„Komunismus musíme zkoumat, ne pořádat hony na čarodějnice“

16. 5. 2009 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Co vlastně víme o komunismu? Jsou naše chabé znalosti zapříčiněny špatnou výukou na základních a středních školách, nebo si za to můžeme sami svým nezájmem? Odpovědi na tyto a další otázky hledali studenti na poslední textové dílně Inventury demokracie.

Inventura

Totalitu jsme nezažili, ale týká se nás, shodli se studenti.

Foto: Martin Kolář (UK media)

Tématem dílny, na níž se sešlo kolem čtyř desítek lidí, byla „reflexe komunistické minulosti“. Do auly Filozofické fakulty přišli opět nejen studenti z UK, ale také z Vysoké školy ekonomické a ČVUT.

Textů k diskuzi se tentokrát sešlo hned pět, z toho jeden byl tradičně z dílny členů Inventury demokracie. Právě ten taky dostal od návštěvníků největší podporu, ačkoli mu byl dodán údernější úvod.

„My mladí jsme totalitu nezažili, a proto můžeme mít pocit, že s ní ani nemáme nic společného, že to je tak leda problém našich rodičů“, stálo v úvodu textu zástupců inicitivy. „Ale přesto na nás totalita působí: ovlivňuje nás právě skrze rodiče, učitele, úřady, instituce i atmosféru ve společnosti.“

Více se ptát

Sporným bodem debaty se stala otázka, co vlastně dnešní generace studentů o komunismu ví. Účastníci debaty se shodli, že se od svých rodičů a prarodičů dozvídají, jaké to zhruba za minulého režimu bylo. Vědí například o velmi omezené možnosti cestovat do zahraničí nebo o nedostatku zboží na pultech obchodu. „Co ale komunismus společnosti dal? Co je to opravdové zlo, které si v sobě skrze naše rodiče neseme?” ozývalo se z řad studentů.

„Mnohem víc, než konkrétní jména lidí pracujících pro tajnou polici, by nás mělo z let 1948–89 zajímat především, co vlastně komunismus zničil na Češích dobrého a co zlého je naučil, “ uvedl ve svém textu student pedagogické fakulty Max Hutar.

Diskuze se nesla ve smířlivém duchu. O komunismu by se mělo debatovat, aby mladší generace pochopila, co se dělo, a dokázala porozumět komplikované společenské situaci, kterou komunismus vytvořil, shodli se účastníci dílny.

O konečné podobě prohlášení se bude diskutovat na webu

inventura9

Středeční textová dílna byla v tomto semestru poslední. Zájemci mohou ale diskutovat na internetu.

Foto: Martin Kolář (UK media)

Pátá textová dílna na téma „reflexe komunistické minulosti“ byla zároveň poslední textovou dílnou. Na základě podnětů z veřejných debat, na kterých se rozhodlo o obsahu, sepíše tým Inventury během června a července prohlášení k 20. výročí demokracie. To se pak objeví na internetových stránkách www.inventurademokracie.cz. Každý z návštěvníků tam bude moci svými připomínkami do přípravy textu ještě zasáhnout.

Výsledné prohlášení bude rozesláno do studentských organizací po celé České republice. Ty se budou moci k prohlášení připojit. „Když se to podaří, stane se z prohlášení hlas studentstva,“ vyjádřil své přání šéf Inventury demokracie Jiří Boudal.

Zájemci se mohou těšit na podzimní pokračování cyklu debat, který se uskuteční v aulách VŠE od 9. do 16. listopadu. Čtyři setkání se budou týkat témat vybraných na právě proběhlých textových dílnách. Inventura demokracie na ně pozvala i zajímavé zahraniční hosty. Svou návštěvu už oficiálně přislíbila i někdejší americká ministryně zahraničí českého původu Madeleine Albrightová.

Dárky od politiků asi nebudou

Jan Kraus hostem Dejdárka XX.

Výzvu po zprůhlednění způsobu jmenování mediálních rad podpořil i moderátor Jan Kraus.

Foto: archiv UK media

Během jednoho z podzimních setkání také bude uzavřena kampaň Dejte nám dárek k narozeninám. V jejím rámci studenti z Inventury demokracie vyzvali české politiky loni v listopadu, aby odstranili čtyři absurdity, které brzdí českou demokracii. Sdružení volalo po omezení poslanecké imunity, zrušení praxe takzvaných přílepků, omezení lobbingu a reformu způsobu jmenováni mediálních rad.

Přání studentů navíc podpořila řada osobností českého veřejného života, například herec a moderátor Jan Kraus.

„Setkání bude zřejmě probíhat v tom duchu, že nám politici naše přání nesplní,“ neskrývají svou skepsi členové Inventury demokracie.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.