Kocour na operačním sále v Súdánu nepřekvapí

8. 1. 2011 Autor: Rubrika: Cestování žádné komentáře

Možností stáží při studiu medicíny je nepřeberně, já si schválně vybral jednu z exotičtějších. Právě jsem se vrátil z měsíčního pobytu v Súdánu. Súdán není zrovna turisticky oblíbená destinace, a našinci je většinou znám pouze z novinových článků o konfliktu v Dárfúru.

Kam na stáž při studiu medicíny? Já si schválně vybral jednu z exotičtějších.

Foto: Jan Viktorin

V této severoafrické a etnicky rozštěpené zemi se událo a nadále děje mnoho nepěkných věcí, mně se ale do tajů politických, válečných a humanitárních za měsíc proniknout nepodařilo, takže se jimi v tomto článku zabývat nebudu.

Praktické informace o Súdánu jsou nedostatkové zboží. Podařilo se mi sice sehnat druhé vydání jediného známého cestovního průvodce od firmy Bradt, ale ten měl k poskytnutí praktických informací dost daleko.

Pobavila mě informace, že ulice v Chartúmu jsou výborně značené a snadné orientaci tak nic nebrání. Autor zapomněl upozornit na nutnost naučit se arabskou abecedu. Naštěstí většina Súdánců mluví obstojně anglicky, a když si turista připraví papírek s adresou napsanou arabsky, dostane se taxíkem téměř kamkoliv levně a bezpečně.

V průvodci je pár mapek hlavního města, veskrze však slepých. Popsané jsou pouze největší silnice. Chartúm je obrovské město a orientace v něm mi i po měsíci dělala nesmírné problémy. Hlavními orientačními body mi byl Nil a letiště táhnoucí se centrem města.

Syrová beraní játra nestačí? Zkuste plíce

Na co mě nepřipravilo ani studium průvodce ani rozhovor s kamarádem, který oblast důvěrně zná, je místní pohostinnost. Ne že by se o ní nezmínili, právě naopak. Ale něco tak absurdního jsem nečekal! Byl pro mě problém si sám zaplatit kafe, protože se všichni mohli přetrhnout, aby mě pozvali. Na ulici se neustále otáčíte za pozdravy, vítáním v Súdánu, otázkami „jak se ti líbí Súdán“ či pozváním na snídani.

Dáte si syrový beraní žaludek nebo plíce?

Foto: Jan Viktorin

Snídá se tu kolem jedné hodiny odpoledne, a jídlo je to opulentní. Slušné je jíst jenom pravou rukou, místo příboru se používá natrhaný chléb. Milovník zajímavých jídel si zde přijde na své. Přijdou vám syrová beraní játra jako malá výzva? Zkuste syrový beraní žaludek nebo plíce!

V této africké, převážně muslimské zemi panuje přísná prohibice. Pro pivo zbožňujícího Čecha kruté překvapení. Ve čtyřicetistupňovém pařáku by vychlazené pivo opravdu bodlo. Dle práva šaría je za opilost čtyřicet ran holí. Zato kofeinu se tu spotřebuje habaděj. Káva na ulici (se zázvorem, kardamomem…) s polévkovou lžící cukru je téměř povinné občerstvení a dobrý způsob jak se dát do řeči s místními.

Na ošetření se skládají i medici

Hlavní náplní mého pobytu ovšem bylo studium tropických chorob. Po návštěvě různých chartúmských nemocnic jsem si rozmyslel být vážněji nemocen. Operační sál, doma v Česku většinou svatyně čistoty, vypadal spíš na sklad materiálu. Když se na sále promenádoval kocour, přítomnost mouchy mě už nepřekvapila. Súdánci mají pravděpodobně výrazně lepší imunitu.

Ordinace ve třídě není v Súdánu nic neobvyklého.

Foto: Jan Viktorin

Zdravotní pojištění má jen minimum lidí v zemi, za ošetření si tak musí většinou platit sami. Vzhledem k nelichotivé finanční situaci většiny obyvatelstva i přes velmi nízké ceny vyšetření to v praxi vypadá tak, že se na vyšetření skládají přítomní studenti či doktoři. Léčba a diagnostika tuberkulózy, která v zemi momentálně představuje obrovský problém, je hrazena státem a pro pacienta je tedy bezplatná.

Lidé z Národního programu pro kontrolu malárie se nám chlubili výrazným snížením úmrtnosti na tuto chorobu. Jelikož jsem za celý měsíc viděl jen asi tři pacienty s potvrzenou malárií, nejspíš jsou opravdu úspěšní. Minimálně tedy v hlavním městě a jeho okolí.

Dobré vzdělání z padělaných knih

Studenti se učí z anglických knížek. Všechny učebnice co jsem měl příležitost vidět, byly padělky. Není se čemu divit, dobrá učebnice přijde klidně na půlku doktorova platu. Fotokopii si mohou dovolit skoro všichni. Súdánci používají americké lékařské názvosloví a dokonce i části těla a orgány pojmenovávají anglicky. Zní to docela vtipně, když v arabské větě trůní „brain“. Co jsem poznal za mediky, byli velice dobře teoreticky vzděláni, a ani v nemocnici v praktických úkonech nijak nezaostávali.

Súdán na mě rozhodně nepůsobil jako ten Súdán, co jsem si před tím dokázal představit. Možná to bude tím, že jsem si ho pořádně představit nedokázal. Pokud máte pár peněz nazbyt, nevadí vám vysoké teploty vzduchu a nemáte problém s vyplňováním formulářů (povolení potřebujete i na uprdnutí) a hledáte místo turismem naprosto nedotčené, doporučuji zvážit návštěvu Súdánu.Jan Viktorin
Autor je studentem šestého ročníku všeobecného lékařství na 1. lékařské fakultě UKNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.