Král a královna UK: Kampaní za bezbarierový Vyšehrad

24. 4. 2017 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Pražský studentský Majáles se kvapem blíží. Již příští víkend se v Letňanech rozzvučí kapely a interpreti jako jsou Mandrage, Tomáš Klus, UDG, Paulie Garand a další. Na třináctem ročníku studenstských se také tradičně zvolí král a královna Majálesu.

Celkem pět králů a královen reprezentujících pět vysokých škol, jenž pár měsíců tvoří své kampaně a snaží se získat přízeň studentů. Tak by se v kostce dala shrnout soutěž o titul vyšší než bakalářský či magisterský. Za Karlovu univerzitu se o něj utýká Filipus Ochmelus XXXVII, student FTVS, a Bára Rožičová z Husitské teologické fakulty.

„Naší kampaní bojujeme za to, aby stanice metra Vyšehrad byla bezbariérová. V současné době je sice za takovou v mapkách a pláncích označována, ale je tomu tak jen z jedné strany,“ vysvětluje Bára. „Běžnou praxí je, že si vozíčkáři dojedou na další stanici a přejedou si do metra opačného směru.“

Ačkoliv je cílem Pražského dopravního podniku, aby během následujících pár let byly všechny stanice bezbariérové, Filipus s Bárou se domnívají, že stanice Vyšehrad by měla být prioritní. „Nedaleko se nachází Jedličkův ústav, kam denně dojíždí až stovka vozíčkářů,“ odůvoďnují.

Mimo kampaň také Filipus sestavil svůj královský program. Ten zahrnuje pět bodů, mezi než patří například vytvoření klidové zóny na každé fakultě, zlepšení stravování v menzách nebo 50% slevy na drinky a piva pro studenty.

Během královské debaty, která proběhla v úterý, svůj program představili a obhajovali ho před ostatními kandidáty z ČZU, VŠE, VŠCHT a ČVUT. Na půdě Národní technické knihovny dostali prostor pro představení své školy i kampaně všichni kralující zúčastnění.

Vyvrcholení celého klání proběhne 29. dubna v pražských Letňanech.

Text: Tomáš Hubka
Foto: Antonín Pulkrab



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.