Kolik stojí zmařený život? zjistí právníci v simulovaném soudním sporu

14. 3. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Z amerických seriálů to známe – pacient se v nemocnici nakazí vzácnou chorobou, případně mu lékař omylem odoperuje zdravý orgán. Poškozený „vypustí psy“, neboli smečku právníků, kteří obratem vysoudí milion dolarů. To je ovšem svět amerických seriálů, jak to vypadá ve skutečnosti, konkrétně v českém právním prostředí? Řeší se podobné spory i u nás? Jak se k nim staví lékaři, právníci a české soudy? Odpovědi hledal studentský spolek Juristi působící na Právnické fakultě.

Finále soutěže v simulovaném soudním procesu v medicínském právu
23. března 2010, 13.00–16.00 – Právnická fakulta UK, 4. patro
Vstup volný.

Ani ten nejlepší lékař se občas nevyhne nečekaným komplikacím, složité operace v sobě vždy nesou riziko, se kterým je nutno se smířit. Čas od času ale pacient přijde o zdraví či o život kvůli očividnému pochybení nebo zanedbání lékařské péče. A s tím už se smířit nelze.

Vyhlídky poškozeného však nejsou příliš růžové. Soudní spory jsou zdlouhavé, přístup soudců je nejednotný a přiznané kompenzace bývají směšné. Český právní řád jako by se řídil heslem, že hodnota života je penězi nevyčíslitelná – tak jaképak finanční odškodnění? Přesto sporů tohoto typu přibývá a studenti Právnické fakulty UK se o ně živě zajímají.

Jak vypadá střet lékařů s právníky si vyzkoušeli studenti v simulovaných soudních sporech.

Foto: Juristi

Studentský spolek Juristi pořádá soutěže v simulovaných soudních sporech „Moot Court Competition“, kde si studenti práv mohou vyzkoušet své dovednosti v prostředí co nejbližším reálné soudní síni. Širokou nabídku témat v loňském roce rozšířil nový obor, který přitáhl značnou pozornost: medicínské právo.

A hned první zpracovaný případ rozhodně patřil k těm náročnějším, ovšem i smutnějším. Vycházel ze skutečné události, kdy mladá žena po rutinním gynekologickém vyšetření skončila upoutaná na lůžko a po několika měsících zemřela.

První kolo soutěže se konalo dne 16. prosince v cvičné soudní síni PF UK. Zúčastnily se tři dvojice obhájců a žalobců. Jak soutěžící, tak i figuranti byli výborně připraveni po stránce právní i medicínské. Na přípravě se totiž podíleli i studenti ze spolku Motolák a z 2. a 3. lékařské fakulty UK, kteří nejen pomohli s odbornou přípravou, ale navíc si zahráli figuranty – lékaře a soudní znalce. Díky tomu budoucí právníci bez zaváhání sypali z rukávu odborné termíny, zatímco budoucí lékaři si vyzkoušeli možnou stinnou stránku profese.

Každý soutěžících pojal případ jinak, všem se však podařilo udržet vysokou úroveň. „Co jsem tu viděl, se příliš nelišilo od toho, co obvykle vídám ve skutečné soudní síni,“ komentoval výkon soutěžících Vojtěch Cepl ml., soudce Krajského soudu v Praze, který se ujal role předsedy soutěžní poroty a „simulovaného soudce“. Výkony účastníků hodnotil kladně, ačkoliv vytýkal i chyby. Například lehce návodné otázky nebo nejistotu v tom, na co se ptát svědků a co už náleží spíše znalcům. Především ale vybídl strany k aktivnější účasti. „Občas jsem úmyslně nezasáhl – některé věci si mají hlídat strany sporu samy, koneckonců, je to v jejich zájmu,“ dodal Cepl.

Simulovaný spor tedy dopadl celkem dobře. Skutečná česká justice však zatím tápe, což potvrzuje i JUDr. Cepl. Naše soudnictví i zákony mají stále co dohánět nejen v otázkách náhrady za nemateriální újmu, ale i v celém oboru ochrany osobnosti. To je jeden z důvodů, proč se Vojtěch Cepl rozhodl podobné akce systematicky podporovat. „Bez důkladné přípravy právníků a dalších odborníků se nic zlepšit nemůže,“ myslí si Cepl. Naděje vkládá do budoucí právnické generace, která prý přinese nové pohledy a myšlenky.

Laviny žalob na nemocnice po americkém vzoru se u nás Cepl v dohledné době neobává a jeho slova potvrzují i lékaři. „S nějakým masivním náporem žalob zatím nemáme zkušenosti. Ale i tak mezi nemocnicemi roste zájem o právníky, kteří by je zastupovali. Skutečných odborníků na medicínské právo je málo,“ uvedl jeden z přítomných lékařů.

Finálové kolo se koná 23. března od 13 hodin v soudní síni Právnické fakulty UK, soudit bude opět JUDr. Vojtěch Cepl ml. Na výkony budoucích právníků se mohou přijít podívat všichni zájemci.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.