Koleje UK dál chátrají, chybí peníze i snaha vedení

20. 4. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita 6 komentáře/ů

Na adresu univerzitních kolejí se čím dál častěji ozývá kritika. A to nejen ze strany českých a zahraničních studentů, ale i z řad členů Rady Kolejí a menz (KaM), která funguje jako dozorčí orgán vedení KaM. „Plán oprav je hrubě orientační a peníze nakonec nejsou vynakládány takovým způsobem, jak by měly být. Dělají se najednou hurá akce a peníze se ztrácejí,“ říká radní Richard Chudoba.

Mezi zanedbané koleje patří i Hvězda

Il.foto: Radovan Fišer

Kolejím a menzám chybí nejen dlouhodobé vize, které by počítaly s opravami budov či zajištěním lepšího vybavení, ale i změna v přístupu ke studentům. Richard Chudoba přirovnává podmínky žití na kolejích k vězení a říká, že „je to absurdní a chápu to jako důvod, proč mohou lidi odejít do privátu, aby nemuseli řešit buzerace.“

V poslední době zaznívají ostrá slova také od zahraničních studentů. Na našich stránkách jste se již mohli dočíst o reportáži z Hostivaře, ve které studentka z Irska otevřeně popsala tamější situaci. V rozhovoru, který brzy na UKáčku.cz vyjde, zase studentka ze Španělska označila pražské koleje za zařízení, která by v její zemi byla již dávno zavřená a nepoužívaná.

Dlouhodobý záměr bez jasného cíle

V listopadu loňského roku se na zasedání Rady Kolejí a menz probíral dlouhodobý záměr Kolejí a menz. Ten měl na popud rady vytvořit ředitel Mojmír Bém. V zápise z tohoto zasedání se mimo jiné píše: „Předložený dokument postrádá ve svých jednotlivých částech jasnou a čitelnou koncepci budoucího rozvoje KaM. Dokument se často přidržuje obecných frází a maskuje jimi v některých částech absenci jasného záměru.“

Ředitel Bém se však hájí tím, že Koleje a menzy mají svůj dlouhodobý rozvoj definovaný v rámci investičních plánů UK. „Bohužel, v rámci příspěvků ze státního rozpočtu nejsou naše investiční plány zohledňovány. Podle současného záměru ministerstva školství by veškeré investiční dotace ze státního rozpočtu měly být přednostně použity pouze pro výuku, nikoliv pro ubytování studentů,“ tvrdí Bém.

Koleje jsou staré, na opravy prý není

Největší podíl z příjmů KaM tvoří tzv. kolejné, studentské platby za ubytování. „Ceny za ubytování studentů jsou vypočteny jako režijní a je v nich kalkulováno pouze s údržbou a opravami, nikoliv s komplexními rekonstrukcemi objektů. Většina našich objektů patří, bohužel, k těm nejstarším studentským kolejím v Česku,“ vysvětluje zoufalý stav kolejí jejich ředitel Mojmír Bém.

S řešením co dál však vedení KaM nepřichází. „Obecně to na mě špatně působí a nelíbí se mi to, že rada musí na vedení naléhat, aby si uvědomilo, že je potřeba něco se stavem kolejí dělat,“ pozastavuje se nad stávajícím fungováním KaM radní Chudoba.

Co se v nejbližší době změní ve správě kolejí? Čtěte už brzy rozhovor s radním KaM Richardem Chudobou a nedávno odvolaným ředitelem Kolejí a menz Mojmírem Bémem

 

Anketa

Odpovídá podle vás úroveň ubytování na kolejích UK ceně?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Koleje UK v Praze



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.