Kam by architekti zašili studenty UK? Třeba do patchworkového Strahova

6. 2. 2011 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Jinonice s rozhlednou, zastavěná Letná s plovárnou, patchworkový Strahov. S těmito i jinými nápady přišli studenti architektury českých vysokých škol v rámci projektu Urbanistická vize Univerzity Karlovy 2030. Svou vlastní vizi, semestrální práci, prezentovali 3. února v Karolinu před několika desítkami posluchačů.

Jedním z uvažovaných kampusů jsou i Dívčí hrady, území na kopci mezi Jinonicemi a Radlicemi.

Grafika: UKáčko.cz / Vize 2030

Čtyřka předních architektonických vysokých škol (České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita v Liberci a Technická univerzita v Ostravě) představila více než desítku rozličných návrhů kampusů. Studenti by v nich mohli například navštěvovat přednášky v podzemí, procházet se po studentské obchodní třídě nebo poslouchat koncerty v amfiteátru.

„Univerzita by neměla opouštět historické lokality a stavět nové kampusy. Cílem by měla být rekonstrukce stávajících objektů a dostavba minikampusů,“ představil program rozvoje UK na workshopu jeho průvodce prorektor pro investiční výstavbu UK profesor Milan Tichý. Část tohoto programu následovaly ve svých projektech mimo jiných i studentky z Technické univerzity v Ostravě, které se představily jako FUK.

Pro UK by neměly zůstávat jen zbytky, říká architekt

„Feminní Univerzitní Kroužek by vám rád představil Fantastickou Univerzitu Karlovu.“ Tak započaly prezentaci, která sklidila asi největší potlesk. Právě ony navrhly zastavět Letnou a obnovit na ní plovárnu. Nabídly také přistavět ke Staroměstské radnici budovy univerzity a na Karlovo náměstí Národní knihovnu dle návrhu Jana Kaplického.

Své návrhy představili studenti architektury ze čtyř vysokých škol.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

„To je perfektní projekt. Univerzita by ten plán měla vzít a jít na magistrát žádat o pozemky,“ komentoval výstup Adam Gebrian, přední architekt působící na Technické univerzitě v Liberci. Podle něj by na tak prestižní univerzitu jako je UK neměly „zůstávat zbytky“.

Projekt nadchl i iniciátora akce Vize 2030 Martina Bendu a také Václava Králíčka z Útvaru rozvoje hlavního města Prahy. Ten vstoupil do prezentace projektů Strahova, aby jejich autorům poděkoval za inspirativní návrhy. Jinak byl ale k jejich realizaci skeptický. „Je to jen vize, provokace do diskuse,“ řekl Králíček.

Strahov, Letná, Jinonice, Troja, Pankrác… kde všude by v budoucnu mohla sídlit UK? Návrhy architektů na nové minikampusy přinese UKáčko.cz během příštího týdne.

UK má vizi rozvoje. Ale stojí o ni?

Iniciátor projektu Urbanistická vize UK 2030 Martin Benda byl s výsledkem konference vcelku spokojený. „Byl bych samozřejmě rád, kdyby to vzbudilo zájem veřejnosti a třeba to inspirovalo i politiky. Trochu mě mrzí, že studenti často řešili jen zástavbu konkrétních lokalit a už se tolik nezajímali o náš prvotní záměr: více sjednotit roztříštěnou školu,“ uvedl Benda. Studentská unie UK přitom už dlouho apeluje na vznik studentského domu, který by byl centrálním zázemím pro aktivity všech studentů univerzity.

Celodenní konferenci sledoval i prorektor pro investiční výstavbu UK profesor Milan Tichý (druhý v řadě).

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Nespokojenost naopak neskrývali v závěrečné diskusi někteří přítomní architekti. „Necítím poptávku univerzity po řešení jejího budoucího rozvoje. Architekti se mohou snažit, jak chtějí, ale když nemají partnera, je to k ničemu,“ kritizoval vedení UK Jan Jehlík, vedoucí ústavu urbanismu ČVUT.

Skutečnost, že urbanistickou soutěž neiniciovala univerzita, ale studenti nespokojení s akutním nedostatkem prostor svých fakult a s celkovou roztříštěností UK, připomněli v diskusi i další řečníci. Podle Tomáše Nigrina, nedávno jmenovaného proděkana pro rozvoj Fakulty sociálních věd, je však tato konference příslibem, že se problém rozvoje UK bude intenzivněji řešit.

Vybrané práce studentů zřejmě budou představeny i veřejnosti – mělo by se tak stát během následujícího letního semestru v Karolinu.

Čtěte také

Rozhovor s architektem a urbanistou Janem Jehlíkem z ČVUT: Překážky rozvoje UK? Slabé vedení, chybějící vize, malost a nedůslednostNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.