Kolej 17. listopadu nepatří jen Matfyzákům. Nejvyšší patra pamatují párty i tragédii

30. 4. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Zvláště při nočním přejíždění Trojského mostu tramvají je těžké přehlédnout dvě panelákové budovy na pravém břehu Vltavy s nápadně vysokým počtem rozsvícených oken. Obývají je totiž studenti Karlovy univerzity. Z velké části z Matematicko-fyzikální fakulty, ale kolej je otevřena všem z UK.

Kolej 17.listopadu Foto: Karolina FialováTrocha historie

Tato stavba byla za socialismu součástí ambiciózního plánu na vytvoření celého univerzitního městečka, jako jediná ale v roce 1989 opravdu vznikla. Vedle studentské koleje se později nacházel známý squat Milada, ten je od zásahu policistů v roce 2009 neobydlený a chátrá.

MHD u nosu, má to ale háček

Výhodou koleje je umístění blízko metra Nádraží Holešovice, odkud je to jen pár stanic do centra. Přímo ke koleji se ale musí dojet tramvají nebo autobusem. Jsou tři možnosti, jak se sem hromadnou městskou dopravou dostat – nejblíže je autobusová zastávka Pelc Tyrolka, ta je vzdálená asi dvě minuty chůze od obou budov, ale funguje jen v jednom směru, a to při cestě na kolej.

V opačném případě musíte na autobusovou zastávku Kuchyňka nebo tramvajovou zastávku Trojská, obě ve vzdálenosti od sedmi do deseti minut chůze, na vkus línějších jedinců až příliš daleko. „Trojská je skvělá pro ty, co jedou na Právnickou fakultu nebo na Hollar jako já, sedmnáctka tam jede přímo,“ říká obyvatel Koleje 17. listopadu a student žurnalistiky Jonáš Klos.

Výhled z nejvyšších pater koleje na Pražskou magistrálu.Budova A

Blok A, tedy ta vyšší ze dvou budov, má dvacet pater. V přízemí se nachází kanceláře a první patro funguje jako hotel. Velkým plusem je kolejní menza. Studenti mohou využít také například počítačovou místnost. Výtahy jsou překvapivě rychlé, i když užít si plynulou jízdu z prvního až do dvacátého patra je ve dne téměř nemožné. Vždy je třeba počítat s několika zastávkami tam, kde si výtah přivolali ostatní obyvatelé. Navíc ne vždy jsou výtahy v provozu.

Pozor na výběr pokoje – ty na západní straně se v teplejších měsících vlivem slunečního svitu mění v saunu. Do východních pokojů sice svítí ranní slunce, ale i tak bývají při zamlouvání obecně rychleji zabrané. Z vyšších pater v „Áčku“ je skvělý výhled, pojí se s nimi ale i jeden smutný příběh. V roce 2008 tu skokem z 19. patra ukončil svůj život jeden ze studentů.

Dvacáté patro Áčka několikrát do roka slouží jako prostor pro chodbovice. Pokud patříte k těm lidem, kteří by se párty na chodbě raději neúčastnili, je nutné to brát v potaz při výběru pokoje. Nejvyšším patrům se raději vyhněte.

Budova B

Budova B má pater šestnáct a disponuje populárním kolejním obchůdkem, který je otevřený do půlnoci a dají se zde pořídit základní potraviny a nápoje. Z těch alkoholických ale jen pivo, milovníci vína, kterým se nechce v noci obrážet pražské večerky, se tak musí předzásobit. Anebo vyměnit alkoholový dýchánek za návštěvu ekumenické místnosti s klavírem, studovny nebo společenské místnosti s televizí. U bydlení v nižších patrech budovy B si nemusíte dělat starosti, jestli máte pokoj na východní nebo západní straně – ta je totiž chráněna strání.

Obě budovy spojuje jakýsi podchod, kde jsou prádelny, místnost s pingpongovým stolem, posilovna a hudební zkušebna. Ubytovaní tak mohou využívat všech takových prostor, ať už jsou v bloku A nebo B.

Retro vs. rekonstrukce

Retro pokoj, kde vládne organizovaný chaos.Kolej dokáže pojmout dohromady téměř 1500 lidí. Velká většina pokojů je dvoulůžkových (724), zbylých dvanáct je jednolůžkových. Funguje zde buňkový systém, což znamená, že dva pokoje sdílí v malé průchozí chodbě sociální zařízení a kuchyňku.

Propagační fotografie na stránkách Univerzity Karlovy ukazují zrekonstruované pokoje s novým nábytkem a celkově modernější vizáží, je ale otázkou, kolik takových ve skutečnosti existuje.

„Skoro bych řekl, že rekonstrukcí prošel jen pokoj co je na fotkách, na žádný takový jsem tady totiž zatím nenarazil,“ podotýká Daniel Janoško, student Fakulty humanitních studií, který je na koleji prvním rokem.

Nové pokoje sice vypadají luxusněji, ale ty starší mohou zase někomu připadat útulnější. Cenově se pohybují okolo třech tisíc za dvoulůžkový a čtyř tisíc za jednolůžkový, v porovnání s ostatními kolejemi se dá cena považovat za průměr.

A komu by se zde mohlo líbit?

Koleje 17. listopadu jsou dobrou volbou pro ty, kteří nechtějí být daleko od centra, ale zároveň preferují bydlení v relativně klidné lokalitě. Poloha komplexu je specifická tím, že jej obklopuje příroda v podobě skalnaté stráně z jedné strany a Vltava z druhé. Dojem kazí jen rušná magistrála.

Sportovci ocení hřiště na volejbal v areálu koleje nebo tenisové kurty u řeky, které ale patří soukromému sportovnímu klubu, studenti tak musí platit stejně jako ostatní návštěvníci. „Hodně lidí se po prvním semestru nebo roce stěhuje do soukromého, ale mně i mému spolubydlícímu to tady vyhovuje. Také záleží na očekáváních, které kolej může i nemusí splňovat,“ vysvětluje Jonáš Klos.

Foto a text: Karolína Fialová1 komentář »

  • Martina :

    Kraaassne, pamatuji si, jak me tam pritel pred 13 lety pasoval :)) pry tvar se jako ajtacka :)) tech je na kolejich opravdu po skrovnu 🙂 a studenti, co se pohybovali ve vytahu, mi prisli jako z jine galaxie :)Byl to adrenalin, krasny zazitek z vyhledu nad Prahou a samozrejme nezapomenutelny cas s mym milovanym, nyni uz manzelem, ktery mi do konceptu typickeho IT muze nikdy nezapadnul ;)))

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.