Křehká demokracie

9. 11. 2009 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

Kdy: čtvrtek 12.11. od 18:30 hodin
Kde: Vencovského (Nová) aula, VŠE, nám. W. Churchilla 4, Praha

Spoléháme na to, že veřejná sféra si vystačí bez nás. Vyhovuje nám stav, kdy si jí vůbec nemusíme všímat: ideálně by měla být jen jakýmsi nerušivým pozadím pro naši seberealizaci a zábavu. Přitom se už několikrát ukázalo, že veřejný prostor nemůže být ponechán sobě samému … vždycky se totiž najde dost těch, kteří si ho šikovně a bez skrupulí zařizují pro sebe.
(se studentského prohlášení Inventura demokracie ’09)

Hosté debaty:
Martin Bútora (1949), slovenský sociolog, spoluzakládal v roce 1989 hnutí Verejnosť proti násiliu a sestavoval jeho program. V kanceláři prezidenta Václava Havla působil jako poradce pro oblast lidských práv. Počátkem 90.let vyučoval na Karlově univerzitě a Trnavské univerzitě. V roce 1997 založil Institut pro veřejné otázky, jehož je dodnes programovým ředitelem. Mezi lety 1999 – 2003 byl velvyslancem SR v USA, v roce 2004 kandidoval na prezidenta Slovenské republiky. Prezident Rudolf Schuster mu v roce 2002 propůjčil státní vyznamenání Řád L̓udovíta Štúra II. třídy.
fotografie Jacquese Rupnika

Jacques Rupnik (1950) se narodil v Praze, ale vystudoval historii a politologii na Sorbonně a Harvardu. Byl redaktorem BBC v Londýně jako odborník na stř. a vých. Evropu, do r. 1992 poradcem prezidenta Havla, v současnosti vyučuje na College of Europe v Bruggách a řídí výzkum na Fondation des Sciences Politiques v Paříži. Napsal mimo jiné monografii Dějiny Komunistické strany Československa: od počátků do převzetí moci.

Erik Tabery (1977), novinář a politický komentátor, je znám především jako šéfredaktor týdeníku Respekt. V redakci časopisu působí už dvanáct let; je držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky za r. 2008. Kromě toho vydal dvě knihy popisující konkrétní události na české politické scéně: v r. 2006 Vládneme, nerušit (kniha, podle níž byl natočen stejnojmenný televizní dokument, nahlíží do zákulisí opoziční smlouvy z r. 1998) a o dva roky později Hledá se prezident – Zákulisí voleb hlavy státu.

partner iniciativyNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.