Koordinace nestačí, UK potřebuje sjednocený International club
Na naší univerzitě máme dva konkurující si international kluby. Jeden má jádro na FSV, druhý na fildě. Proč? Chybí nám tu troška nadhledu a porozumění. Fakulty spolu nekomunikují, studenti se vzájemně pomlouvají nebo si dělají z těch druhých legraci. I proto se mezinárodní kluby na každé s fakult začaly rozvíjet samostatně.
Až po čase převzal iniciativu International club na Fakultě sociálních věd, klub, který se stará o nejvíce zahraničních studentů. K němu se přidaly v podstatě všechny menší international kluby na UK a tak vznikl spolek, který dnes nazýváme International CUNI Club. Mimo ale zůstal Erasmus club na Filozofické fakultě, který je v pořadí druhým největším.
Jde tedy o jakýsi souboj? Nemyslím si, vždyť filozofové nedávno projevili vůli spolupracovat. Na druhou stranu postavili jakousi hranici: spolupráce ano, sjednocováni nikoliv. Je to tak spíše v nedostatku důvěry, která pramení z oné roztříštěnosti naší alma mater.
O konkrétních příčinách neslučitelnosti international klubů polemizovat nehodlám, FF pro to má jistě své důvody. Chtěla bych se spíš zamyslet nad tím, co by nám takové spojení přineslo. V souvislosti s tím se chci zeptat Vás čtenářů: Víte vůbec o tom, že nějaký international klub (respektive kluby) na UK existuje? Z vlastní zkušenosti vím, že většinou nikoliv.

Večírků je v Praze dost, soustřeďme se na integraci
Můžeme se bavit o tom, zda-li je tu international klub pouze a výhradně pro zahraniční studenty. Můj názor je takový, že funkce international klubu je vytvářet zahraničním studentům pestré sociální aktivity, které by je mimo jiné dostaly z vlastní izolace (podpořené jejich soužitím na kolejích v Hostivaři) a integrovaly je mezi české studenty. To je dle mne nezastupitelná funkce IC.
Večírků je v Praze dost a na výlety si mohou studenti ve skupinách jezdit sami. V tomto je IC snadno nahraditelný. Přesto se právě na toto současné international kluby soustředí, aniž by se jim dařilo dosáhnout zmíněné integrace.
Nebylo by ale možné našeho záměru dosáhnout, kdyby se oba kluby spojily a vytvořily jednu pevnou strukturu? Jsem si jistá, že ano. Pouhá přislíbená koordinace vlastních činností nestačí, jakkoliv jí můžeme chápat jako první krok. Může ale snadno vyhasnout a my se tak dostaneme opět tam, kde už jsme byli.
Ostuda: UK není v Erasmus student network
Sjednocený klub by přinesl možnost vytvořit občanské sdružení, které by se mohlo stát součástí dvou uskupení. Zaprvé je tu Studentská unie, která by svým pestrým složením přinesla do IC nové perspektivy a napomohla jej dostat do povědomí českých studentů.
Zadruhé je tu evropská organizace Erasmus Student Network sdružující international kluby v celé Evropě. Vstupem do ESN by IC získal přístup ke zkušenostem jeho členů i jakýsi punc kvality v očích ostatních. V ESN ČR je v současnosti devět univerzit. Je ostudou, že nejstarší česká univerzita tam chybí.
Zamysleme se nyní nad jedinou věcí: Proč to všechno vlastně děláme? Pro náš osobní prospěch, nebo pro zahraniční studenty? Do budoucna může současná situace totiž uškodit jen jim samotným.
Petra Chaloupková
Autorka studuje mezinárodní teritoriální studia na FSV UK a je viceprezidentkou International CUNI Clubu
Klíčová slova
IC CUNI, International CUNI ClubHodnocení
Související články
- Na UK vznikl jednotný International Club, fakultní kluby se po letech sporů shodly na integraci
- International cluby na UK: spolupráce, ale i rivalita
- IC CUNI vstoupil do celoevropské organizace Erasmus Student Network
- IC CUNI offers a wide range of activities for international students, including culture and sports
- IC CUNI nabízí zahraničním studentům bohatý program, kde nechybí kultura ani sport
Napište komentář