Jednu z nejvlivnějších vražd 20. století přiblíží očitý svědek Dr. Bernard Riley

18. 3. 2015 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

8. srpna 1978 to měla být normální páteční služba v londýnské nemocnici St. James. Ale jen do té doby, než lékař Bernard Riley uslyšel tu větu z příjmové ambulance: „Byl jsem otráven KGB a nejspíš zemřu a vy s tím nemůžete nic dělat.“

Větu pronesl umírající korespondent BBC a Rádia Svobodná Evropa Georgi Markov. Bulharský spisovatel a disident psal během svého exilu v Londýně komentáře o dění ve východním bloku. Psala se sedmdesátá léta 20. století, období studené války.

Foto: Trimed
Foto: Trimed

Činnost Markova se samozřejmě nelíbila bulharskému generálnímu tajemníkovi komunistické strany Todoru Živkovovi. Bylo nutné Markova umlčet. Z počátku se to zdál být nedostižitelný cíl, ale KGB nakonec našla způsob. Bizarnější vraždu či snad bizarnější vražednou zbraň než tu, která Markova zabila, by nemohla vymyslet snad ani Agatha Christie. Vražda se umístila v žebříčku časopisu Time v roce 2010 jako pátá nejvlivnější vražda 20. století.

V úterý dorazí na Právnickou fakultu jako hlavní host Dr. Bernard Riley, očitý svědek událostí z roku 1978, a představí příběh vraždy Georgiho Markova, který propojuje moderní dějiny, kriminalistiku, forenzní patologii a intenzivní medicínu.

Údálost pořádá sdružení studentů 3. lékařské fakulty Trimed v rámci cyklu přednášek Medicína jako věda. Přednáška The Cold War Mystery se uskuteční na Právnícké fakultě (nám. Curierových 7) v aule Collegium Maximum, v úterý 24.3. v 18:00 hodin. Další info najdete na FacebookuText poskytlo sdružení Trimed. Redakčně upraveno.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.