Korzo Národní: Na co se můžete těšit 17. listopadu?

5. 11. 2017 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Připomínka Sametové revoluce jako pouliční slavnost plná hudby, divadla, filmu, autorského čtení nebo filmových projekcí.

Národní třídu studenti pražských vysokých škol přemění 17. listopadu v korzo plné umění. Revoluci ani totalitu nezažili, a tak chtějí poděkovat za svobodnou společnost, ve které žijí. Přidejte se k nim a umělcům, kteří na Korzo Národní vystoupí. Akce je součástí Festivalu svobody.

Tak trochu jiná oslava Listopadu ‘89 se pod názvem Korzo Národní odehraje 17. 11. 2017 na Národní třídě a Náměstí Václava Havla od 13.00 do 22.00 hodin, poté bude program už tradičně pokračovat koncerty v klubu Rock Café. Národní třída se už počtvrté promění v korzo, pěší zónu, plnou pouličního umění, koncertů a dalšího kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989.

Hudební program bude tvořit důležitou část celé akce. Na pódiích vystoupí mladé kapely i „ostřílení bardi“, aby si všichni příchozí našli své oblíbené žánry a interprety.

Ukázkou propojování generací bude například koncert Sun+Dead & Elpida. Společně na jednom pódiu vystoupí frontman kapely Please the Trees Václav Havelka se svým synem a sborem seniorů. Národní třídu rozezní Kieslowski, Klara & The Pop, +-0, Jiří Schmitzer a jako zlatý hřeb večera na hlavním podiu Rock Café stage zahrají Buty.

„Máme samozřejmě radost, že naše pozvání přijímají uznávaní interpreti a kapely, které oslovují velké množství fanoušků. Známá jména ale pro nás nejsou hlavním kritériem, důležité je, aby se hudebníci ztotožňovali s naší myšlenkou a chtěli společně s námi říct Díky, že můžem,“ říká k programu dramaturg akce David Ostružár. Hudební program připravují studenti ve spolupráci s klubem Rock Café, který sám vznikl krátce po revoluci jako spontánní reakce hudebníků a umělců z bývalého disentu na nově vzniklou svobodu na hudební scéně.

Oslava sametové revoluce je pro nás každým rokem velkým svátkem a připomenutím hodnot jako svoboda, morálka, hrdinství, mezilidská slušnost a další. V letošním roce ji pak vnímáme ještě mnohem intenzivněji, a to vzhledem ke snahám některých veřejných subjektů základní principy demokracie ohýbat ve svůj či něčí prospěch, vysvětluje důvod k zapojení se do oslav ředitel klubu Lukáš Růžek.

Vedle hudebního a divadelního programu organizátoři chystají různorodý vzdělávací program. Ve spolupráci s o.p.s. Post Bellum a Ústavem pro studium totalitních režimů připravují na Národní velkou venkovní výstavu s názvem Události listopadové nebo výukové programy ve dvou zastavených tramvajích (podle dvou Listopadů zde budou stát pomyslné tramvajové linky ‘39 a ‘89).

Zde se bude promítat výběr ze studentských filmů z letošního FAMUFESTu. Kromě nich návštěvníky čeká i projekce dokumentu Olgy Sommerové Studentské revolty a chybět nebudou ani dobové dokumentární záběry.

Na své si přijdou i milovníci literatury, především pak děl Václava Havla. V „jeho obýváku“ budou číst úryvky vybraných divadelních her známé osobnosti z kulturního a společenského života, v minulosti to byli například Matěj Ruppert, Vladimír 518 či Tomáš Halík.

Program Korza začíná ve 13:00 po projevech studentů a akademiků na Albertově, kde po celý den probíhá také již tradiční Uctění památky 17. listopadu. Po půl deváté večer se pak program z Národní přesune do klubu Rock Café, kde bude pokračovat koncerty a DJs až do ranních hodin, těšit se můžete třeba na kapelu Blastersex nebo Tea Jay Iva.

Za projektem Korzo Národní stojí skupina vysokoškoláků napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé už před čtyřmi lety. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. Akci zaštítili mezi jinými i rektoři pražských vysokých škol (UK, ČVUT, VŠCHT, AVU, VŠE a UMPRUM).

Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem a propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti. Více na www.festivalsvobody.cz

Text a foto: Korzo NárodníNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.