Kde je Studenterhuset, tam je život!

17. 5. 2009 Autor: Rubrika: Cestování žádné komentáře

Do místnosti vkráčí obrovský Dán, naplňující všechna klišé o Vikinzích, a rozpovídá se o nejlepších způsobech studentské zábavy. Vzhledem k liberálnímu postoji země k alkoholu není divu, že Kodaňská univerzita (KU) již téměř dvacet let provozuje hospodu nebo spíše studentský dům – Studenterhuset (SH).

Ve studentském domě v Kodani je pořád co dělat

Studentský dům neboli Studenterhuset v Kodani

Foto: Matěj Vaněček (UK media)

Kodaňská univerzita se dost podobá Univerzitě Karlově svým městským charakterem, kdy jsou jednotlivé fakulty rozmístěny po celém městě a univerzita tak není sevřena v jednotném campusu. Nejstarší je budova rektorátu, která se – podobně jako pražské Karolinum – nachází v samotném centru města a která slouží především ke slavnostním příležitostem a pořádání přednášek významných hostů. Univerzitě patří po městě řada budov a mimo jiné i dům na nákupní ulici Købmagergade 52, kde se Studenterhuset nachází. Adresa je to velmi lukrativní a velmi rušná.

Budova je vlastněna univerzitou již přes 250 let a za tu dobu se v ní vystřídala řada studentských spolků a působilo zde i několik fakult. V roce 1970 byla přestavěna na jídelnu a při této příležitosti vznikly rozlehlé přízemní prostory. Dodnes lze také v nepřístupných částech SH nalézt velkou závodní kuchyni z té doby. Mezi lety 1984 až 1989 ovládali budovu studenti a 5 let zde hospodařili bez jakéhokoliv univerzitního dozoru. Konečně v roce 1990 byl vytvořen studentský výbor (spolek), který měl obstarat mezioborové kulturní a společenské vyžití a který začal provozovat Studenterhuset tak, jak je známý dnes.

Nutno dodat, že spolky, či výbory (bestyrelsen) jsou v Dánsku rozšířené a lze je nalézt i ve firmách či státních institucích. Je to obvykle prostor pro zprostředkování dialogu mezi vedením a zaměstnavatelem (studentem). Výbor je tvořen studentskými dobrovolníky a volen každý rok na valné hromadě. Koncepce je taková, že každý student Kodaňské university je automaticky členem Výboru, a má tak právo být volen, ovlivňovat dění, rozhodovat a aktivně se podílet na chodu.

Každý chce být za barem

Studenterhuset slouží především jako místo setkávání všech studentů univerzity (místních i zahraničních) a jako koncertní prostor pro menší a lokální kapely. S tím souvisí finanční myšlenka celého projektu. Provoz budovy Studenterhusetu je spravován a placen univerzitou a na vše dohlíží vyčleněný univerzitní účetní. Barmani jsou placeni samotným SH a veškeré výdělky jdou na zamlouvání kapel a rozličné kulturní akce.

SH rozlišuje tři tipy barmanů:
1) Manažera baru, který je placený,
2) Šéfové směn, kteří nesou zodpovědnost za konkrétní směnu a kteří jsou také placení a
3) Studentští dobrovolníci – dánští a především zahraniční studenti. Dobrovolníci jsou vypláceni žetony, které mohou v SH směnit za pivo, kávu, či jiné nápoje. Systém je výborný v tom, že si zde kdokoliv může beztrestně vyzkoušet barmanskou profesi a ještě se u toho dobře bavit naléváním kamaradům a seznamováním se s ostatními dobrovolníky. V podstatě neexistuje lepší způsob, jak potkávat stále nové lidi.

Studenterhuset si své dobrovolnické barmany poměrně hýčká a na konci směn jim např. kupuje pizzu. Jako barman také dostanete zdarma tzv. „House card,“ která zajišťuje vstup zdarma na kulturní akce v SH a zajišťuje největší slevu. Ceny jsou tedy v SH tři: Standartní cena bez slev, studentská cena (platí i pro studenty některých jiných univerzit, které na provoz SH přispívají) a konečně tzv. „house“ cena. Ta platí pro držitele House card a vystupující kapely.

Studenterhuset pro každého

Ve Studenterhusetu se pořádají křty alb, autorská čtení, jazzové koncerty, mezinárodní večery s DJ`s i gay a lesbické večery.

Foto: Matěj Vaněček (UK media)

Studenterhuset je velmi oblíbený a navštěvovaný, neboť nabízí v dané lokalitě zdaleka nejlepší cenu (samozřejmě hlavně pro studenty) a funguje jako báječné místo pro realizaci místní a studentské kultury. Hlavní úspěch Studenterhusetu nespočívá v jeho uzavřenosti coby čistě studentského klubu, ale naopak v jeho naprosté otevřenosti. Přijít do něj může kdokoliv a realizovat cokoliv. Ve Studenterhusetu se pořádají křty alb, autorská čtení, jazzové koncerty, mezinárodní večery s DJ`s určené především pro studenty na výměnných pobytech, gay a lesbické večery a řada dalších aktivit.

Mezinárodní večery se zejména ze začátku semestru ukazují jako základní bod setkávání a věta: “Studenterhuset dnes večer?” je mezi erasmáky více než častá. Že studentský dům funguje jako mezifkultní pojítko a kulturní kampus, je zásluha především onoho obrovského Dána (hlavní barman Karl). A taky těch, kteří jsou ochotni spolupracovat v rámci univerzity.

Dánsko Karlovce příkladem?

Spolupráce nefunguje na Karlově univerzitě často ani v rámci jednotlivých fakult. Charakterem ale působí skoro identicky jako Kodaňská – má řadu budov v samotném centru. Navíc pražské hudební scéně chybí navštěvovanější prostor pro menší a začínající kapely. Proto bych doporučil Studentské unii UK zamyslet se nad tímto projektem a ideálně ho i zrealizovat. Byl by to další krůček k univerzitě v duchu našeho evropského předsednictví, tedy univerzitě bez bariér. Projekt Studentského domu může v našich podmínkách dobře fungovat, a tím více v českých, neboť Češi jistě zvládnou překonat i jediný nešvar Studenterhusetu, a to kvalitu točeného piva. Ta je vskutku urážkou mého pivního jemnocitu!

Jonáš VnoučekJonáš Vnouček
Autor studuje FSV UK, momentálně je na studijním pobytu na Kodaňské univerzitě.



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.