Kardinál Vlk ostře vystoupil proti reformě univerzit

25. 2. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 1 komentář

Kardinál Miloslav Vlk se přidal k odpůrcům reformy vysokých škol. Podpořil tak několik univerzit včetně UK, které se staví proti změnám zaváděným tzv. Bílou knihou. Podle ministerstva školství však jde o nedorozumění.

Kardinál Miloslav Vlk

Kardinál Miloslav Vlk nesouhlasí s Bílou knihou terciárního vzdělávání

Foto: Adéla Zrzavá

Nejvyššímu představiteli katolické církve v Česku se nelíbí hlavně omezování svobody akademických senátů. Kritizuje také údajně nedemokratický postup vlády vůči univerzitám.

S Bílou knihou a s názory fakult se Vlk seznámil na nedávném jednání senátu Katolické teologické fakulty. „Velmi rozhodně se připojuji k těmto i dalším protestům vedení i Akademického senátu Univerzity Karlovy a rozhodně odmítám přípravy překvapivě nedemokratického postupu vlády vůči vysokým školám,“ uvedl na svém webu kardinál Vlk.

Ministerstvo školství se dnes proti Vlkovým výhradám ohradilo. „Podobná prohlášení jen jitří atmosféru a nezakládají se na pravdě,“ řekla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Podle ní kardinál podlehl manipulativním výrokům odpůrců reformy. Mluvčí Böhmová naopak kardinálovi doporučila, aby více upozorňoval na sociální nespravedlnost současného fungování vysokých škol a žádal jeho změnu.

První návrh reformy vysokých škol představil tým odborníků loni na jaře. Univerzity k ní však mají značné výhrady, vadí jim například nedořešená otázka financování univerzit. Ani třetí a zatím poslední verze Bílé knihy z prosince 2008 se univerzitám nelíbí. Některé fakulty dokonce chystají protesty, stávky a bojkotování přijímacích zkoušek.

NEPŘEHLÉDNĚTE: všechny články o Bílé knizeNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.