Jarní festivaly klepou na dveře

8. 5. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Zkouškové se blíží mílovými kroky. Jeho většina se odehrává jako vždy v době, kdy počasí svádí k podstatně bezstarostnějšímu posedávání venku u piva nebo zmrzliny. Jenže i odborníci doporučují mezi jednotlivými zkouškami oddech a nasměrování našich myšlenek trochu jiným směrem. Fajn možností, jak si naplno užít aspoň tu trochu volného času, může být návštěva festivalů pod širým nebem, které rozhodně nejsou jen letní záležitostí.

Po vydařeném Majálesu, který letos připadl na 30. dubna a na kterém řádily třeba kapely Chinaski, the Prostitutes nebo Skyline, se budou celé dva předprázdninové měsíce hudebními akcemi jen hemžit.

Návštěvou festivalu podpoříte děti

Na červnovém multižánrovém Votvíráku v Milovicích u Prahy letos vystoupí interpreti všech kategorií a hudebních stylů, organizátoři počítají s účastí až čtyřiceti tisíc lidí. Na co lákají především? Spousta dobré muziky (až sto dvacet kapel, zpěváků a zpěvaček), vstup a kempování zadarmo. Votvírák si nárokuje status první vlaštovky ve festivalové sezóně, ale až do 12. června čekat nemusíme.

Už 17. května proběhne na pražské Štvanici méně známá, ale o to zajímavější akce Out of Home, kde zazpívají třeba Southpaw, Iva Frűhlingová, Niceland, Roe-Deer, Lenka Dusilová a dokonce i world danceová skupina Fun da Mental z Velké Británie. Kromě hudební scény bude možné shlédnout i zajímavé filmové projekce a sportovní exhibice. A nejde tu jen o zábavu, festival podporuje integraci dětí z dětských domovů do společnosti. Právě pro ně je připraven bohatý program a také setkání s vystupujícími.

Jazz i divadlo

Kdo svým hudebním vkusem tíhne spíš k jazzu a poslouchá méně „masové“ interprety, bude se cítit na akci pořádané 23. a 24. května Žižkovská smršť jako ryba ve vodě. Účast přislíbila například skupina Toxique, jejichž hudba se pohybuje na pomezí souljazzu, retropopu a groove rocku, ale také kvintet Mocca Malacco nebo Magnum Jazz Big Band.

Konec května a začátek června je už léta spojován s divadelním festivalem Mezi ploty, který objíždí české psychiatrické léčebny. Na několika scénách předvedou své umění Městská divadla pražská, A-Studio Rubín, Divadlo v Dlouhé nebo Semafor. Na kryté scéně se také odehraje jeden z nejúspěšnějších pořadů produkce HBO, Na stojáka. Na své si přijdou i hudební fanoušci. Xaver Baumaxa, Gaia Mesiah, UDG, G Point Hunters nebo Michal Hrůza tvoří jen zlomek z těch, kteří se na „plotech“ objeví na pódiu.

Filmový festival pro přemýšlivé

Euthanasie a sebevraždy. Takové téma má letos druhý ročník filmové přehlídky Psycho Film Praha. Jedná se o pozoruhodný partnerský projekt festivalu Mezi ploty, který si bere na paškál filmy z oblasti psychologie a psychiatrie, a chce tak seznámit veřejnost se složitostmi lidské duše.

A na co se těšit? Třeba na Švankmajerovy Spiklence slasti, drama Život je smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou nebo premiéru polského snímku Popravčí režiséra Zylibera. Projekce budou zakončeny komentáři odborníka z léčebny v Bohnicích a někdy i diskuzí s filmaři. Příjemný je i vstup zdarma. Na tento minifest si můžete zajít od 6. do 8. června do pražského kina Atlas.

Barvy obsadí ostrovy

Oficiálně první letní den, kdy už snad učebnice většiny z nás budou ležet zahozené hluboko pod postelí, proběhne ve znamení posledního „jarního“ festivalu United Islands of Prague. Organizátoři program ještě nezveřejnili, ale už teď je jasné, že vystupující uvidíme v pražských klubech a na scénách Střeleckého, Dětského a Slovanského ostrova.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.