Kampusák: Majáles je hodně muziky za málo peněz

29. 4. 2008 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Již ve středu vypukne na Džbánu největší studentská oslava roku – Pražský Majáles 2008. Coby loňský král se na jeho organizaci výrazně podílí i Martin Palán z FSV UK (známý též jako Kampusák). Nejen že pomáhá v kandidátské kampani Klementinovi II., ale také vytváří program oslav a chystá se je též moderovat. Leccos ze svých úmyslů odkryl v rozhovoru pro UKáčko.cz.

Martin Palán

Byla to hlavně legrace a já to jako legraci i bral, říká král Pražského Majálesu 2007 Martin Palán.

Foto: Petra Andrlíková (UK media)

Váhám mezi návštěvou Majálesu a zapitím Čarodějnic s kamarády někde v hospůdce. Čím mě přesvědčíš sbalit partu a vyrazit na tuhle středeční studentskou slávu?
Doporučil bych široké veřejnosti na festival Majáles přijít, protože je to jediný festival, který pořádají studenti pro studenty.

Ale studentský festival je třeba i Strahov Open Air…
Ano, ten vlastně taky, ale Majáles má daleko větší rozsah a navíc je přes dvě hodiny dáno studentům, což je podle mě hodně. Majáles má taky rozšířený program o Pavlač, Okultění a tak dál… Takže není jediný, ale je největší. Bude to zajímavý mix všech nejrůznějších škol a studijních směrů, celá řada zajímavých kapel a i já jako současný král jsem dostal prostor a naše kapela Řekla NE! bude taky vystupovat, z toho mám velkou radost.

Rozhodně bych chtěl všechny pozvat na zajímavý program a na studentské klání. Zapojí se studenti z celé řady škol, a proto je celá akce zajímavější, než kdyby probíhala jen v rámci jedné VŠ. Takhle sem každý může vnést něco jiného. Celé mi to připadá jako netradiční způsob, jak oslavit letošní Čarodějnice. No a protože chtějí být všichni na Čarodějnice venku, možná se nám podaří zajistit i oheň. Majáles je prostě hodně muziky za málo peněz, super festival a skvělej program za stovku.

Pověz nám ve stručnosti, jak bude celý festival Majáles probíhat?
Na hlavním a vedlejším stage (Majáles Stege a CarrotEuro Stage – pozn. red.) bude probíhat koncertní festivalový program. Do jeho pauz – tedy mezi jednotlivé kapely – bude zařazeno zápolení uchazečů o titul krále Majálesu. V první pauze se bude soutěžit v přetahování lana, pak následuje vědomostní soutěž a třetí bude „freestyle“ králů, kde můžou prezentovat svoje dovednosti, schopnosti…

Takže taková volná disciplína? Na co se můžeme těšit?
To si každý kandidát na krále stanovuje sám. Je na něm, jakým způsobem se bude prezentovat. Bude mít k dispozici mikrofon a může se svou družinou, pokud nějakou bude mít, secvičit scénku, básničku, písničku, divadelní vystoupení, let do vesmíru (smích)… cokoliv.

Zmínil jsi se, že se budou moci zapojit i studenti. Jak?
Proběhne bitva o Džbán, kdy se studenti budou moci zapojit sami do soutěžení o pomyslný džbán – džbán piva. Hlavně se bude soupeřit v přetahování lana mezi týmy jednotlivých škol. Nikoho nebudeme nutit, jen kdo bude chtít, může reprezentovat svoji školu nebo vstoupit do týmu školy jiné. To bude probíhat mimo pódium, na louce.

A soutěžit mohou jen vysokoškoláci, nebo jsou zváni i všichni ostatní?
Ne, přihlásit se může úplně každý, třeba ten, kdo by chtěl nějaký obor na VŠ teprve studovat. A královští kandidáti se budou moci tohoto klání také zúčastnit, nějakým způsobem povzbuzovat, psychicky nebo fyzicky pomáhat.Vždycky v každé pauze proběhne další kolo, na konci zbudou dva týmy a ty se potom utkají o džbán.

Není vůči oběma kandidátům z VŠE a ČVUT nefér, že je Majáles tak trochu v režii UK?
Já se budu snažit jakožto moderátor být co nejobjektivnější, ale jsem z Karlovy univerzity a loni mě zvolili studenti UK, a to je výhodou letošního roku. Soupeři budou mít na pódiu stejný prostor, aby se mohli představit, a já do prezentace nebudu žádným způsobem zasahovat, ani ji komentovat s cílem ovlivnit hlasování. Ale letos může vyhrát někdo jiný a příští rok může mít výhodu zase jiná škola.

Přihlásily se vlastně někdy do královského soupeření i dívky?
V Praze v posledních pěti letech ne, ale na jiných Majálesech je to běžné. Ale kdyby se přihlásila, měla by po dlouhé nadvládě mužů velkou šanci, takže příští rok uvítám, když se objeví nějaká nadějná královna z kterékoliv školy.

Je tradicí, že „odstupující“ král moderuje Majáles?
Je to nově vzniklá tradice. Ideou je, aby se do přípravy Majálesu král nějak zapojil, přinesl do týmu nové myšlenky a názory, a tím mu vtiskl určitou osobitost nebo změnu, na kterou by organizátoři sami nepřišli. Samozřejmě – on se nemusí zapojit, ale já jsem chtěl…

Jak budeme moci podpořit letos svého favorita?
Vždycky hlasovali studenti, ale zatím to každý rok probíhalo jinak. Hledá se ideální model. Loni si podle internetového hlasování lidé nejvíc přáli volit na místě, takže hlas lidu byl letos vyslyšen a bude se volit pomocí plastových kupónků, které každý dostane při vstupu do areálu, mezi 19. a 20. hodinou. Celý den bude probíhat kampaň, což bude docela zajímavé, protože králové se budou snažit zaujmout co nejvíc lidí a vymyslí si celou řadu ptákovin a tak (smích).

V jak velkou účast doufáš?
Bude dost záležet na počasí, pevně doufám, že přijde hodně lidí, ale těžko říct, loni přišlo 25 tisíc lidí, ale Majáles zase probíhal ve dvou dnech…Byly bychom rádi, kdyby přišlo kolem deseti tisíc lidí. To by byl úspěch.

No a není ti trošku líto, že už ti pomalu zvoní hrana?
Řada kamarádů mě sice jako krále oslovovala, ale nové vizitky s titulem král jsem si udělat nenechal (smích). Spíš jsem se snažil soustředit na Majáles a aktivity s ním spojené. Byla to hlavně legrace a já to jako legraci i bral.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.