Kolej s nezkrotnou osobností: Hvězda je rájem cizinců, koček a pradlen

11. 12. 2015 Autor: Rubrika: Studentský život 3 komentáře/ů

Na rozdíl od Kajetánky, kterou jsme se zabývali minule, je Hvězda známá pro svou svéráznou povahu, která nemusí sednout úplně každému. Jde tato kolej ve šlépějích Strahova? Nebo jsou to jen bludy šířené citlivkami? Exkurz do srdce největší koleje UK začíná právě teď.

Kolej Hvězda. Foto: Lucie Bečvářová, UKáčko.czHvězdu najdete na Praze 6 kousek od koleje Větrník. Je rozdělená do tří bloků. K dispozici jsou jednolůžkové, dvojlůžkové i čtyřlůžkové pokoje se sociálním zařízením nebo bez. Koupelny, stejně jako kuchyňky, mohou být na buňce, či sdílené (příznivci davového sprchování, tady máte zelenou!). Hvězda navíc jako jediná kolej UK v Praze vítá i rodinné klany – nabízí možnost ubytování v manželských pokojích. V blízkosti je i dětské hřiště, kdyby se rodiče s dětmi o zkouškovém chtěli jít zhoupnout.

O služby není na Hvězdě nouze. Můžete zajít do klavírní místnosti, společenské místnosti, dvou TV místností nebo posilovny. Najdete tu i dvě zasedačky. Na druhém bloku je ping pong, zapůjčit si však můžete jen míčky, pálky nikoliv.

Poctiví vysokoškoláci mohou využívat studovny na každém bloku, jejichž počet je na webových stránkách koleje udáván v jednotkách „moc, moc, moc“. Na své si přijdou také vášnivé hospodyňky. Na celé Hvězdě je patnáct prádelen a patnáct sušáren. Jejich využívání je ale zpoplatněno, stejně jako pobyt ve společenské místnosti.

Největším mínusem téhle velikánské koleje je absence menzy. Provoz byl ukončen asi před deseti lety, takže jediným blízkým zdrojem obživy je večerka uvnitř areálu. Pozitivní je, že má otevřeno skoro pořád.

Proč si vybrat Hvězdu

Jednoznačně kvůli umístění. Petřiny jsou metropole, dostupnost do centra i na všechny světové strany zaručena. Autobus staví kousek od koleje, o pár ulic dál jezdí tramvaj a hned nalevo od ní metro. Noční spoje se tu prohání každou chvíli. Parkoviště před bloky jsou jen třešinkou na dopravním dortíku.

Další výhodou je cena ubytování. Jednolůžáky na Hvězdě patří k těm nejlevnějším na Karlově univerzitě. I ostatní typy pokojů jsou za příznivé ceny, tudíž ideální pro všechny studenty, kteří nechtějí příliš investovat do svého ubytování. V tomto případě ale platí „za málo peněz hodně muziky“ (zejména z okolních večírků).

Nevýhody života na koleji

Najdete tu nábytek, na který – slovy jednoho z kolejních pamětníků – podepisoval fakturu snad ještě Husák. Hvězda sice prochází postupnou rekonstrukcí, ale jak je známo, zázraky se nedějí ze dne na den. Kolej tedy rozhodně nepatří k nejluxusnějším ubytovacím zařízením planety.

Jako na každé koleji se i na Hvězdě kvalita pokojů diametrálně liší. Citlivým duším by se strohé vybavení z éry dinosaurů nemuselo líbit. Studenti, kteří žijí v těch nejhorších podmínkách, si ale obvykle nestěžují, protože předem věděli, do čeho jdou. Výhodou je, že tak staré vybavení se už prakticky nedá zničit. Navíc tu díky tomu vzniká velký prostor pro kreativitu, kultivování nových zvyků, i pro pokusy, které jste celý život chtěli zkusit.

Složení obyvatelstva

V poslední době se na Hvězdě vyskytuje velké množství „erasmáků“, o kterých je známo, že pro ně studium v cizině bývá jako jedna dlouhá několikaměsíční párty. Podle některých obyvatel je to super, však se také rádi připojí. Jiným ale vadí, že se cizinci chtějí družit jenom mezi sebou, nebo taky vůbec. Tím narušují dřívější atmosféru koleje, kde se lidé snadno spřátelili. Podle názoru dalších zase ničí vybavení, protože se k nábytku chovají, jako by tam (stejně jako oni) měl být jen na jeden semestr. Kdo přesně stojí za demolicemi vybavení se ale s jistotou určit nedá.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké mají studenti zkušenosti s bydlením na Hvězdě?

