Koncert Hudbou k výročí sametu naplnil Rudolfinum

18. 11. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

V Dvořákově síni Rudolfina zazněl u příležitosti dvacátého výročí pádu komunismu koncert studentského sboru, ve kterém se spojilo několik samostatných sborů ze všech koutů republiky.

Rudolfinum

Sál Rudolfina zaplnily stovky studentů, slavnostního večera se zúčastnil také rektor UK Václav Hampl. Na pódiu zaznělo kromě hudby také Studentské prohlášení Inventura demokracie 2009 z úst moderátora Pavla Ryjáčka. Večer s názvem Hudbou k výročí sametu spolupořádala Studentská unie UK s Českou filharmonií a Unií českých pěveckých sborů.

Studentské prohlášení Inventura demokracie 2009 upozorňuje, jak je důležitá reflexe komunistické minulosti a jak velkou roli hraje v naší společnosti vzdělání. Polemizuje také nad rolí České republiky ve světě, varuje před nečinností a zdůrazňuje, jak křehká demokracie ve skutečnosti je. „Výstupů z ročního projektu Inventury demokracie je více – podařilo se nám zapojit do debat mnoho studentů,“ vysvětlil Jakub Bachtík, který stál u zrodu celého projektu. „Pořádali jsme otevřená fóra, později se vyprofilovala menší skupina, která vytvořila finální text prohlášení. Ten byl stále vyvěšen na internetu, kde jej mohl každý okomentovat a vyjádřit své připomínky,“ doplnil Bachtík.

Součástí večera, který proběhl pod záštitou Václava Havla, bylo také slavnostní předání ceny Jana Opletala pro rok 2009-2011. Tu získala doktorandka Filozofické fakulty Kateřina Volná.

Plný sál obdivoval práci dirigentů Libora Peška, Marka Ivanoviče a Michala Vajdy. Koncert zpěvem doprovázel studentský sbor spojený z Pěveckého sboru Masarykovy Univerzity v Brně Ateneo, UP Olomouc, Akademického pěveckého sboru VŠB-TUO z Ostravy, Smíšený sbor Pedagogické fakulty UK v Praze a Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice.

Největší úspěch sklidila poslední skladba – Dvořákovo Te Deum se sopranistkou Lívií Obručník Vénosovou a barytonem Romanem Janálem, která byla zároveň průvodcem večera označena za nejslavnostnější. Vše zakončil dlouhý potlesk ve stoje a hromadný zpěv studentské hymny Gaudeamus Igitur.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.