pro příští rok nebude jenom zaměření festivalu, ale také datum jeho konání. Představou organizátorů je uspořádat akci dříve, již v prvním akademickém týdnu.

Celý projekt vznikl ve spolupráci Studentské unie a rektorátu, který přispěl jak organizačně, tak finančně. „Plánovalo se i rektorské volno, ale nakonec jsme se dohodli, že je to asi zbytečné,“ sdělila Georgievová.

Rektorát fakulty na akci jen upozornil a dal jim na zvážení, zda odpolední výuku zrušit či ponechat. Přesto si na rektorátu stěžovala Filozofická fakulta, které vadil hluk z koncertů při výuce v budovách v Celetné ulici. Není proto vyloučeno, že se od příštího roku stane nedílnou součástí Jarmarku i rektorské volno.

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.