Kde přespat ve Varech? Ve škole, pod stanem, v keři

6. 7. 2009 Autor: Rubrika: Cestování,Kultura 1 komentář

Vyrážíte na filmový festival do Karlových Varů a přemýšlíte, kde složit hlavu? Poradíme vám, jak se ubytovat levně a blízko centra filmového dění.

thermal-vary

Hotel Thermal – hlavní tepna karlovarského filmového festivalu.

Foto: Anna Krýslová (UK media)

V divokých devadesátých letech studenti a nezámožní návštěvníci prý stanovali volně přímo v karlovarských parcích.

Doba však pokročila a dnes už Vary nabízejí tisícům milovníkům filmu pestrou nabídku možností ubytování.

Pochopitelně ne všechny jsou dostupné pro (běžné) studenty. Například noc ve dvoulůžkovém pokoji v nejluxusnějším Grandhotelu Pupp vyjde na 7500 korun!

V normalizačním Thermalu, který tvoří jakési centrum festivalu, pak za jedno přespání nedáte méně než dva tisíce.

Velký výběr ale má i ten, kdo za ubytování chce utratit jen minimum.

Privát – pro zkušené

Nejpohodlnější možnost představuje ubytování v soukromí, které v Karlových Varech tradičně nabízí mnoho majitelů bytů a domů. Od tří stovek na osobu a noc mají zájemci možnost ulehnout na pohodlnou a čistě povlečenou postel a mýt se ve vlastní koupelně. V ceně ale obvykle není žádné jídlo, tedy ani snídaně.

Na privátě u staršího manželského páru spí například studentka žurnalistiky Tereza se svojí partou. „Pokoj je pro tři, nakonec nás přijelo pět. Takže nakonec dva spí na zemi, ale dostali slevu,“ směje se Tereza.

Znamená placené přespávání „u někoho doma“ nějaké omezení co se návratu z nočních projekcí a klubů týká? „Dostali jsme dvoje klíče a chodit si můžeme, kdy se nám zachce. Snažíme se ale samozřejmě majitele nevzbudit,“ tvrdí Tereza.

Získání místa na privátu ale znamená hledat s dostatečným předstihem. Anebo mít kontakt. „Přítel sem jezdí už několik let,“ vysvětluje Tereza, jak k pohodlnému bydlení přišla.

Škola – ve středu dění

Škola Karlovy Vary

Nocovat s dalšími pětadvaceti lidmi ve školní třídě má své kouzlo.

Foto: Martin Polívka (UK media)

Pro baťůžkáře zřejmě nejlákavější možnost přespání nabízí základní škola, která se nachází jen asi 2 minuty chůze od centra festivalového děni – hotelu Thermal.

Za necelou stovku na noc získáte možnost roztáhnout si karimatku nebo nafukovací matraci v jedné z vyklizených tříd. Navíc odpadá nutnost předem rezervovat. Znalci potvrzují, že tady ubytují návštěvníky vždycky. Při největším náporu, pravda, nezbývá, než roztáhnout karimatku na chodbě, ale i to se dá přežít.


Nocování s dalšími dvaceti až třiceti lidmi v jedné místnosti má samozřejmě i své slabší stránky.

„Mezi druhou a čtvrtou ranní se obvykle vracejí největší kaliči a budí všechny ostatní,“ říká studentka pedagogické fakulty Anička, která na festival přijela s přítelem. Podobná situace se pak opakuje i ráno. „V sedm zase všichni vytáhnou mobily a přes smsky se snaží si rezervovat lístky,“ říká Anička.

Stanové městečko – pro klasiky

Roztáhnout celtu lze v Karlových Varech oficiálně na dvou místech – v kempu Březová a ve stanovém městečku na fotbalovém stadionu, které je v provozu speciálně v průběhu festivalu.

Od kin na kolonádě je stadion vzdálen asi 20 minut chůze, kyvadlové autobusové linky to zvládají rychleji.

Za sedmdesát korun na noc tady návštěvníci získají plochu pro stan. Kdo nemá stan, ale zato trochu štěstí, může přespat na karimatce v tělocvičně. „Záchod a koupelny jsou v šatnách fotbalových týmů,“ říká Jirka z FTVS, který ve stanovém městečku prožil už několik festivalů. Pochvaluje si taky stadionovou hospodu.

A co když prší? „Někdo je zvyklý i na horší podmínky,“ směje se sportovec Jirka. „Důležitý ale je, aby nebyla moc zima,“ dodává.

Loděnice – nejen pro vodáky

Loděnice Karlovy Vary

Festival ve Varech sice není jako v Benátkách, ale pobyt u vody si tu může dopřát každý.

Foto: Aneta Veselská (UK media)

Loděnice karlovarského vodáckého klubu stojí na břehu řeky Ohře. Kdo v ní chce během festivalu „zakotvit“, musí objednávat už s pořádným předstihem.

„Volali jsme sem v únoru a volný už byl poslední pokoj,“ říká Vojta z FHS, který sem přijel s pěticí kamarádů a přítelkyní.

Ubytování je po 6 lidech, pokoje jsou vybaveny palandami. Na celou budovu pak připadají dva záchody a koupelna.

U okénka je možné si koupit sušenky nebo si přiťuknout s přáteli panákem Becherovky.


„Je tu hodně milá, ale svérázná paní správcová,“ popisuje své zážitky Vojta. „Ráno v osm se nás dokonce přišla zeptat, jestli jsme se dobře vyspali. Přitom nenápadně kontrolovala, jestli v pokoji nebyl nikdo navíc,“ říká Vojta.

A cena? Dvě stovky za osobu a noc. Cesta za filmovým dobrodružstvím odsud zabere pěšky asi 10 minut.

…a na závěr romantika pro dobrodruhy

Svérázný způsob přenocování zvolil před několika lety s několika kamarády Petr, student umění a architektury v Liberci. „Neměli jsme žádné ubytko ani moc peněz, tak jsme prostě spali v keři na svahu tady nad Thermalem,“ popisuje. Věci si přes den nechávali v úschovně téhož hotelu, kde si také na toaletách „myli nohy a čistili zuby.“

Zdánlivě extrémní zážitek si však Petr i po letech pochvaluje. „Fungovalo to fakt skvěle,“ říká.

Byli jste letos ve Varech a znáte další místa, kde se dá levně přespat? Napište nám sem do komentářů!1 komentář »

  • Ila :

    Pěkný seznam, my jsme naposledy volili ubytování mimo Vary s tím, že jsme do nich dojížděli, bylo to mnohonásobně levnější a užili jsme si i klidu, když jsme chtěli. Bydleli jsme v Lokti

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.