Kolej 17. listopadu zažila tvrdý boj žárovka vs zářivka

27. 4. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Nebývalou podívanou připravili v pondělí 21. dubna 2008 kolemjdoucím obyvatelé koleje 17. listopadu v Troji. V rámci oslav Dne Země chtěli poukázat souhrou světla v pokojích na možnost ušetřit za elektřinu a zároveň být šetrnější k životnímu prostředí.

Žárovkazářivka

Žárovka, nebo zářivka? Den Země na kolejích 17. listopadu
foto: Barbora Cinková – UKáčko.cz


Již tradiční se stala akce oslav Dne Země na koleji 17. listopadu v Troji, kterou organizují studenti pro ubytované. V rámci programu oslav organizátoři každý rok připravují obměněnou variantu svých činností. V předešlých ročnících například provedli výzkum o třídění odpadu, během workshopů prováděli detailnější osvětu jak třídit, podávali informace o tom, co se stane s roztříděnými odpady. Letos vlivem nepříznivého počasí k jarnímu úklidu kolem koleje nedošlo, ale ubytovaní se mohli alespoň účastnit promítání filmu s ekologickou tématikou.

Akce s již celkem tříletou tradicí vyvrcholila v předvečer Dne Země v 21.00, kdy pomocí světel na vyšší z obou budov vytvořili obraz žárovky, ani ne za půl hodiny se obrazec přeměnil na úspornější variantu čerpání energie, tedy zářivku. Martin Zeman, jeden z přihlížejících studentů Matematicko-fyzikální fakulty, k tomu dodává: „Myslím, že je to super nápad. Jen škoda, že tuto akci někteří ignorovali a zbytečně ji kazili.“

Pořadatelé akce chtěli upozornit na skutečnost, že zářivka má třetinový příkon oproti žárovce. Přestože cena na pořízení zářivky je vyšší, náklady na koupi vynaložené se vykompenzují ušetřenou energií a také její delší životností.

VIDEO: Jak se žárovka změnila v zářivku


Autor: Pavel JežekNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.