Když Erasmus nestačí: Jedeme studovat do USA

9. 11. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Snad každý chce někdy během svého studia vycestovat do zahraničí. Je to skvělá příležitost poznat novou zemi, osamostatnit se a naučit se jazyk. Erasmus+ nám už pár let takové dobrodružství značně usnadňuje. Není však důvod omezovat se jen na Evropu.

Když se řekne studium v USA, jako první se vám nejspíš vybaví slavné prestižní univerzity a hned poté klidně až sedmiciferné číslo představující školné.

LetadloII (pixabay)Vzdělávací systém v USA, na rozdíl od toho českého, není zdarma, naopak, částky, které si některé univerzity říkají za vzdělávání svých studentů, mohou být pro mnohé nedosažitelné. Možná i to může být jeden z důvodů, proč studenti raději volí ke studijním pobytům evropské země. Odcestovat do Ameriky však může být stejně jednoduché a stejně finančně nenáročné.

Jak na to?

Vaše první kroky by měly vést na zahraniční oddělení vaší fakulty, nebo spíš na jeho web. Tam najdete nabídku univerzit, se kterými vaše fakulta spolupracuje. Co to pro vás znamená? Především to, že pokud se prokoušete výběrovým řízením, které většinou hodnotí váš známkový průměr a jazykové schopnosti, můžete na vybrané univerzitě studovat úplně zadarmo. Každý student totiž i v zahraničí hradí školné u své domovské univerzity, což je u nás bezplatné. Na vás pak už zbývají jen běžné životní náklady.

Co když chci studovat na univerzitě, která není v nabídce?

Socha Svobody (pixabay)I to je možné. Můžete vyjet jako tzv. Freemover, tedy nezávisle na své univerzitě. V takovém případě je zcela na vás, jakou univerzitu si vyberete, doporučujeme však volit studijní programy, ze kterých vám může současná škola uznat nějaké předměty. Nepřijdete tak o kredity a nebudete muset zbytečně prodlužovat studium.

Pokud jde o finanční stránku, s tou vám pomůže stát, konkrétně Rozvojové programy MŠMT. Ty poskytují studentům vyjíždějícím do zahraničí až 15 000 Kč na měsíc. Je ale jasné, že v případě dražších univerzit to nemusí stačit.

Proto existují organizace, které se specializují na pokrývání studijních nákladů, např. Nadace pro rozvoj vzdělání, Hlávkova nadace, VIZE 97 nebo Nadace Sophia. Jednoroční výjezdy nabízí také mezinárodní organizace Fulbrightova komise, která navíc poskytuje i další studijní programy nebo poradenství v této oblasti.

Jaké formy studia univerzity nabízejí?

Kromě klasického studia na určitý počet semestrů existují na amerických univerzitách i jiné možnosti vzdělávání. Jednou z nich je non-degree studium, kdy, jak název napovídá, není vaším cílem získat titul, pouze certifikát. V praxi to znamená, že navštěvujete jen některé přednášky, nejedná se tedy o plnohodnotné studium.

Pokud se bojíte, že by vám během vašeho pobytu v zahraničí doma něco uteklo, je pro vás ta pravá volba studovat v USA přes léto. Řada univerzit nabízí čtyřměsíční programy, které přesně pokrývají letní prázdniny.

A co když si chci spíš něco vydělat?

Kufry (pixabay)Přiznejme si to, ať už vám škola, stát nebo organizace přispějí sebevíc, cestování s sebou vždycky nese nějaké výdaje. Existuje ale spousta možností, jak si v USA vydělat, a přitom načerpat cenné zkušenosti. Pro milovníky dětí jsou tu letní tábory, na kterých jsou vždycky potřeba vedoucí nebo pomocné síly, nebo zoufalí rodiče, kteří shání au-pair.

Pro ty, kterým tolik nezáleží na tom, co budou dělat, je tu tzv. Work and Travel, tedy stáže, které nabízí práce v kavárnách, restauracích, zábavních parcích, ale často i v zajímavějších prostředích, ve kterých po vás nebudou chtít žádnou kvalifikaci. Pokud jste už něco vystudovali, a hledáte nějakou praxi v oboru, jeďte jako „Internista“, zkrátka si domluvte se zaměstnavatelem stáž podle svých představ.

Ve všech případech se však vždycky musíte obrátit na určitou sponzorskou organizaci (výběr je opravdu velký, stáže v zahraničí najdete i na stránkách s nabídkami práce), která vám nejen pomůže vybrat a zprostředkovat stáž, ale především vám poskytne správný typ víza, který je pro práci v USA nezbytný.

Aneta Šeráková1 komentář »

  • Student v USA :

    Je také hodně důležité, do jakých zemí a škol vás vaše škola může vyslat..bohužel, nejsou žádnou výjimkou školy, které vás místo do USA nebo např. na exotický Taiwan, pošlou na Slovensko nebo do Polska..

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.