Noční neklid

Kolej je studentským nočním životem vyhlášená. Přestože klub Hvězda byl letos po mnoha letech provozu zavřen, chodbovice a pokojovice žijí dál, stejně jako pařby v TV místnostech. Pro společenské jedince je tohle prostředí k nezaplacení, dá se tu navázat spousta kontaktů, zažít tolik věcí a šance, že z toho bude nějaký postih, je celkem minimální. Nábytku se ostatně už moc víc ublížit nedá. Naproti tomu tišší typy v tomhle hvězdném světě moc nepochodí. Nepařmeni obvykle patří k nebožákům, kteří se kvůli hluku nevyspí. Někteří ale připouštějí, že jde jen o zvyk.

Nebezpečné okolí

V uplynulých letech byla bezpečnost okolí Hvězdy a Větrníku často diskutovaným tématem. Například loni došlo hned k několika přepadením a pokusům o znásilnění, zejména v nočních hodinách. Také se zde údajně pohyboval exhibicionista. Nebezpečné byly neosvětlené úseky cesty, kudy se obyvatelé vrací na kolej směrem od metra. Policie naštěstí nenechala obyvatelky napospas tmavým neprostupným houštinám. Situace se řešila kamerami, halogenovými lampami a na Větrník se dokonce přesunula policejní stanice. I tak je ale dobré dávat po setmění pozor.

Zajímavost – Bratrstvo kočičí pracky

Fišta. Foto: Kočičí naděje.

Fišta. Foto: Kočičí naděje

Ke Hvězdě se sice pojí víc kočičích příběhů (zdravíme chlupáče ze třetího bloku!), ale letošní historka o kočičí rodince rozhodně stojí za zmínku. Vše začalo na jaře tohoto roku, kdy se poblíž prvního bloku koleje objevila plachá černá kočka – Jimmy. Byla bázlivá a schovávala se ve strouze pod okny budovy. Jen díky neutuchající snaze jedné z obyvatelek koleje se nakonec spřátelila s lidským druhem. Léto strávila pokojným vyhříváním na slunci, dostávala jídlo a někdo jí dokonce zhotovil provizorní pelíšek.

S podzimem přišel zvrat. Ve strouze se vedle Jimmy objevily dvě další malé chlupaté kuličky – z kolejní kočky se stala matka rodu! Nejen kvůli nadcházející zimě, kterou by koťata nevydržela, se slečna ochránkyně rozhodla zasáhnout a kontaktovala sdružení Kočičí naděje. Mezitím, na popud další dobré duše, vznikla veřejná sbírka na kastraci koček, do které se zapojili jak obyvatelé, tak zaměstnanci koleje.
Po nebývale náročném odchytu (bylo nutné nechat koťata vyhladovět, aby se vůbec dala chytit), odjela celá smečka do depozita.

Kočičí máma byla přejmenována z Jimmy na Hvězdičku, z bezejmenných koťat jsou teď Pišta a Fišta (na fotce). Šťastný konec pohádky už je nadohled – koťata Pišta s Fištou našla nové domovy, kde se jim daří. Maminku Hvězdičku podobný osud jistě potká co nevidět, zatím na svého vyvoleného vyčkává v depozitu.

Lucie Bečvářová
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
 • zatím žádné

Sdílej článek


3 komentářů »

 • Honza :

  Za zmínku by určitě stála posilovna. Vybavení není špatné, pokud teda něco není mimo provoz, což za mého dvouletého navštěvování bylo poměrně časté. Správkyně byla nesmírně nepříjemná a dělalo ji problémy cokoliv s někým řešit. Zapsat se dalo pouze ve dvou dnech na začátku semestru a pak utrum. Žádná osobní domluva nebyla možná.

  reagovat

 • Bezďa :

  Myslím si že Váš článek naprosto přesně až na pár detailů vystihl život na koleji Hvězda hlavně co se týče bujarých večírků a chodbovic pod taktovkou Erasmu hlavně ze země Španělské a Italské a nyní už i Polské kteří v rušení nočního klidu excelují a nevysvětlíte jim že zde existuje noční klid a že ráno musí většina studentů vstávat hlavně ti co studium berou vážně. A ten kdo tvrdí že Erasmáci jsou slušní a klidní a dodržují kolejní řád tak ať se přijde přesvědčit nějakou noc nejlépe všední den a nebo pátek. Ještě bych dodal že policie jsem jezdí minimálně jednou až dvakrát týdně. Erasmus = zvířata

  reagovat

 • Jiří :

  Myslím, že hluk z blízkého plochodrážního stadionu Markéta večer také není každému příjemný. Na druhou stranu je Praha 6 nejzelenější částí Prahy a myslím, že mít v okruhu do 2 km od koleje rovnou 3 velké nemocnice (Homolka, Motol, ÚVN) nemusí být k zahození nejen obyvatelům koleje Hvězda.

  reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.